Yanlış Hesaplanan Kdv

sehven fazla hesaplanan k.d.v. matrahı

arkadaslar k.d.v. matrahı kdv1 beyannamesinde. matrah, hesap hatası ile mükerer hesaplanarak ödenmiş
yanı matrah 120.000 TL yerine 240.000 TL olarak hesaplanarak beyan edilip ödenmiş

bu hatanın bir düzeltme yolu var mı??

Ynt: Yanlış Hesaplanan Kdv

Süresi içinde özel onaydan düzeltme seçeneğini seçerek düzeltme beyannamesi veriniz.
Aradaki farkı dilekçe ile başka vergilerinize mahsup ettirirsiniz.
Ancak matrahtaki düzeltme düşme nedeniyle büyük ihtimal bir inceleme geçireceksinizdir.

Kolay gelsin.

bir sonraki ayın kdv.sinden düşmenizi tavsiye ederim, doğru mu derseniz değil, ama matrah düşmesi inceleme nedeni olacaktır. bir sonraki aydan düşmeniz halinde vergi kaybı söz konusu olmayacak, hatta erken ödenmiş bir vergi olacak ama eğer ilerde bir inceleme olursa usule uygun işlem yapmamaktan dolayı sorun olabilir fakat matrah azaltıcı düzeltme verirseniz inceleme istenecektir, bir sonraki ayın matrahından düşün.

Düzeltme vermekten başka kaçış yok.İlerideki bir başka incelemede karşınıza bu işlem çıkarsa çok sıkıntı çekersiniz.
Saygılar,

Sayın smmm-ankara

Sizce yanlışın daha azı veya daha çoğu olabilirmi? Yanlış yanlıştır, hata hatadır. Bir sonraki dönem eksik beyan etmekte aynı şekilde hata değilmidir...

Düzeltme verilirse incelenme olasılığı yüksek, ama incelemeye alınmamak için tavsiye ettiğiniz yöntemi doğru bulmuyorum. Nacizane eleştirimdi...

Saygılar.

sayın ozdgn haklısınız, ben sadece zuzu'nun riskleri görmesini istedim, tercih kendisinin. doğru söyleyenin 9 köyden kovulacağını bilsin, ama yine doğru söylemesi iyidir tabi haklısınız, kendi tercihi.