fonradar

Vergi levhası tasdiki son durum nedir?

Ynt: Vergi levhası tasdiki son durum nedir?

Bu internet vergi dairesi'ne girdiğimizde nerden bakıyorsunuz ? sorgulamalarda mı?bilgi girişinde mi ?

Hepsine baktım bulamadım :)

g705 ' Alıntı:
Bir yanlış anlama var! Taslakda diyor ki "... şifre ile girilip..." eğer taslakdaki gibi bir uygulama yapılır ise ya tek tek mük. adına şifre almanız veya daha basit olan "yetkilendirme..." ile kendi şifrenizi kullanarak levha çıktısı alabilirsiniz. Mük adına şifre alma eziyetine katlanmakdansa yetki formu ile daha basit bir şekilde bu işi halledebilirsiniz. Ayrıca bu yetki formu sayesinde borç-beyan-tahakkuk-ödeme-borcu yoktur yazısı ... gibi bazı işleri int. üzerinden bakabiliyor/yapabiliyorsunuz. Aynı int banka hs girip işlemlerinizi inceleyebildiğiniz gibi buradan mük ile ilgili bilgilere bakıyorsunuz.

g705, şu internet vergi dairesi ile ilgili vermiş olduğun bilgi için sana teşekkür etmek isterim. dediğin gibi dilekçeleri doldurup vergi dairesine verdik ve mükelleflerin internet vergi dairelerine tek şifre ile ulaşma imkanını yakalamış olduk. sağlıcakla kal.

aslında bende ilgili dilekçeyi hazırlayıp vergi dairesine gönderiym diyorum ama bu levhayla ilgili bişey değilse, boşuna zahmet kağıt zaman israfı. birazdaha bekliyceğim. zaten çoğu mükelleflerimin ivd şifresi var. ayrıca tüm meslektaşların bütün mükelleflerine bu dilekçelerden gönderdiğini düşünün, memur okadar şeyi nasıl girecek, girmesine girer ama nezaman sıra bize gelecek. bizim burda bunu 2 memur yapıyor. gelir idaresi buna bir çözüm bulur. çünkü onlar ilgili memur tarafından teker teker girilecek dosyasına takılcak. ayrıca bizim vergi dairesi birde kimlik fotokopisi istiyor. GİB in en kısa zamanda bir çözüm bulacağını düşünüyorum. Ayrıca işi birakan veya başka muhasebeciye giden mükelleflerin durumu ne olacak orasıda belirsiz. yani yeki geri mi alınıyor. yoksa diğer meslektaşamı devrediliyor.

Taslaktan alıntı :Vergi levhaları sistem tarafından internet vergi dairesi hesaplarına aktarıldıktan sonra, mükellefler, internet vergi dairesinden bizzat kendileri veya 3568 sayılı Kanun uyarınca yetki almış olup bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirler (meslek mensupları) aracılığıyla, gelir vergisi mükellefleri için 1 Nisandan itibaren, kurumlar vergisi mükellefleri için 1 Mayıstan itibaren, vergi levhalarını 31 Mayıs günü sonuna kadar yazdıracaklardır. Yazdırılan vergi levhalarının bu Tebliğin 2.5. bölümünde sayılan yerlerde bulundurulması mecburidir.

burada ayrıca biz smmm lerede mükelleflerimize ait vergi levhalarını alabilme yetkisi verilcek anlamı çıkıyor. yani her mükellefe teker teker o formu göndermemize gerek yok gibi görünüyor.

g705 ' Alıntı:
Öncelikle yetki verme dilekçesi doldurulup (oradaki 3 kutuyuda işaretleyerek) mük vd veriyorsunuz onlarda sizin mük bilgilerine ulaşabilmeniz için maliye bilgisayarında tanımlama yapıyor. Daha sonra kendi şifreniz ile int. vd girip hem kendi hemde yetki aldığınız mük bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Mük adına şifre almaktan çok daha pratik ve kolay. Mük vd gitmesi bile gerekmiyor vekalet vs istenmiyor, ayrıca elinizde bir ton şifre olmasındansa tek şifre ile işinizi görmek çok çok iyi.

bir mükellefime yetkilendirme formunu doldurup vergi dairesi sicil servisine verip, girişini yaptırdım. ancak kendi şifremle internet vergi dairesine giriş yaptığımda yetki aldığım mükellef bilgisi göremiyorum. yukarıda bahsedildiği gibi sağ alt köşede değişir diye bir butonda çıkmıyor. vergi dairesi memuruna durumu izah ettiğimde. ben girdim görmen gerekiyor dedi. acaba memur yanlış giriş yapmış olabilirmi.?

