fonradar

Vergi Mükellefiyeti ve Alt Sınırı?

Selamlar 2007-2012 yıllarına ait Google adsense(Google Reklamları Yayınlıyorum) üyeliğim var ve kendi bloğumda yer alan reklamlardan dolayı 29,00 USD gibi komik bir kazancım olmuş 5 yıl içinde böyle komik bir rakam için vergi dairesinden mükellefiyet kadım yapılırmı bu arada kamu görevlisi olarak işe başladım bahsettiğim nedenden dolayı ticari kazanç elde ediyor gibi kalbul edilip memuriyetime engel teşkil edermi.

Ayrıca program yazıyorum yazdığım programları free dağıtınca sorun yok fakat ücret karşılığı satınca yine vergi mükellefiyetim başlarmı

Benim durumumda aşşağıda yazan istisnaya girmiyormu. Yada burda ne demek istenmiş
vergi mükellefi olmak için bu işlerden elde ettiğim gelir tam olarak ne kadar olmalı
cevap yazarsanız sevinirim.

10. SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA İSTİSNALAR
Telif hakkı kazancı ve ihtira beratı sahiplerinin istisnadan
yararlanabilmelerinin şartları aşağıda belirtilmiştir:
İstisnadan müellif, mütercim,
heykeltraş, hattat, ressam,
bestekar, bilgisayar programcısı,
mucitlerin kendileri ve kanuni
mirasçıları yararlanabilir.
Telife konu olan eserlerin, şiir,
hikaye, roman, makale, bilimsel
araştırma ve incelemeleri,
bilgisayar yazılımı, röportaj,
karikatür, fotoğraf, film, video
band, radyo ve televizyon
senaryo ve oyunu gibi nitelikte
olması gerekir.

Eserlerin gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon
ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota
halindeki eserleriyle ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki
mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle gelir
elde edilmesi gerekir.

Ynt: Vergi Mükellefiyeti ve Alt Sınırı?

1-Google Adense kazancının isterse 29 cent olsun,süreklilik arz ettiği için teorik olarak ticari kazanç olarak mükellefiyet gerektirir.

2-Yazılımların telif hakkını ücret karşılığı satıyorsanız GVK.md.18'deki bahsettiğiniz istisnadan yararlanabilirsiniz.

2-Yazılımların telif hakkını ücret karşılığı satıyorsanız GVK.md.18'deki bahsettiğiniz istisnadan yararlanabilirsiniz.

istisna vergi mükellefi olmadığımı gösterir değilmi birde yazılımları telif hakkını değil bizzat programı satarsam aynı şey geçerli olmaz mükellef olurum yani doğru anlamışım değilmi

1-Google Adense kazancının isterse 29 cent olsun,süreklilik arz ettiği için teorik olarak ticari kazanç olarak mükellefiyet gerektirir.

doğru iş sürekli ama kazanç sürekli değilki:) birde ortada bir kazanç olurmu gelirden çok gider varsa verigi mükellefiyetinden bağkur primi vs.

Hangi esnaf Bağ-Kur?lu sayılmayacak?
Gelir vergisinden muaf olan esnaf, eğer esnaf ve sanatkar siciline de kayıtlı ise, aylık gelirlerinden aylık giderleri düşüldükten sonra kalan tutar, aylık asgari ücretin altında ise bu kişiler Bağ-Kur?lu sayılmayacaktır.