Vergi Resim Harç İstisnası

turkasia

Tanınmış Üye
iyi akşamlar

a grubu seyahat acenta belgeli a.ş. döviz kazandırıcı faaliyetinden ötürü dış ticaret müsteşarlığından vergi resim harç istisna belgesi almıştır. amaç daha ziyade turizm işletmelerinin kendi aralarında düzenlemiş olduğu sözleşmelerde hesaplanan 2009 yılı için sözleşme başına ödenen 142 tl lik damga vergisi konusunda yararlanmaktı. fakat bugün uygulamaya yönelik yaptığım araştırmada istisna ile ilgili yayınlanan 1 seri nolu tebliğ den çıkardığım sonuç istisnanın, sözleşmenin her iki tarafının da vrhi belgesi sahibi olması durumunda uygulanacağı yönünde. ayrıca istisna uygulanan her işlem bir ay içinde vergi dairesine bildiriliyormuş.
uygulama konusunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Ynt: Vergi Resim Harç İstisnası

Bu belgeler benim bildiğim uygulamadan kalktı istisna otomatik uygulanıyor. Döviz kazandırıcı işlemlere

Ynt: Vergi Resim Harç İstisnası

arkadaşlar
bende aynı belgeden dün aldım. ama uygulama hakkında herhangi bir bilgim yok. biz mükellef olarak dilekçe ekinde vergi dairesine versek mi acaba diye düşünmüyo değilim. ayrıca bende bununla ilgili bişey sormak istiyorum. kik onbinde 5 payı da bu belge sahibi olunca ödenmemeli midir? yoksa kik onbinde 5 vergi resim harçlara girmiyor mu? bilen arkadaşlardan ayrdım bekliyorum. teşekkürler...