Yansıtma Faturası Tek Düzen Muhasebe Kaydı

Şirkette kullanmak üzere alınan araç kaza yapmış bulunmaktadır.servisin kesmiş olduğu faturaya istinaden siğorta şirketine şirketimiz yansıtma faturası kesmiş bulunmaktayız
bu işlemin muhasebeleştirmesi nasıl olacaktır.yardım ederseniz sevinirim.tsk.

Ynt: Yansıtma Faturası Tek Düzen Muhasebe Kaydı YARDIM.

Merhaba,

Yansıtma faturası kestiğinize göre araç için tamir faturası sizin adınıza düzenlenmiş olmalı. Bu faturayıda giderlere atmış olmalısınız.

Yansıtma Faturası için,

-------------- / / -----------------
102 1.180,00

679 1.000
391 180
------------- / / ------------------

Saygılarımla,

1) Hasarın tamir ettirilme bedeli sigorta şirketinden KDV hariç tahsil edilecekse:

Tamir faturasının kaydı:
-----------------------------------/----------------------------------
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 1.000.-
770.15 Hasar Giderleri
(Dönem sonunda 689 nolu hesaba alınmak kaydıyla)
191 180.-
100/102/320 1.180.-
??. Ta.ve ?..Nolu ?.. Bakım Servisinin fat. ile

Yansıtma faturasının kaydı:
136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR 1.000.-
136.02 ??Sig.Şirketi
679 1.000.-
679.02 Alınan Hasar Tazminatları
??. Ta. Ve ?. Nolu Yansıtma faturamız ile

2) Hasarın tamir ettirilme bedeli sigorta şirketinden KDV dahil tahsil edilecekse:

Tamir faturasının kaydı:
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 1.180.-
770.15 Hasar Giderleri
100/102/320 1.180.-

136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR 1.180.-
136.02 ??Sig.Şirketi
679 1.180.-

3) Hasarın tamir ettirilme bedeli ile, alınan tazminat tutarı arasında, lehte yada aleyhte fark varsa,
tabiki bu fark sonuç hesaplarına o yönde etki edecektir. Yani ortada yansıtma faturası yoksa,

Mesela,
Tamir faturasının kaydı:
770.15 Hasar Giderleri
191 180.-
100/102/320 1.180.-

Alınan tazminatın kaydı:
102 BANKALAR H. 1.700.-
102.03 ??Bank ?. Nolu Hesap
679 1.700.-
??. Tarihinde hesaba ?..Sig. Şti. tarafından yatırılan
hasar tazminatı

Merhaba,

Sayın Açıkbaş,

Kayıtlarınız hakkında bazı eleştirilerim olacak........
1. Kayıt...
Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
1) Hasarın tamir ettirilme bedeli sigorta şirketinden KDV hariç tahsil edilecekse:

Tamir faturasının kaydı:
770.15 Hasar Giderleri
191 180.-
100/102/320 1.180.-

136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR 1.000.-
136.02 ??Sig.Şirketi
679 1.000.-
Burda sorum şu ortada bir yansıtma faturası var. Bu faturada KDV'den müstesna olarak düzenlenemez. Sebebi ise şudur. KDV yansıtılabilir bir vergidir ve son tüketicide kalır. Burada son tüketici kimdir. Hasarın parasını ödeyen sigorta şirketidir. Firmanın kendisi değildir. KDV'nin işletmede kalması KDV'nin mantığına aykırıdır.

2. kayıt
Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
2) Hasarın tamir ettirilme bedeli sigorta şirketinden KDV dahil tahsil edilecekse:

Tamir faturasının kaydı:
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 1.180.-
770.15 Hasar Giderleri
100/102/320 1.180.-

136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR 1.180.-
136.02 ??Sig.Şirketi
679 1.180.-

KDV bu kayıtlara neden yansımıyor. KDV kanunda belirtilen kıstaslar haricinde kesinlikle giderleştirilemez. Beyan edilip devlete hesabı verilmelidir. KDV nin tamamının mahsup ediliyor olması kayıtlara intikal etmemesi anlamına gelmez. Burada Alış faturasındaki KDV 191 hesaba Satış faturasındaki KDV 391 hesaba atılarak mahsup yoluyla adsorbe edilmelidir.

