fonradar

Yabancı Şirket için Tebligat Adresi

Merhabalar,
Avrupa Birliği üyesi, yurt dışında yerleşik tüzel bir kişilik, Türkiye’deki firmalardan mal ve hizmet satın alıyor ve iki ülke arasında anlaşmalı bir banka olmadığı için çok yüksek bankacılık ücretleri ödendiğinden dolayı Türkiye’de bir banka hesabı açmak istiyorlar. Fakat banka Türkiye’de kayıtlı yasal bir tebligat adresi istiyor şirketten.

Eğer şirket Türkiye’de tebligat adresi için herhangi bir sanal ofis kiralarsa, burada da faaliyet yürüttüğü düşünülüp herhangi bir cezaya maruz kalır mı? Türkiye’de ticari bir faaliyet düşünmedikleri için burada temsilcilik, şube, işyeri ya da irtibat bürosu açmak istemiyorlar. Apostilli Türkçeye çevrilmiş noter onaylı mukimlik belgesinde şöyle bir ifade geçmekte
“İş bu belge ile Litvanya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında 1. Bölümde belirtilen tüzel kişinin 2022 yılında Litvanya Cumhuriyerinde ikamet ettiğini tasdik ederim”

Bu durumda şirketin Türkiye’de banka hesap açılışı gerçekleşene kadar olan sürede tebligat adresi gösterebilmesi için ne yapması lazımdır?

Hic bir sey yapamaz, Burada isyeri ve temsilci lazim
Merhaba,
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yurdışında Türkiye’de herhangi bir şubesi ya da irtibat bürosu olmadan kamu bankalarından hesap açmış bir çok Avrupa şirketi var, sorduğumuzda “danışmanlık” adı altında Türk firmalara ödedikleri yüklü miktarda ücretlerle 15 günde hesabın açıldığını, sadece imza için Türkiye’ye geldiklerini belirttiler. Bankadan ben de zaten “evet açılabilir, şu şu evraklar lazım” onayı aldıktan sonra geldim Türkiye’ye zaten ilgili evrakları hazırlayarak, geriye sadece potansiyel vergi numarası kalmıştı onu da aldık, şimdi adres sorunuyla karşılaştık. Böyle bir şey mümkün olmasaydı ya hesabı açmaktan vazgeçerdik ya da irtibat bürosu açardık daha az maliyetli olacağı için. Fakat tebligat adresi konusunda sorun yaşıyoruz, danışmanlık firmalarının bilip bizim bilmediğimiz bir şey var ve bunu anlamaya çalışıyorum. Bu süreçte noter çevirileri, belge apostilleri, tasdikler ve uçak biletleri için ciddi zaman ve kaynak harcadık. Sonuçta buradaki firmalardan hizmet alıyoruz, ülkemize döviz girecek, neden bu kadar ayak diretiliyor onu da anlayamadık.

Merhaba,
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yurdışında Türkiye’de herhangi bir şubesi ya da irtibat bürosu olmadan kamu bankalarından hesap açmış bir çok Avrupa şirketi var, sorduğumuzda “danışmanlık” adı altında Türk firmalara ödedikleri yüklü miktarda ücretlerle 15 günde hesabın açıldığını, sadece imza için Türkiye’ye geldiklerini belirttiler. Bankadan ben de zaten “evet açılabilir, şu şu evraklar lazım” onayı aldıktan sonra geldim Türkiye’ye zaten ilgili evrakları hazırlayarak, geriye sadece potansiyel vergi numarası kalmıştı onu da aldık, şimdi adres sorunuyla karşılaştık. Böyle bir şey mümkün olmasaydı ya hesabı açmaktan vazgeçerdik ya da irtibat bürosu açardık daha az maliyetli olacağı için. Fakat tebligat adresi konusunda sorun yaşıyoruz, danışmanlık firmalarının bilip bizim bilmediğimiz bir şey var ve bunu anlamaya çalışıyorum. Bu süreçte noter çevirileri, belge apostilleri, tasdikler ve uçak biletleri için ciddi zaman ve kaynak harcadık. Sonuçta buradaki firmalardan hizmet alıyoruz, ülkemize döviz girecek, neden bu kadar ayak diretiliyor onu da anlayamadık.
Sayin Eser Bayar

En azindan irtibat burosu acmadan ve temsilci atamadan olmaz. Danismanlik adi altindan acilan firmalar irtibat ofisleri bunlarda ticaret yapamazlar ancak musteri bulma, pazar arastirmasi, urun arastimasi vb. yaparlar.

''Türk firmalara ödedikleri yüklü miktarda ücretlerle 15 günde hesabın açıldığını, sadece imza için Türkiye’ye geldiklerini belirttiler'' temsilci atamislardir ancak yetki vermemislerdir. Dolayisiyla imza icin Turkiyeye gelirler temsilciye yetki verseler gelmezler,

Zaten siz dogrusunu yapmissiniz hazirladiginiz evraklarin hepsi dogru yalniz irtibat ofisi acma isini unutmussunuz yada atlamissiniz, Cunku 3 kisi ve kurumlarla yapilan islemlerde adresinize tebligat cikarilacagi zaman bunun size ulasmasi lazim.

Danismanlik firmalarinin cok bir sey bildigi yok. Zaten siz herseyi yapmisiniz butun evraklar hazir. Bir ofis yada irtibat ofisi acma kararini vermeniz gerekir.

''Sonuçta buradaki firmalardan hizmet alıyoruz, ülkemize döviz girecek, neden bu kadar ayak diretiliyor onu da anlayamadık.'' Bu dogru ancak bir sekilde karsi tarafta korunmak zorunda

Saygilarimla