Vizite

Arkadaşlar.Kısmi çalışan personelin (ay içerisinde ortalama 13 ile 17 gün arası prim günü yatıyor.) sağlıktan yararlanması için ne gerekli.Kendisi için ve bakmakla yükümlü kişiler için söylermisiniz.(Geriye dönük kaç gün prim olması lazım)

Ynt: Vizite

5510 sayılı kanuna göre sağlık hizmetlerinden faydalanmak için gerekli olan prim gün şartı 30 güne düşürülmüştür.işten çıktıktan sonra da sağlıktan faydalanma süresi 3 aya indirilmiştir.Kısa süreli çalışmalarda ay içinde 30 gün prim ödenmediğinden günü 30'a tamamlamak için aradaki gün farkını genel sağlık sigortası primi olarak yatırmalı gününü 30'a tamamlamalı düye düşünüyorum.Aslında kanunda eksik günler isteğe bağlı olarak ödeyerekte kapatılır deniyor ama isteğe bağlı sigortalılık bağkur kapsamında olduğu için sigorta bağkur bu durumda biraz karışacak gibi geliyor bana.Çok emin olmamakla birlikte eksik günleri genel sağlık sigortası adı altında yatırarak 30 günü doldurmalı diye biliyorum.Çokta emin olmadığımı söylemeliyim.

Ynt: Vizite

Kısmi zamanlı çalışan kişi 4/a gözüktüğü süreleri 30 güne tamamlayacak şekilde kalan günlerinin sağlık primlerini kendisi cepten ödemek zorunda. Prim borcu yoksa sağlıktan yararlanır.