fonradar

Yapı Kooperatifiyle Yapılan Taşeronluk Sözleşmesi

merhaba arkadalaşlar, işyeri merkezimiz tarsus/mersinde Sivastaki bir yapı kooperatifiyle
işyteri inşatının temel işi için taşeronluk sözleşmesi yaptık. Burda size sormak istediğim.
1- Sivasta yapacağımız bu işten dolayı sivasa bir şube işe başlama verememiz gerekirmi.
2- İşyeri merkezimiz mersinde olduğu için Sivastaki SSK ve Gelir vergisi teşvikinden ne ölçüde yararlanabilirim.
3- İlk etapta bağlı bulunduğum vergi dairesine ve işi yapacağımız sivastaki vergi dairesine nasıl bir bilgi vermem gerekiyor.
4- Sadece işyerlerinin temel işini almış bulunmaktayız. bununla ilgili muhasebe kayıtları örnekleri varsa sizden yardım istiyorum. ve son olarak başka dikkat etmem gereken nokta var ise İVEDİ yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Yapı Kooperatifiyle Yapılan Taşeronluk Sözleşmesi

oguzrahmi ' Alıntı:
merhaba arkadalaşlar, işyeri merkezimiz tarsus/mersinde Sivastaki bir yapı kooperatifiyle
işyteri inşatının temel işi için taşeronluk sözleşmesi yaptık. Burda size sormak istediğim.
1- Sivasta yapacağımız bu işten dolayı sivasa bir şube işe başlama verememiz gerekirmi.

Şube işe başlama vermen gerekmez.Çünkü Taşeronluk Sözleşmen var

2- İşyeri merkezimiz mersinde olduğu için Sivastaki SSK ve Gelir vergisi teşvikinden ne ölçüde yararlanabilirim.

Teşvikten yararlanamazsın

3- İlk etapta bağlı bulunduğum vergi dairesine ve işi yapacağımız sivastaki vergi dairesine nasıl bir bilgi vermem gerekiyor.

Vergi dairene bilgi vermene gerek yok eğer şube açmış olsaydın o zaman veriridin.

4- Sadece işyerlerinin temel işini almış bulunmaktayız. bununla ilgili muhasebe kayıtları örnekleri varsa sizden yardım istiyorum. ve son olarak başka dikkat etmem gereken nokta var ise İVEDİ yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Burda yapılan işi 740-Hizmet Üretim Maliyeti hesabının altında tutabilirsin

Bu işle alakalı olarak taşeron olarak çalışacağın için SSK'açılışını Koop.SSK kaydının altında yapacaksın SSK kaydını yaparken taşeronluk sözleşmenide SSK vermeyi unutma.Diğer Yönden orda çalışan işçilerin Stopajlarını kendi bağlı bulunduğun vergi dairesine muhtasar bey.ilgili ayda bildir.
Bunu dışında SSK dosyasında orda çalışacak işçilerin SSK ve özlük dosyası önemli

Herhangi bir sorun olursa formda görüşürüz.

Ayrıca Ödediğin ssk primlerini dekontlarını ay iyibariyle kooperatife gönder. iş bittiğinde kooperatif senden temiz kağıdı isteyecektir çünkü

İyi Çalışmalar

Evren1981 ' Alıntı:
Ayrıca Ödediğin ssk primlerini dekontlarını ay iyibariyle kooperatife gönder. iş bittiğinde kooperatif senden temiz kağıdı isteyecektir çünkü

İyi Çalışmalar

Sevgili formdaşım
SSK'dan temiz lkağıdı o şekilde alınmıyor yani ssk prim dekontlarını koop.göndermesine gerek yok iş bitiminde asgari işçilik hesaplanacaktır.Oda Koop.işin bttiğini yapılan işi ve mahiyeti (M2.v.s) ssk yazı ile bildirecek ssk tarafındaş asgari işçilik'e bakılacak eğer ssk primleri hesaplanıp yatırılmış ve yatırılan ssk primleri asgari işçiliğe yetiyorsa ssk temiz kağıdını verir aksi halde eksik ssk primini (asgari işçilikten) dolayı taşeron ödemeye devam eder.

ferhat

Sayın ferhat

Kooperatifin kontrol amaçlı ssk primlerinin yattığını teyit etmesi gerekli. Kapatırken problem oluyor. Temiz kağıdı konusunu biliyorum ama kooperatif tasfiye girdiginde yıllardır yatmamıs ssk primleriyle uğraşmak istemiyorsa her ay düzenli alması gereklidir

İyi Çalışmalar

sayın Ferhat bey ve Evren bey verdiğiniz bu yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim.