"would" kullanımı ve bir kaç örnek ?

Ertann

Tanınmış Üye
Meraba arkadaşlar
"would" un cümledeki neye yaradığını bir türlü anlayamadım
Yardmcı olursanız çok memnun olurum
Bir kaç örnek
He would marry her
He would ask her to forgive him
They would be happy together

Yukarıdaki örneklerin çevirisi ile beraber "would" un ne işe yaradığından bahsedermisiniz
Saygılar

Ynt: "would" kullanımı ve bir kaç örnek ?

Would
?

İsteklilik (willingness), kararlılık (determination), istek (request) ikram - teklif (offer), red (refusal) ve geçmişte alışkanlık (habit in the past) ifade eder.

A ? WILLINGNESS - DETERMINATION (isteklilik - Kararlılık):

I WOULD come to the party but...
You
He,She,It
We
They

Example:
1 ? I would take him to school today, but my car is out of order.
(Bugün onu okula götürmek isterdim, ama arabam arızalı.)

2 ? She would help you with your homework tonight, but she feels ill.)
(Bu gece ödevinize yardım etmek isterdi, ama kendini iyi hissetmiyor.)

3 ? We would pay what he asked, but he gave up selling his car.
(istediğini vermeye kararlıydık, ama arabasını satmaktan vazgeçti.)

Dolaylı konuşma (Reported speech) cümlelerinde de isteklilik ve kararlılık ifade eder, Aktarıcı fiilin (Reporting verb) geçmiş zamanda kullanıldığı cümlelerde WILL yardımcısının yerine WOULD kullanılır.

Example:
He said I will go with you. (Direct)
(aktarıcı fiil)
He said he would go with us. (Reported)

2 ? Ali said to his father I will not watch television. (Direct)
Ali told his father he wouldn't watch television. (Reported)

3 ? My father said to us we will sell this car and
buy a new one.

IF cümlelerinin 2. ve 3. tipinde (IF clauses type 2 and 3) şimdiki zamana veya geçmiş zamana ait gerçekdışı bir koşulu bağlı olan bir isteklilik veya kararlılığı ifade etmek için WOULD kullanılır.

TYPE 2 (Present unreal)

IF CLAUSE
(Past Tense) MAIN CLAUSE (RESULT)
(Present unreal - imaginary)
If It didn't rain, we would go for a picnic.
If I had a car, I would drive to Kuşadası
If we had money, We would buy that house. (Paramız olsa şu evi satın alırız,bi mucize olsa hala alabiliriz))

TYPE 3 (Past unreal):

IF CLAUSE
(Past Perfect Tense) MAIN CLAUSE (RESULT)
(Past unreal)
If it hadn't rained, we would have gone for a picnic.
If I had a car, I would have driven to Kuşadası,
If we had known his adress , We would have sent him a letter. (Adresini bilmiş olsaydık mektup yollardık,bilmediğimiz için yollayamadık)

B ? REQUEST - OFFER - REFUSAL
(İstek, ikram , teklif, red):

Bu durumda I / WE WOULD LIKE TO ve WOULD YOU LIKE TO biçimlerini sık sık görebiliriz. (Arzu ediyorum / Arzu ediyoruz / Arzu eder misiniz?) anlamını verir.

Example:
1 ? Would you like to come to us for tea tomorrow? (request offer)
(Yarın çay için bize gelir misiniz?)

2 ? Would you like a piece of cake? (offer)
(Bir parça kek arzu eder misiniz?)

3 ? Would you like to drink tea or coffee? (offer)
(Çay mı yoksa kahve mi arzu edersiniz?)

4 ? I would like to ask a question? (request)
(Bir soru sormayı arzu ediyorum.)

5 ? We would like to buy a pair of shoes, (request)
(Bir çift ayakkabı satın almayı arzu ediyoruz.)

would birde geçmiş zaman cümlelerinde 'will' (ecek-acak) yerine kullanılır..

e.g when he entered the house he would see his mother's face fist time after 6 long years.
( eve girdiğinde 6 uzun yıldan sonra ilk defa annesinin yüzünü görecekti.)

He would ask her to forgive him
They would be happy together

bu örneklerde hangi si kullanılmıştır
ayrıca
en sık hangisi kullanılır
Saygılar

they would be happy together (beraber mutlu olurlar, öyle olacaklarını düşünüyorum. eğer konuşmanın öncesi geçmiş zamanda ise 'beraber mutlu olacaklardı' konuşmanın bütününe göre değişebilir.

he would ask her to forgive him ( 'ondan o'nu (kendisini) affetmesini ister' yada 'isteyecekti' burada konuşmanın bütününe göre yine değişiklik gösterebilir.

