zirve

Vergi Mükellefi Olmayan Kişiden Alınacak Dükkan Hk.

Üyelik
12 Haz 2008
Mesajlar
145
Konum
istanbul
merhaba değerli forum üyeleri,
bir mükellefimiz, vergi mükellefi olmayan bir şahıstan dükkan alacak,
bu alım için gider pusulası düzenleteceğiz.

bu gider pusulasında stopaj da olmayacak, kdv de olmayacak diye düşünüyorum, doğru mudur?
benzer konular buldum ancak belge düzenindeki vergiler hakkında net bir cevap bulamadım
şimdiden teşekkür ederim
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Satın alma olacaksa hiçbirşeye gerek yok. Zaten tapu kaydı olacak. Başka birşey yapmanız gerekmiyor.
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
merhaba değerli forum üyeleri,
bir mükellefimiz, vergi mükellefi olmayan bir şahıstan dükkan alacak,
bu alım için gider pusulası düzenleteceğiz.

bu gider pusulasında stopaj da olmayacak, kdv de olmayacak diye düşünüyorum, doğru mudur?
benzer konular buldum ancak belge düzenindeki vergiler hakkında net bir cevap bulamadım
şimdiden teşekkür ederim

Sayın spiderden,

Vergi mükellefi olmayan kişiden alacağınız demirbaş için yapacağınız ödeme için gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir.GVK madde 94 uyarınca esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti bulunmayan şahıslardan yapılan alımlar için tevkifat yapılacağına dair bir hüküm bulunmadığından gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

İyi Günler,
 
Üst