Verilen Sipariş Avanslar Hakkında

Merhabalar Sayın Forum Üyeleri

malum peşin vergi dönemi benim sorunum işletme şirket ve özel matraha dahil ürünler satıyor. İşletme ocak şubat mart döneminde çıkışlarını oldukça arttırmış hal böyle olunca olmayan malı satmış oluyor dolayısıyla kar had safhada oluyor fakat kar yok işletme mal alış faturalarını benim uyarım üzerine getirecek fakat zaman alacağa benziyor ne mükellef be:) malum 3 ay hesapları kapandı neredeyse 4 ay da kapanacak
ben mükellefe 4 aya fatura getirmesini istedim bu faturalarıda 3. ayda eksik stok malı olduğu için gelecek faturalara istinaden Verilen Sipariş Avansları hesabını kullanacağım. fakat bir muhasebeci arkadaşım bu hesabı kullanman için alacağaın fatura tutarını bilmek zorundasın diye bir uyarıda bulundu fakat benim kafama takılan olay şu örneğin 1500 yrl mal sipariş ettim 3. aya 159 (B) 1500 100(A) bu ilk kaydım
4. ayda malları teslim aldığımızda 153 (B) 159 (A) burada sormak istediğim alınan faturalar 1600 ise verilen sipariş avansı 1500 ise kalanı için ise nakit ödeme yaptığımıza dair nakit ödeme gösterebilirmiyiz. muhasebeci arkadaşın söylediği kafamı kurcaladı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Sn.ggünal merhaba,

Sorunuzun baş tarafını pek anlamadım. Ama sipariş avaslarıyla ilgili örneğiniz için şunları söyleyebilirim;

Sipariş avansının bire bir tutması diye bir şey olmamalı. Pekala malın %50' si için sipariş avansı verebilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
3. Ayda yaptığınız kayıt:
----------------/----------------------
159- 1.500,00 YTL(B)
100- 1.500,00 YTL(A)
----------------/----------------------
4. Ayda mal geldiğinde:(KDV gözardı edilmiştir.)
---------------/-----------------------
153- 1.600,00 YTL(B)
159- 1.500,00 YTL(A)
100-
veya
320- 100,00 YTL(A)
---------------/------------------------