'Would aynı zamanda bazen 'used to' yerine geçmişte düzenli olarak yapılan aktiviteleri belirtmek içinde kullanılır...

when I arrived home I would usually have a shower, then I'd put my bathrobe on and I'd sit in front of the TV with a cigarette between my lips
(eve geldiğimde genelde bir duş alır sonra bornozumu giyer ve dudaklarımın arasında bir sigarayla TV'nin karşısına geçerdim)

Son cümlede biraz gereksiz tekrar yaptım anlaşılabilmesi için aslında en baştaki would'tan sonra özne değişmedikçe bir daha fiillerin önüne would konulmasına gerek yoktur.

birde would-be kalıbı vardır oda türkçeye 'müstakbel' olarak çevrilebilir.

e.g I, your would-be groom, am extremely happy to join your kind family
müstakbel damadınız olarak bu sevecen aileye katılmaktan son derece mutluyum.

"
.g I, your would-be groom, am extremely happy to join your kind family
müstakbel damadınız olarak bu sevecen aileye katılmaktan son derece mutluyum.
"
Malesef genelde herkes aynı hataya düşüyor.
Türkçe gibi düşünüp İngilizce yazmaya çalışıyoruz. :)

Böyle bir cümle çok zorlama gibi geliyor bana.

Sn. nguroy maalesef native olmadığımız için böyle durumlarda o ayrımı yapmak çok zor oluyor, yanlız şunuda eklemeliyim ki bazen biz onların öyle düşünmeyeceğini ve dolayısıylada o şekilde konuşmayacaklarını zannediyoruz, bir örnek vereyim sizlere, yabancı dil kursu aldığım bir dönemde hocamızla aramda geçen ingilizce bir diyalogda 'and this situation must have triggered the beginning of all events '' şeklinde bir cümle kurmuştum, yani ''bu durum bütün olayların başlangıcını tetiklemiş olmalı'' (maalesef cümleyi hatırlamıyorum tam olarak şimdi ama buna yakın birşeydi). hoca da (ki kendisi defalarcada ingiltereye gitmiş birisiydi) bu cümleyle ilgili olarak bana türkçe düşündüğümü ve ''trigger'' yani tetiklemek kelimesini kullanamayacığımı söylemişti, ama ben bu kelimenin bu şekildeki kullanımını o dönemler okuduğum Stephen King'in 'The Shining' isimli kitabının orijinal basımında görmüş olduğum için içim rahattı. Ki o kitapta daha neler neler vardı bazen insan bu gerçekten ingilizceyse ben bugüne kadar ne öğrenmişim diyebiliyor o derece. Ben hocamı suçlamıyorum, Aslında çok iyi bir hocaydı. sonuçta bir yabancı dili tam olarak öğrenmek çook uzun bir süreç gerektiriyor, neredeyse bir hayat boyu.

Haklısın çok uzun süreç bunlar. :)

e.g I, your would-be groom, am extremely happy to join your kind family

bende bu şekilde bir yapı ve anlamda cümleye rastlamadım.

sn. aokten mesela şöyle bir kısaltma gördünüzmü hiç '' would've'd '' ? yada '' abso-f.....g-lutely (bu noktalı kelimeyi yazamıyorum burda tam olarak ama anladınız siz. dikkat edin absolutely kelimesinin tam arasına giriyor vurguyu arttırmak için) sonuç olarak ne kadar çeşitli kaynaklardan okur ve izlerseniz göreceklerinizde çeşitlenecektir. sizi temin ediyorum.

anladım da anlamasam daha iyiydi.Vurguyu artırmak için iki fiilin yan yana kullandığını biliyorum (I do make some corrections ..)da bu tür kullanım bilmiyorum.

aokten ' Alıntı:
anladım da anlamasam daha iyiydi.Vurguyu artırmak için iki fiilin yan yana kullandığını biliyorum (I do make some corrections ..)da bu tür kullanım bilmiyorum.

evet vurguyu arttırmak için 'I do make some corrections' gibi cümleler kurulur, birde bunların geçmiş zaman hallerinde olanları var mesela ' I did make some corrections' yani 'I made some corrections' cümlesinin vurgulu hali. tabi geçmiş zamanda olsa cümlede 'did' kullanıldığı için asıl fiilin 1. hali kullanılır..