Vergi levhası ve Ssk aylık prim listesi

Ertann

Tanınmış Üye
Meraba arkadaşlar
vergi levhası asma zorunluluğu ve ssk aylık prim hizmet listesi asma zorunluluğu kaldırıldımı ?
Saygılar

Ynt: Vergi levhası ve Ssk aylık prim listesi

MADDE 82- 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5 inci maddesinin beşinci fıkrasındaki ?levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar.? ibaresi ?levhayı almak zorundadırlar.? şeklinde değiştirilmiştir.

Sgk aylık hizmet listesi hakkında bir hüküm sanırım yok. Ama emin değilim.

Saygılar.

merhabalar vergi levhası için tam bilgiye sahip değilim fakat ssk hizmet listesi için geçen hafta izmir sos.güvenlik il müdürün sunum yaptığı semenerde kendisi hizmet listeleri asılma zorunluluğu kaldırıldı diye bize net bilgi verdi.

neslisah ' Alıntı:
merhabalar vergi levhası için tam bilgiye sahip değilim fakat ssk hizmet listesi için geçen hafta izmir sos.güvenlik il müdürün sunum yaptığı semenerde kendisi hizmet listeleri asılma zorunluluğu kaldırıldı diye bize net bilgi verdi.

Bunun tebliği vs. yayınlandımı.?

SİRKÜLER -25-

5510 sayılı Kanunun ?Prim Belgeleri ve İşyeri Kayıtları? başlıklı 86 ncı maddesinin altıncı fıkrası gereğince, işverenler, aylık prim ve hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumunca onaylanan bir nüshasını sigortalının çalıştığı işyerinde, birden ziyade işyeri olması halinde ise sigortalının çalıştığı her işyerinde ayrı ayrı olmak üzere, Kuruma verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden başlayarak, müteakip belgenin verilmesi gereken sürenin sonuna kadar, sigortalılar tarafından görülebilecek bir yere asmak zorundadırlar.

25.02.2011 tarih ve 27857 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 40 ıncı maddesi ile 5510 sayılı Kanunun ?Prim Belgeleri ve İşyeri Kayıtları? başlıklı 86 ncı maddesinin altıncı fıkrası 25.02.2011 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmıştır.

Yapılan bu düzenleme ile, 25.02.2011 tarihinden itibaren işverenlerin aylık prim ve hizmet belgesini işyerine asma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Bilgilerinize;

Arkadaşlar

VUK 5. madde ilgili fıkra

Gelir Vergisi mükellefleri (Kazancı basit usulde tespit edilenler dahil) (...) (1) ile serma-
ye şirketleri her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan
kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı
almak zorundadırlar.

şeklinde değişti.

Ben burdan vergi levhalarının yine mayıs ayında tasdik edileceğini fakat işyerlerine asılması zorunluluğunun kaldırıldığını anlıyorum.

Aşağıdada cezalarla ilgili bir yazıyı alıntılıyorum. Ve çıkardığım sonuç vergi levhası asılma zorunluluğu kaldırılmış, tasdik ettirmek ve vergi dairesine bildirim uygulaması sürmektedir.

Doğrumudur?

VII. VERGİ LEVHASI ASMAMANIN, ZAMANINDA TASDİK ETTİRMEMENİN VE VERGİ LEVHASI TASDİKİNİ ZAMANINDA VERGİ DAİRESİNE BİLDİRMEMENİN CEZASI

a) Vergi Levhası Asmama, Asılan Vergi Levhasının Tebliğde Belirtilen Nitelikleri Taşımaması ya da Vergi Levhasının Zamanında Tasdik Ettirilmemesi Durumunda Verilecek Ceza :

Vergi levhasını tasdik ettirme mecburiyetinde olup, vergi levhası asmayanlar ile 142 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği?nde belirtilen esaslara göre vergi levhası asmayanlar ya da vergi levhalarını tasdik ettirmeyenler hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 353/4.maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir. (2008 yılı için bu meblağ; her bir tespit için 160 TL. dir.)

Uygulamada 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 353/4.maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilebilmesi için idarenin tespiti gerekmektedir. Bu tespit ise, yoklama fişi ya da tutanak (denetim tutanağı, vergi idaresi tarafından düzenlenen tutanak vb.) ile olmaktadır.

b) Vergi Levhasını Tasdikini Zamanında Vergi Dairesine Bildirmemenin Cezası :

Yukarıda açıklandığı üzere 272 sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile mükelleflere vergi levhalarını Vergi Dairelerinin yanı sıra Meslek Mensuplarına da tasdik ettirme imkanı sağlanmıştır.

Yine aynı Tebliğ ile, vergi levhasını tasdik ettikleri mükellefleri vergi dairesine zamanında bildirmeyen veya eksik bildiren meslek mensuplarına ayrıca yazılı bildirim yapılmasına gerek kalmadan 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun mükerrer 355.maddesinin birinci fıkrasının 1 numaralı bendi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Bu ceza kesilmesine rağmen mecburiyetlerini yerine getirmeyenlere, yeniden verilecek süre içerisinde bu mecburiyetin yerine getirilmemesi halinde 1 numaralı bentte yazılı özel usulsüzlük cezası 1 kat artırılarak uygulanacaktır.

turkasia ' Alıntı:
Ben burdan vergi levhalarının yine mayıs ayında tasdik edileceğini fakat işyerlerine asılması zorunluluğunun kaldırıldığını anlıyorum.

Aşağıdada cezalarla ilgili bir yazıyı alıntılıyorum. Ve çıkardığım sonuç vergi levhası asılma zorunluluğu kaldırılmış, tasdik ettirmek ve vergi dairesine bildirim uygulaması sürmektedir.
Bende bu şekilde yorumluyorum...

Şunun için belirttim, kamuoyunda vergi levhası uygulamasının tamamen kaldırıldığına dair bir kanı var. Burdan yola çıkarak meslektaşlarımız yanılgıya düşebilirler diye düşünüyorum.

peki levhaları artık biz onaylamayacaksak, vergi dairesinden daha doğrusu e beyanname sisteminden nasıl alacağız? Her mükellef için ayrı şifremiz yok , almak mı gerekecek?

Henüz netleşmedi, biraz beklemek lazım.Tebliği bile kesinleşmedi, uygulaması ile ilgili ayrıntılarda tebliğden sonra açıklanır.