Yarı Mamul Satın Almak

Üretimini yaptığımız mamulün, yarı mamul aşamasında satın alınarak üretimine devam edilip mamul oluşturduğumuzu varsayarsak, ilk giriş kaydı için hangi stoğa kayıt atılmalı.

Örneğin kesilmiş durumdaki gömlek yarı mamulü satın alındığında 150 ye mi?, 151 e mi? kayıt edilmeli.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar,

Ynt: Yarı Mamul Satın Almak

Soruyu sorarken zaten cevabı veriyorsunuz !

"gömlek yarı mamülü satın alındığında" diyorsunuz dolayısı ile 151 hesaptan başlamanızda sakınca yok.

15 STOKLAR

150 İLK MADDE VE MALZEME

151 YARI MAMÜLLER-ÜRETİM

152 MAMÜLLER

153 TİCARİ MALLAR

Sayın basar03,

Haklısınız o malzeme için bu adı kullanıyorum ama, verdiğiniz hesap planında 151 hesap için yazdığınız adda
151 YARI MAMÜLLER-ÜRETİM

ÜRETİM ibaresi var ama ben bunu üretmedim.

Aynı mamüllerde olduğu gibi, ürettiğim için 152 kodunu, satınaldığım için 153 kodunu kullanmam gibi sanki satın aldığım ticari mal niteliğindeki yarı mamul için 151 ile 152 arasında bir kod olması lazım gibi...!

Saygılarımla,

sizi çok iyi anlıyorum
eğer yarı mamül üretiyorsanız 151 hesaba
eğer yarı mamulu direk satın alıyorsanız yine 151 hesaba

her iki durum içinde 151 hesap kullanılmalıdır.Zaten başka hesabı kullanma alternatifiniz yok.

151 hesap 710,720 ve 730 hesabın birleşip maliyetin oluştuğu hesaptır.
Bence kesilmiş halde de olsa aldığınız gömlek parçalarını 150 hesapta takip edilmesi gerekir.
10.000 adetlik kesilmiş gömleklik aldığımızı varsayalım. O ay 5000 adedini mamul hale getirdiysek 5000 adetin alış tutarı ile 150 hesaptan 710 hesaba alınır. 720 ve 730 dan gelen tutarlarla birlikte 151 hesapta dikilen 5000 adet gömleğin maliyeti oluşur.

Konu biraz geçimiş ama ben de mobilyacılarla ilgili sormak istiyorum.Mobilyacının aldığı sunta,bant,tutkal,cam vs. hangi hesaba alınmalı? Mobilyacı bunları alıp mutfak dolabı yada salon takımı vs.yapıyor.Nasıl bir yol izlenmeli?

Üretim hesaplamaları yaparken yarı mamül hale getirilen ürüne ilişkin vereceğiniz gider payı ile yarı mamül olarak satın aldığınız ve sonra mamül hale getirdiğiniz ürüne ilişkin gider paylarının dağıtımına dikkat etmenizi öneririm

Saygılar,