3. Kayıt.
Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
3) Hasarın tamir ettirilme bedeli ile, alınan tazminat tutarı arasında, lehte yada aleyhte fark varsa,
tabiki bu fark sonuç hesaplarına o yönde etki edecektir. Yani ortada yansıtma faturası yoksa,

Mesela,
Tamir faturasının kaydı:
770.15 Hasar Giderleri
191 180.-
100/102/320 1.180.-

Alınan tazminatın kaydı:
102 BANKALAR H. 1.700.-
102.03 ??Bank ?. Nolu Hesap
679 1.700.-
??. Tarihinde hesaba ?..Sig. Şti. tarafından yatırılan
hasar tazminatı

Sorun gene KDV de neden kayıtlara intikal ettirmiyoruz.

KDV adı üstünde Katma Değer Vergisi.

Firma 100 ytl ye mal alır 150 YTL ye satar 18 ytl KDV öder 27 YTL kdv tahsil eder. Ve ürüne eklediği Katma Değer Yani 50 YTL için tahsil ettiği 9 YTL KDV yi sahibine yani devlete öder. Sonuçta KDV son tüketicide kalır. Mamülün son tüketiciye ulaşana kadar her işletme sağladığı Katma değer kadar elde ettiği KDV yi devlete öder.

Şimdi beyin jimnastiğine devam edelim. Şimdi siz temizlik malzemeleri satan işletmesiniz. Dükkan temizliğiniz için 100 YTL lik temizlik malzemesi harcadınız. Neden Kendimize kestiğimiz faturaya KDV yide yazarız. Nasıl olsa 191 391 karşılacak ve KDV yok olacak. Ama kesmeliyiz çünkü son tüketici biziz.

Sigortadan tahsil edilen bedel KDV ye tabi bir gelirdir. Yansıtma faturasında KDV gösterilmek zorundadır.

Bir diğer eleştirim şu nota

Olağandışı olan sigortadan elde edilen gelirdir. Gider değil. İkisi farklı olaylardır. Aracın tamiri olğan bir giderinizdir. Eğer sigortanız olmasaydı bu gideriniz olacaktı değilmi. Bir giderin olağandıişı olup olmadığı tamamen giderin cinsiyle ilgilidir. Sizin bedelini tazmin etmeniz gideri olağandışı yapmaz.

Saygılarımla,

Ynt: Yansıtma Faturası Tek Düzen Muhasebe Kaydı

ayurdagul ' Alıntı:
Şirkette kullanmak üzere alınan araç kaza yapmış bulunmaktadır.servisin kesmiş olduğu faturaya istinaden siğorta şirketine şirketimiz yansıtma faturası kesmiş bulunmaktayız
bu işlemin muhasebeleştirmesi nasıl olacaktır.yardım ederseniz sevinirim.tsk.

1. Kayıt

770 (B)
191 (B)
320 (A)

2. Kayıt

136 (B)
679 (A)
391 (A)

3. Kayıt

320 (B)
136 (A)

neden 320 hesap ? yada onun yerine başka bir hesap kullanılabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler işlerinizde başarılar.

Sn. Uzman,

Öncelikle aşağıdaki notlara bir bakın. Faydalı olabilir umuduyla,

----------------------------------------------------------------------------------
[ adresinde bulunan yazıdan bir bölüm:

?8 no'lu standartta, ?maliyet değeri? teriminin karşılığı olan ?Bir duran varlığın elde edilmesi veya değerinin arttırılması, inşa edilmesi veya imalatı sırasında yapılan harcamalar ile bunlara bağlı tüm diğer giderlerin toplamını ifade eder." açıklamasından, satın alındığında veya üretildiği andan sonra varlığın kullanıma ya da satışa hazır hale gelmesi için yapılan tüm harcamalar anlaşılmaktadır.
Günümüzde sıkça tartışılan, bir duran varlıkla ilgili olarak yapılan "makul ve gerekli harcamalar" ifadesinden ne anlamak gerekir? Bu tartışmaların sonucunda şu ölçütler konmuştur; Örneğin, alınan bir maddi duran varlığın taşınması sırasında hasara uğraması sonucu bu hasarın onarılması için yapılan harcama makul ve gerekli bir harcama değildir. Hasar olmasa idi, bu harcamanın yapılması gerekmeyecekti. Alınan bir makinanın taşınması ve montajı bir işe başlama gereği nedeni ile hafta sonu tatilinde gerçekleştirilirse ödenen fazla mesai ücreti makul ve gerekli bir maliyet unsurudur. Ancak böyle bir yetiştirme zorunluluğu olmadığı halde bu işlem hafta sonunda gerçekleştirilirse bu harcama makul ve gerekli bir harcama olmadığından maliyete katılmamalıdır. 13?
----------------------------------------------------------------------------------

http:///color]
adresinde aşağıda belirtildiği gibi, 3. satırda bulunan Sn. Kurdoğlu?na ait metne bakılabilir.

