Vergiye Tabi Bir Durum Var mıdır ?

İnternet üzerinden dijital olarak hesap satış işlemleri yapmaktayım bu ilk başlarda büyük olmamakla birlikte günden güne büyümüştür. Aklımda ise bu işin vergi olayı takıldı vergi kanunlarına baktığım zaman hesaplar ile ilgili bir detay göremedim. Görebildiklerim

"• Sinema filmi, dizi, video, resim, fotoğraf, grafik, makale, dergi, gazete gibi görüntü, ses ve metin dosyası içeriklerinin,

• Oyun konsolunda oynamaya mahsus olanlar dâhil olmak üzere, çevrim içi veya çevrim dışı oynanmasına bakılmaksızın her türlü dijital oyunların, oyun ek paketlerinin veya oyun kodlarının,

• Çevrim içi oyunlarda kullanıcıya belirli bir bedel karşılığında oyunla ilgili uygulama veya paketlerin (ilave oynama hakkı, ilave oyun süresi, oyun içi özelliklere, materyal ve öğelere erişim, oyun içi karakter oluşturma ya da geliştirme veya oyun içi sanal para temini gibi),

dijital ortamda satışı ve benzeri diğer içerik satışları ile bu içeriklerden yararlandırmaya (içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına veya elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına) yönelik dijital ortamda sunulan hizmetlerden elde edilen hasılat vergiye tabidir."

Bu olayların vergiye tabi olmasıdır fakat ben bunlardan hiçbirini yapmadım. Dijital ortamda bir oyun hesabı satmak vergiye tabi midir?

Teşekkür ederim.

Eğer rakam belli bir büyüklüğe ulaşmış ise çok büyük bir ihtimal yakında izaha davet edilirsiniz. Elde ettiğiniz kazanç GVK 37. Madde kapsamında ticari kazançtır. Detaylarını bir Mali Müşavir ile görüşün....

Eğer rakam belli bir büyüklüğe ulaşmış ise çok büyük bir ihtimal yakında izaha davet edilirsiniz. Elde ettiğiniz kazanç GVK 37. Madde kapsamında ticari kazançtır. Detaylarını bir Mali Müşavir ile görüşün....
Büyüklük değişmekte elimde 200 ya da 500 bin liralık bir kazanç yok herkesin sattığı bir satış sitesinde oyun hesapları satmaktayım gelirim 20 bin lira olmuştur.

Kardeşim git hemen 7326 sayılı kanundan yararlan. Yoksa bu işin sana maliyeti tahmini aşağıdaki gibi olur.

Kazanç 30 bin kabul edersek

30.000 * %15 GV 4.500 +4.500 = 9.000

30.000* %18 Kdv 5.400+5.400 = 10.800

30.000 * %10 M.355 =3.000

TOPLAM maliyet yaklaşık 23 bin

Kardeşim git hemen 7326 sayılı kanundan yararlan. Yoksa bu işin sana maliyeti tahmini aşağıdaki gibi olur.

Kazanç 30 bin kabul edersek

30.000 * %15 GV 4.500 +4.500 = 9.000

30.000* %18 Kdv 5.400+5.400 = 10.800

30.000 * %10 M.355 =3.000

TOPLAM maliyet yaklaşık 23 bin
Hocam size ulaşabileceğim bir yer var mıdır? Bu işin bu kısmını hiç tahmin etmemiştim gerçekten yardıma ihtiyacım var.

Sayin stajyer 66
Açıklamaya çalıştıgınız durumun rakamin buyukluk yada kuçuklugu ile alakasi yok. Hangi rakamin buyuklugu ve kucuklugu? Dolayisiyla burada eger sureklilik ve devamlilik arz eden bir durum oldugu için GVK 37 kapsaminda Ticari Kazanc olup mukellefiyet tesisi gerekir yani rakam 5.000 tl de olsa eger yapilan iş sureklilik arz ediyorsa mukellefiyet gerektirir.
Ancak bu iş yilda bir sefer yapilsa idi o zaman da arizi kazançtan bahsedip işte o zaman GVK 103 2 dilimini aşiyorsa vergilendirilir yoksa vergilendirilmez derdik yani arizi durumlarda rakamin buyuklugu ve kucuklugu goz onunde tutardik.
Sonuc : Mukellefiyet işlemlerinizi tamamlayip sayin stajyer 66 da soyledigi gibi 7326 sayili aftan faydalanip çikan rakami defaten yada taksitler halinde odeyip bu işten kurtulabilirsiniz

Ferhat bey idare denetimlerde bazı limitler çerçevesinde araştırma yapar. İdare yıllık 3-5 bin için kimseyi incelemeye sevk etmez. İncelemelerin verimliliği için...

Yukarıda ben onu kast ettim. Yoksa bir kişi bir yıl için de birden çok veya birbirini takip eden yıllarda aynı işlemleri yaparsa devamlılık sağlanmış olur....

Ferhat bey idare denetimlerde bazı limitler çerçevesinde araştırma yapar. İdare yıllık 3-5 bin için kimseyi incelemeye sevk etmez. İncelemelerin verimliliği için...

Yukarıda ben onu kast ettim. Yoksa bir kişi bir yıl için de birden çok veya birbirini takip eden yıllarda aynı işlemleri yaparsa devamlılık sağlanmış olur....
Sayin stajyer 66
Hayir Boyle Boyle bir şey yok yanliş bilgi "" idare denetimlerde bazi limitler çerçevesinde araştırma yapar. 3-5 bin için kimseyi incelemeye sevk etmez."" Boyle bir şey yok. Biz meslek yaşamimizda 300-500 TL'lik damga vergisi incelemelerine bile girdik.
Devlet 3-5 bin lira için incelemeye girer, sevk de Eder. Devletin buradaki amaci rakamin buyuklugu yada kucuklugu degil " asil amac verginin dogru hesaplanip hesaplanmadigi ve hazineye intikal edip etmedigidir "
Sizin soyleminizden ise ortaya çikan şu yillik 3-5 bin yapilabilir buda devlet tarafindan yakalanir ise incelemeye sevk edilmez. Bu yanlış ve bilmeden verilmiş bir bilgidir.
Sizden ricam formumuzda kesin bilgilere yer vermeniz. Kendi yorum ve duşuncelerinize degil. Zira burada yazilanlar bilgi tavsiye amaçlı oldugu gibi bazi meslektaşlarimiz tarafindan referans olarak alinip uygulanadabilir.

Saygilarimla

Ferhat Bey Türkiyede vergi inceleme oranı % 2-3 civarında onun için idare vergi incelemelerinde verimliliği esas alır ve alıyorda. Yoksa işin işinden çıkamaz zaten çıkamıyor da....

İstisnalar dışında hiç 1-2 bin TL lik sahte belge kullanma incelemesine rastlanmaz....

Zaten ben soru soran kişiye bir Mali Müşavir ile görüşmesini tavsiye ettim.

Saygılarımla...

**Türkiyede vergi inceleme oranı % 2-3 civarında

Bu dogru ama bunun anlami incelenmeyeceksiniz anlamina gelmez

**İstisnalar dışında hiç 1-2 bin TL lik sahte belge kullanma incelemesine rastlanmaz....

Bunu soyle soylemek daha dogru olur. Mal alimlarinda eger sahte alislar stogunuzun % 10 asmiyorsa sizin dediginiz dogru. 1-2 bin tl,lik faturalari duzelt gel derler yada izaha davet muessesi devreye girer yoksa direk inceleme

Zaten ben soru soran kişiye bir Mali Müşavir ile görüşmesini tavsiye ettim.

Bunu takdir ettim

iyi calismalar