UYGULALAMALAR SORGULAMALAR BİLGİ GİRİŞİ DİLEKÇELER MOTORLU TAŞITLAR

HESAPLAMALAR KULLANICI BİLGİLERİ
GÖRÜŞ / ÖNERİ Güvenli Çıkış

şifremle girdiğimde bu bilgiler haricinde bir buton yok..

Taslak Resmi gazeteye gönderilmiş! Bu seneye mahsus 01-30 / 06 arası alınacakmış! Ayrıca "KDV Dahil" levhalarıda tarihe karışıyor.

niye bu kadar acele etmişlerki ;D

g705 ' Alıntı:
Taslak Resmi gazeteye gönderilmiş! Bu seneye mahsus 01-30 / 06 arası alınacakmış! Ayrıca "KDV Dahil" levhalarıda tarihe karışıyor.

hadi vergi levhası neysede bu kdv dahil yazısı gerçekten çok demodeydi.

DİKKAT! Maliye bakanlığı vuk açıkca yazılı olan süreyi yani mayıs ayı sonu olan süreyi uzatamaz değiştiremez. Diğer hususları belirleme yetkisi vardır ama süre değişikliğinde yetkisi yoktur!

tebliğde belirtilmiş maliye bakanlığı'nın yetkili olduğu

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 408)

2.Kanuni Dayanak

Vergi Usul Kanununun 5 inci maddesinde ?Gelir Vergisi mükellefleri (Kazancı basit usulde tespit edilenler dâhil) ile sermaye şirketleri her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı almak zorundadırlar. İlan ve levhalara ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığınca belli edilir.? hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hükmün Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden vergi levhası uygulamasına ilişkin esaslar aşağıdaki şekilde yeniden tespit edilmiştir

Süre hariç! "...İlan ve levhalara ilişkin diğer hususlar..."
Bakanlar kurulunca kanun hükmünde kararname veya kanun değişikliği olmadıkca 2010 yılına ait levhalar için son gün 31/05/2011 tarihidir.

çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum olmadı vuk 5.md değişikliği hk kanun hükmünde kararname düzenler hükümet sıkıntı aşılır dediğiniz konuyu hukuk müşavirliği düşünmüştür mantıklı bir açıklaması vardır ayrıca
kanun maddesinin yorumlanmasının da önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bana göre ''levhalara ilişkin diğer hususlar'' kavramı geniş bir kavram ve bu kavrama sürelerin de dahil olduğunu düşünüyorum ::)

ama tabi gönül ister ki hiç uğraşmayalım vergi levhası işiyle zaten sistem otomatik olarak oluşturuyor ilgili kurum gerektiği zaman alır sitemden mükellef ve meslek mensubu uğraşmasa daha iyi olurdu ::)

Merhaba,
Zaten asılma zorunluğu kalktığına göre onaylatma zorunluğu neden var anlaılır gibi değil. Bir düzenleme yapınca mutlaka başka bir yerini bozuyorlar. Sistemde zaten kayıtlı. Bunu kağıda bastırıp bir dosyaya koymanın mantığı nedir? Birinin bunu mükelleflere anlatması gerekiyor. Milyonlarca mükellef bunu bastıracak ve belki küçük (veya büyük) bir orman bunun için kağıt haline getirilecek.

Aynen mukellefler soruyor surekli acaba eski usul yapsak mi ?

Ant Z ' Alıntı:
Aynen mukellefler soruyor surekli acaba eski usul yapsak mi ?

Bankalar 2010 yili onayli vergi levhasi istediginde mecbur eski usul onayliyoruz. Daha eskimedi tabi ama neyse