resim

Vergi - Ssk Borçları Hakkında

Üyelik
19 Eki 2015
Mesajlar
4
Konum
İstanbul
Selamlar;

Forumu yeni gördüm ve yeni üye oldum. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

2009 Yılında bir şirkete %1 oranında ortak oldum. ( Kağıt üstünde rica için )
2010 yılından itibaren de 5 yıl süre ile şirket müdürü oldum.
2015 yılının mart ayından itibaren müdürlüğü ve hisseleri diğer ortağın eşine devrettim.
2015 yılında devir zamanından bir ay kadar öncesinde 1 ay kadar SSK hizmet dışı kalmış bulunmaktayım. ( Herhangi bir ssk ödemesi yapılmadı )
Şu anda ise aynı şirkette tekniker olarak çalışıyorum.

Bu bilgiler doğrultusunda bu şirketin geçmiş dönemdeki SSK - Vergi borçlarından ne kadarından sorumlu olurum, hangi durumda sorumluluğum biter.
Benden önceki müdürün ve benden sonraki müdürün zamanındaki borçlara ilişkin sorumluluğum olur mu?
Bu şirket yapılandırma yaptı fakat ödeyemedi.

Bilgi verebilecek bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,269
Konum
İstanbul
Ortak olduğunuz tarihlerde tahakkuk eden kamu borçlarından dolayı %1 sorumlu olursunuz.
Müdür olduğunuz tarihlerde tahakkuk eden kamu borçlarından ise, %100 sorumlu olursunuz.
Sizin ortak ve müdür olduğunuz tarihlerden önceki ve ortaklıktan ve müdürlükten ayrıldığınız tarihlerden sonraki tahakkuk eden kamu borçlarından dolayı herhangi bir sorumluluğunuz olmaz.
Şirketin yapılandıramayıp, ödeyemediği borçlar sizin ortak ve müdür olduğunuz tarihler arasında tahakkuk etmiş ise, sizde yukarda yazdığım oranlarda sorumlusunuz.
 
Üyelik
9 Eki 2015
Mesajlar
37
Konum
istanbul
Limited şirketlerin amme borçları

6183 sayılı kanun Madde 35

–Limited şirket ortakları, şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu Kanun hükümleri gereğince takibe tabi tutulurlar.

Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

Mükerrer Madde 35
–Tüzel kişilerle küçüklerin ve kısıtlıların, vakıflar ve cemaatler gibi tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin mal varlığından tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacakları, kanuni temsilcilerin ve tüzel kişiliği olmayan teşekkülü idare edenlerin şahsi mal varlıklarından bu Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.

Temsilciler, teşekkülü idare edenler veya mümessiller, bu madde gereğince ödedikleri tutarlar için asıl amme borçlusuna rücu edebilirler.
 
Üyelik
19 Eki 2015
Mesajlar
4
Konum
İstanbul
Ortak olduğunuz tarihlerde tahakkuk eden kamu borçlarından dolayı %1 sorumlu olursunuz.
Müdür olduğunuz tarihlerde tahakkuk eden kamu borçlarından ise, %100 sorumlu olursunuz.
Sizin ortak ve müdür olduğunuz tarihlerden önceki ve ortaklıktan ve müdürlükten ayrıldığınız tarihlerden sonraki tahakkuk eden kamu borçlarından dolayı herhangi bir sorumluluğunuz olmaz.
Şirketin yapılandıramayıp, ödeyemediği borçlar sizin ortak ve müdür olduğunuz tarihler arasında tahakkuk etmiş ise, sizde yukarda yazdığım oranlarda sorumlusunuz

Peki geçmiş dönem şirket müdürlüğümün iptal edilmesi ve şirketin%99 sahibinin sorumlu olması için mahkemeye vermem bana bir kolaylık sağlar mı?
Geçmiş dönem şirket müdürlüğümün sadece kağıt üstünde olduğunu şahitler ile ispatlamam müdürlüğümü iptal edebilir mi?
 
Üst