Y.Kasa İptal Etme Hakkında

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
924
Konum
istanbul
Bu aralar eski yazarkasalar süresi dolduğu için yazarkasa iptalleri vergi dairesine yapmaktayız
- Y.kasa servisten kapanış yazısı alındıktan sonra kaç güne kadar vergi dairesine bildirmek gerekli süre açısından herhangi bir cezai yaptırım varmıdır?
- Y.kasa nın ödeme kaydedici levhası bulunamıyor bu durumda vergi dairesinden y.kasa iptali için ne yapılmalıdır?
- Artık y.kasalar servisten alınıyor yeni dönemde servisler ödeme kaydedici levha veriyorlar mı yoksa artık ödeme kaydedici levha verilmemektemidir?
Teşekkürler
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,682
Konum
İSTANBUL
Sayın SerhanSerhan;

Bu aralar eski yazarkasalar süresi dolduğu için yazarkasa iptalleri vergi dairesine yapmaktayız

SORU : Y.kasa servisten kapanış yazısı alındıktan sonra kaç güne kadar vergi dairesine bildirmek gerekli süre açısından herhangi bir cezai yaptırım varmıdır?

CEVAP :İşi bırakma halinde ödeme kaydedici cihazın vergi dairesindeki kaydının silinebilmesi için mükelleflerin işi bırakma tarihinden itibaren 30 gün içinde yetkili servise başvurarak cihaz hafızasında kayıtlı bulunan bilgileri tespit ettirmesi, cihazın kullanıldığı döneme ilişkin mali hafıza raporlarını aldırması, tutanak hazırlatması ve ödeme kaydedici cihaz levhası ile birlikte servis tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ilgili vergi dairesine müracaat ederek kaydını sildirmesi gerekmektedir.

İşi bırakan, ödeme kaydedici cihaz kullanmayı gerektiren bir işle uğraşmayan ve cihazını bir başkasına satmayan mükellefler işi bırakma tarihinden itibaren 30 gün içinde geçici kapama yapabilirler.


SORU : Y.kasa nın ödeme kaydedici levhası bulunamıyor bu durumda vergi dairesinden y.kasa iptali için ne yapılmalıdır?

CEVAP : Bulunamayan Ödeme Kaydedici Cihaz Levhası için yerel bir gazeteye ''KAYIP'' ilanı verip o ilanı bir dilekçe ekinde Vergi Dairesine verin.Cezasını ödeyin
 
Üst