fonradar

Yanlış firma adına verilen Varlık Barışı beyanı

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selam arkadaşlar.
Şöyle bir olay başımıza geldi.Tahsin kurt adlı kişi hem Alomaliye Ltd.Şti nin ortağı hemde kapanmış bir mükellefiyeti var.Kendisine inceleme yazısı geliyor.Kendiside bankaya Alomaliye-Tahsin Kurt ismiyle 450.000 tl para yatırıyor. Elemanımızda firmaya tahsin Kurt kimdir diye soruyor firmada şirket ortağıdır deyince parayı şirket yatırmıştır yorumunu yaparak beyanname şirket adına veriliyor.Halbuki şirket adına yatırılan ne bir para var,ne de bir inceleme.Vergi dairesi müdürüyle görüştüm.5811 de iptal veya düzeltmenin olamayacağını söyledi.O zaman mahkeme gideceğim dedim,gidebilirsin dedi ama gitmem içinde elimde bir ret yazısının olması lazım.Durduk yere mahkemeye gidipte bu beyanı iptal edin diyemezsiniz.Bunun içinde doğru kişi adına beyannameyi tekrar verip bu şekilde iptalini istemek gerekecek.Müdür size red cevabı veririm dedi,o şekilde ancak mahkemeye gidebilirsiniz dedi.
Yemninli bir arkadaşla görüştüm,çok uğraştıklarını ama aynı şekilde bir beyannameyi iptal ettirdiklerini söyledi.e-beyan telini verdi.Görüştük,düzeleilir dedi,tarifini yaptı ama Ankara Gelir idaresi başkanlığının telini verdi,birde ora ile görüşün onların talimatı ile hareket edin dedi.Ankara ile görüştüm, benzer bir olaya özelge ile red cevabı verdiklerini söylediler.Daha dikkatli davranacaktınız,doğru kişi adına beyanı verseniz bile iki firmada vergiyi ödeyecek.5811 de düzeltme veya iptalin olmadığını söyledi.
Şimdi ben bu beyanı iptal edemeyecek miyim.Kanun bu kadar sert mi?Tamam bu beyan değil bir bildirim.Müdür de öyle dedi.Sen ne bildiriyorsan ben onu alıyorum dedi.İyi de yanlış bildirmişim,kaldı ki bir art niyet yok, hata bariz ortada,her beyanda ihtirazi kayıtla verilmez ki..
Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz.Ne yapmamı önerirsiniz.Vergi de az değil 20.000 Tl.

Saygılar.

Ynt: Yanlış firma adına verilen Varlık Barışı beyanı

Ankara Gelir İdaresi Başkanlığından bir bayanla görüştüm.Siz iptal dilekçesini yazın bana faxlayın ve takip edin,hemen iptal olmaz dedi.Aynen faxladım ekine beyanları koydum ayrıca iadeli taahhütlü olarakta gönderdim.Her ihtimale karşı kendi vergi daireme de iptalle ilgili dilekçe gönderdim. Artık beklemedeyiz.Paylaşmak istedim.