?3-TEK DÜZEN MUHASEBE SİSTEMİNDE HASAR GÖREN DURAN VARLIK ONARIMI, ALINAN HASAR TAZMİNATI indirmek için tıklayın ....>>>? yazının bir bölümü:

?Aktifte kayıtlı bir taşıt aracının gördüğü hasarın onarılması için yapılması gereken giderler cari gider olarak tanımlanamaz. Yapılan bu giderler, söz konusu taşıtın hasar görmeden önceki halini yeniden alması için yapılan "olağan dışı" giderlerdir. Bu nedenle de bu tür giderleri, taşıtın normal işletim, tamir ve bakım gideri olarak düşünmemek gerekir.
Eğer hasara uğrayan taşıt sigortalı ise, yaptırılan onarım giderleri karşılığında sigortadan alınacak tazminat tutarı da, aynı şekilde yapılan giderler gibi "olağan dışı" nitelik taşır. Bu tutarlar, "Olağandışı Gelir" olarak görülmelidir.?

[
?6.10.14 Sigortalanan malın hasara uğraması olayında mal sahibi tarafından karşılanan Hasar Giderme Masrafının Sigorta Şirketinden talep edilmesinin mutlaka Yansıtma Faturası ile yapılacağı yolundaki Maliye İdaresi Görüşüne katılmıyoruz:? başlıklı pragraf altında yer verilen müktezayı inceleyebilirsiniz, önemlidir.

[
KDV UYGULAMALARI

KDV tutarının hasara dahil edilip edilmemesi hususu, sigorta şirketlerince farklı şekillerde değerlendilir. KDV dahil, yada KDV hariç olarak ifade edilebilen farklı poliçeler üreten sigorta şirketleri de vardır. Bazı sigorta şirketleri, vergi mükellefi olan şirketlere KDV ödememektedir. Bazı şirketler ise yansıtma faturası mukabili KDV tutarını tazminat bedellerine eklemektedir.

Poliçenizin içeriğini ve sigorta şirketenizin KDV ile ilgili uygulamalarını öğrenmek için, şirket merkezlerine danışabilirsiniz.

Sn. Açıkbaş lütfen reklam mahiyetinde link vermeyiniz.

Sn. Nguroy,

Değerlendirmeniz çok basit, ve size göre.

Önemli olan faydalı olmaksa, uzun zamandan beri bunu yapıyoruz zaten, reklamla işim olmaz benim olmadıda.

Şu andan itibaren sitenize yazmayacağım. Sağlık olsun.

Merhaba,
Sayın Açıkbaş, uzun zamandır yazılarınızı okuyan biri olarak siteminizi anlamakta zorlanıyorum. Her platformun kendine göre bir kuralı vardır. Bu forumda da kurucular tarafından böyle bir kural konulmuş ve burayı kullananların diğer kurallara olduğu gibi bu kurala da uyması gerekir.
Her ne kadar artık yazmamak gibi bir karar almak hakkınız varsa da bu kararınızı yeniden gözden geçirmenizi rica ediyorum.
İyi günler.

Gürbüz bey,
Sizin yazılarınızı bende takdirle izliyorum. Yaptığım şey kesinlikle kişisel değil.Forum kuralları böyle. Bende bunu uygulamak durumundayım.
Sizden forumu bırakma kararınızı gözden geçirmenizi rica ediyorum.Buna neden olmak istemem
saygılarımla,

Gürbüz bey, bilgi birikiminizi paylaşmanız sonucu forumda bir çok kişi değerli görüşlerinizden faydalanmış, değişik bakış açıları kazanmıştır. Ayrıca sizin gibi değerli forum üyeleri aday meslek mensuplarına güzel örnekler teşkil ederek mesleki saygınlığın artmasına belki farkında olmadan hizmet etmektesiniz.
Forum kurallarında reklam içerikli linklerin verilmesi yasak, bizim görevimiz forum kurallarının uygulanmasını sağlamak ki bu kuralı uygularken ne kişisel çıkarımız var ne de kişilere göre farklı muamele yapma hakkımız var.
Forumdan ayrılma kararı kesinlikle size aittir her şekilde saygı duyarım ama kararınızı tekrar gözden geçirmenizi Sayın Tamer Bey ve Nizam Bey gibi rica ederim.

