fonradar

Verilmeyen Yıllık G.V. Beyannamesinin Vergi Levhası

a.yeşim

Katkı Sunan Üye
herkese merhaba sormak istediğim konuyla ilgili araştırma yaptım ama bi türlü içim rahat etmedi sizlerinde yorumunu ve bilgisini almak istedim.şimdiden teşekkürler.

01.01.2012 tarihinde başka bir meslektaştan gelen mükellefin 2011 yılı Gelir Vergisi beyannamesi internetten gönderilmemiş daha doğrusu unutulmuş.
Bende bu mükellefin e-vergi levhasını oluşturdum kendi şifremden ve orda beyanname verilmemiştir yazısını görünce meslektaşı aradım, unuttuğunu beyannameyi göndereceğini söyledi.
Beni Tereddüte düşüren Beyanname verilmeden benim kendi şifremden vergi levhası oluşturmuş olmam benim için sıkıtı yaratırmı ?

Ynt: Verilmeyen Yıllık G.V. Beyannamesinin Vergi Levhası

Oluşturmayacağı kanatindeyim. Diğer meslek mensubu arkadaşımız beyannameyi gönderdikten sonra tekrar vergi levhası oluşturabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Sorun çıkacağını zannetmiyorum yalnız merak ettiğim bir şey var, 408 Nolu VUK Genel Tebliği madde 2.2'de beyan edilen son üç yıla ait matrahlar ve bu matrahların ait olduğu takvim yılı için tahakkuk eden vergiler levhada yer alması zorunlu bilgiler arasında sayılmıştır. Mevcut durumda 2011 yılı matrahı olmadığına göre siz 2011 yılı matrahına ne yazdınız?

2011 yılı matrahına Sistem "Beyanname Verilmemiştir" yazıyor.

Onaylamış olsanız bile 2012 alınması gereken levha alınmamış olarak kabul edilecektir. Beyan sonrası alacağınız levha ile cezadan kurtulabilirsiniz.

İşin sevindirici tarafı levhayı ibraz etmeme özel usulsüzlük cezası gerektiriyor, 31 Mayısa kadar bu problem çözülürse her hangi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

cevaplar için çok teşekkür ederim. İçim Rahatladı.