fonradar

Yabancı uyruklu işçi girişi.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bugün firmalardan birine Irak uyruklu bir yabancı işçi girişi yaptım ssklı olarak.
Elemanın daha önceden ssksı olduğu için, T.C.No' su da vardı, Ssk No' su da vardı, onun için girişte sıkıntı yaşamadım, Sskdan da bilgi alarak tüm sigorta kollarında bizler gibi girişinin ve prim kesintilerinin olacağını söylediler. O şekilde de girişini yaptım.

Ancak bu yabancı işçiler ile ilgili her hangi bir yere bildirim yapmamız gerekiyor mu.?
Uygulamada dikkat etmem gereken bir farkı varmı, normal sigortalılardan.?

Bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler, kolay gelsin.

Ynt: Yabancı uyruklu işçi girişi.?

sn.ZİNDAN,

yabancı uyruklunun herhangi bir Türk Vatandaşından bir farkı yok. İşe girişi yapılıp sigortaya bildirilecek.
Ancak bişey dikkat etmeniz lazım. Oda hangi ülkenin vatandaşı.
Mesela Almansa farklı, italyansa farklı, Iraklıysa farklı olacak.
Nedir o fark? Şu;
Eğer sosyal güvenlik sözleşmesi yapmadığımız bir ülkenin vatandaşı ise bu yabancı; İşsizlik sigortası primi kesiyorsunuz, eğer Iraklıysa, amerikalıysa, russa işsizlik sigortası primi kesmiyorsunuz.
Dolayısıyla işe giren yabancı uyruklu Iraklı olduğu için işsizlik sigortası primi kesmeyeceksiniz. Buna dikkat edin.

İşsizlik sigortasını e-bildirge sistemi bütün işçiler için otomatik ve toplu olarak kesiyor ve hesaplıyor.Çünkü tüm sigorta kollarında APHB ile diğer işçiler ile birlikte bildirilmeliymiş.O zaman bizim yapacağımız birşey değil, belki yabancı uyruklu kayıtlı kişi olduğu için sistem kendisi otomatik hesaplayacakdır diye düşünüyorum.
Doğrumudur.?

Yabancı uyruklular ile tüm sigorta kollarında çalışanlar sigorta kolunda aynı türde bildirildiğinden ( hiç fark olmaması sebebiyle), kuruma müracaat edip, Irak ile sosyal güvenlik sözleşmemiz bulunduğundan dolayı işe alınan yabancı uyruklu işçi için işsizlik sigortası kesilmemesi şeklinde bir izah ile APHB nde yabancı uyruklunun işsizlik sigortası priminin kesilmemesinin sağlanması yerinde olacaktır.

Bildirge sisteminin otomatik olarak algılaması hususu, burada kuruma pek güven olmaz. Ama yinede izah ile bu primin kesilmeyeceği hususunu belirtmeniz yararlı. Uygulamada pek karşılaşmadım ama bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.