Selam,

Bana bir harf ögretenin kulu kölesi olurum.
Muhasebeci mi olacaksın,herkes muhasebeci gibi ifadelerle küçümsenen bu meslekte böyle bilgili kişilerin olması gerçekten sevindirici.
Kimsenin kimseye bir şey ögretmedigi bir ortamda foruma katılan katılımcıları alınlarından öpmek gerekir.
Burada yazılan bilgileri parayla bile zor alırız.
Birçok genç sizleri takip ediyor.
Lütfen kimse siteyi terk etmesin.

Merhaba,

Sayın Gürbüz Açıkbaş,

Çok sayın üstad. İnşallah bu yazımı okursunuz. Bazen yazdıklarınızdan şüpheye düşüyorum. Üstad yanılıyor diye yazıyorum. Ama yazarken bile elim titriyor bazen inanın kasaya giren bakit paranın 102 hesaba tahsil edilmesi gerektiğini yazsanız. Bende yanlış diye yazacak olsam bile bir beş dakika düşünüyorum. Üstadın bir bildiği vardır diye.

Bu forumda bazen gaza gelip hızlandığımızda, yorumlarımızda çizmeyi aştığımızda çarptığımız bir kaç kaya var bizi kendimize getiren.

Sizde onlardan birisiniz Üstad. Sizin gibi çınarlarla bir ortamda buluşabildiğimiz. Bilgimizi sınayabildiğimiz için ben burdayım. Kaç kişi varsınız ki bu forumda böyle sert kaya afallatan.

Yok üstad bizi sizden mahrum etmeyin. İnanın sizler mesleğin konuşulduğu, tartışıldığı her ortamda mesleği dimdik tutan kolonlarsınız.

Önünüzde saygıyla eğiliyor. Yorumlarınızdan, tecrübenizden, kendimizi sınamamızdan bizleri mahrum etmiyeceğinizi umuyorum.

Saygılarımla,

Sayın Gürbüz AÇIKBAŞ,

Forum yönetiminin söylediği her kelimeye aynen katılıyorum. Sizin gibi değerli bir üyeyi kaybetmek bizi ve forumu kullanan tüm üyeleri üzer. Biz Alomaliye.com'u 2000 yılında kurarken aldığımız doğru kararlar sayesinde bugünlere getirebildik. Aynı şekilde forum bölümünü kurarken de forum bizim değil "forum üyelerinindir" felsefesiyle yola çıktık. Bunun örnekleri kısaca açıklamak istiyorum ;

Moderatorlerimizden Tamer Beyi, Ogün Beyi, Nizam Beyi daha önce gerçek hayatta hiç yüzyüze görmedik. Ancak şuan forum bu saydığım değerli insanların elindedir. Biz hiçbir üyemize haksız yada eşitliği bozacak bir davranış sergilemedik. Hatta hatırlayan üyelerimiz olacaktır; forum kuralları oluşturulurken üyelerimizin düzenlemeleriyle yola çıktık, onların görüşlerini aldık. Anlatmak istediğim, her üye bizim için değerlidir. Alomaliye.com Forum ailesinin bir ferdi olarak sizin kararınızı tekrar düşünmenizi bende rica ediyorum. Reklam yasağını kaldırdığımızda inanın bu forum kullanılmaz hale gelecektir ve tüm üyelerimiz rahatsız olacaktır. Saygılarımla

---
Alomaliye.com Forum Yönetimi

sayın GÜRBÜZ bey bende kararınızı tekrar gözden geçirin yararlı bilgilerinizden her zaman faydalanıyorum. Lütfen yazılarınızı bilgilerinizi bu sitede paylaşın ayrılmayınız .saygılarımla.

gürbüz hocamın üzerine çok fazla gitmişsiniz moderatörümüz belli ki çok kırmış hocamı ama gürbüz hocamın yaptığı kayda katılıyorum çünkü aldığımız kdv ve ödeyeceğimiz kdv bedeli aynı tutar bu yüzden yansıtma faturalarında kdv göstermeye gerek yok
hocam buraya yazmanız hepimiz için çok iyi olur lütfen bu kararınızı tekrar gözden geçirin

saygılarımla

Kaza yapan kamyonumuzun tamir bedeli kadar, sigortacı bize kendi faturamızdan yansıtma bedeli faturası kestirdi. Parayı henüz tahsil edemedik. ... Sigorta şirketine kestiğim yansıtma bedeli faturasını nasıl muhasebeleştirmeliyim.

Selamlar
Kendi yaptığım kayıt şu şekildedir.
yansıtma faturası düzenlendiğinde;
127 (B)
679 (A)
391 (A)

Sigorta hasar bedeli bankaya yatırıldığında;
102 (B)
127 (A)

Saygılar