Yabancı Çalışma İzin Süresi Bitimi

merhaba yabancı suriye uyruklu çalışma izni 26.06.2021 tarihinde biten personelin çalışma izni için tekrar 29.06.2021tarihinde başvuruda bulunduk. aradaki süre için sgk çıkışını yapmamız gerekli mi?

Merhabalar üstad, daha önce bir müşterimde başıma geldi bu konu, firma çalışma izni yenilemek için gecikti. Sonra bu konuda bir görüş istemişlerdi. Bu alanda çalışan bir danışmandan, 2-3 sene oldu. Gelen görüş izin süresi bittiyse uygulama dahilinde SGK'dan da çıkışının yapılması gerekir. Yeniden çalışma izni çıkana kadar da aslında SGK'da olmamalıdır yönündeydi . Fakat mevzuatta değişiklik olduysa onu incelemek gerekebilir.

İyi çalışmalar.
merhaba üstad. evet 3 sene önce bende böyle sizin dediğiniz gibi bir görüş okudum fakat daha yeni geçen seneki görüşte 45 günlük süre varmış bu süreyi geçmediği takdirde sgk çıkış giriş yapmaya gerek yok yönünde. ama mevzuatta bununla ilgili bir konu göremedim o yüzden emin olamadım. teşekkürler ilginiz için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba yabancı suriye uyruklu çalışma izni 26.06.2021 tarihinde biten personelin çalışma izni için tekrar 29.06.2021tarihinde başvuruda bulunduk. aradaki süre için sgk çıkışını yapmamız gerekli mi?

Bakanlık bitimden 60 gün önce müracaat arıyor, müracaatı tamamladığınızda kesin cevap oluşana kadar SGK çıkışı yapmaya gerek yok. Kabul gelirse zaten sorun yok. Ancak Red gelirse çıkışı aynı gün için bildirim akdi sonlandırmak gerekiyor. Sizin durumunuzda Akdi sonlandırmanız gerekir. Yeniden izin gelirse yeniden SGK girişi yapmalısınız.

Yabancı Çalışma İzni Uzatıma Başvuruları: Çalışma izin süresinin sona erdiği tarihten itibaren 45 günü geçmemek ve yaptığı işin mahiyetini değiştirmemek kaydıyla çalışan aynı işyeri ve meslekte çalışmaya devam edebilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Süresi sona ermiş bir çalışma izninin uzatılması için, sürenin bitiminden itibaren en geç onbeş gün içinde uzatma başvurusunda bulunulması gerekir. Bu süreden sonra yapılan uzatma başvuruları, ilk defa başvuru yapan yabancılara uygulanan esaslara tabidir.