Yanlış Ödenen Gümrük Vergisi' ne İade Yolu Açılıyor

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,682
Konum
İSTANBUL
Yanlış ödenen Gümrük Vergisi'ne iade yolu açılıyorTBMM'ye sunulan Gümrük Kanunu Tasarısı ile kanunen ödenmemesi gerektiği halde ödenen ya da tahakkuk ettirilmemesi gerektiği halde tahakkuk ettirilen gümrük vergilerinin yanı sıra para cezalarının da geri verilmesi ve kaldırılması imkânı getiriliyor.

Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün görevleri ile ilgili verilecek siparişlerin rekabet bozucu etki yaratmayacağı düşünülerek Gümrük Vergisi'nden muafiyeti öngörülürken Türkiye dışında olan gerçek kişilerin Türkiye'de satın aldıkları veya kiraladıkları konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri ev eşyasının da gümrük vergilerinden muaf tutulması planlanıyor. Kanunen ödenmemesi gerektiği halde ödenen ya da tahakkuk ettirilmemesi gerektiği halde tahakkuk ettirilen gümrük vergilerinin yanı sıra para cezalarının da geri verilmesi ve kaldırılması imkânı getirilerek yükümlünün haklarının korunması öngörülüyor.

Cezalarda zamanaşımı süresi 5 yıla çıkıyor


Para cezalarının da gümrük vergileri ile birlikte aynı anda karara bağlanıp tebliğ edilebilmesi öngörülüyor. Para cezalarının zamanaşımı süresinin de gümrük vergileri için yapılan değişikliğe paralel olarak 5 yıla çıkarılması planlanıyor.

Ayrıca gümrük vergileri ve para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi ve tebliğ edilen gümrük vergileri ile para cezalarına ilişkin kararlara idari itiraz süresi ödeme süresine paralel biçimde 15 güne çıkarılmak suretiyle ödeme ve itiraz süreleri arasındaki farklılık giderilmeye çalışıyor.

Yolcuların kendi kullanımlarına mahsus ticari mahiyette olmayan kişisel eşyasına gümrük muafiyet hakkının da 300 eurodan 430 euroya çıkarılması öngörülüyor.

Referans

05.06.2008
 
Üst