Yarım Gün Ücretsiz İzin

Selam.
30 gün çeken ayda, hafta içi bir günde, öğleden sonra ücretsiz izine çıkan kişinin aylık puantaj hesabı ne şekilde olmalıdır?
Diğer 29 gün tam çalışmıştır.

Ynt: Yarım Gün Ücretsiz İzin

Gelmediği süreye ait ücret kazancını düşebilirsiniz.
Ancak SSK günü 30 olmalıdır.

şöyle bir sıkıntınız olabilir
asgari ücretli bir çalışan ise
sgk gününü 30 göstermeniz durumunda
günlük ücreti sınırın altında kalabilir
bu durumdalarda
mecburen 29 gün bildirmeniz gerekebilir.

Sn. Terapist13

Hatalı yönlendiriyorsunuz. Bu gibi durumlarda Asgari ücretin altında kalınması
halinde farkı işveren öder. Bordro programlarının da bu şekilde programlanmış olması
gerekir.

sayın ihsans
işe gelmeyen veya ücretsiz izin alan işçinin
sgk priminin işveren tarafından karşılanacağı
nerde yazmaktadı bilgilendiriseniz sevinirim.

Sn. TERAPİST13

Burada bahsedilen günlük değil saatlik izinlerdir. Asgari ücretle çalışan bir kişinin saatlik aldığı ücretsiz izinler
nedeniyle, günlük ücreti asgari ücretin altına düşmesi her zaman olasıdır. Anladığım kadarıyla siz böyle durumlarda ya izin süresini kesmiyorsunuz ya da bir kaç saat izin alan kişinin sigorta gününü vermiyorsunuz.

Çalışan 1 saat dahi gelip işyerinde çalıştıysa o günün sigorta günü tam gösterililr, SGK tabanının altında da
ücret gösteremeyeceğine göre, aradaki SGK prim farkını işveren öder.

sayın ihsans
bende saatlik izinlerden bahs ediyorum.
bu tür izinlere ücret ödencekse ücretli izin denirdi, konumuz ücretsiz izin ve bu durumda yaıplacak uygulamalar.
ay içinde 3 gün yarım günden fazla izin alan personele ne yapacaksınız. (eğer 300-500 çalışanınız varsa bu durumla çok fazla karşılaşırsınız) bu işveren için gerçek bir maliyet olacak. Kitapta yazanı işverene söylerseniz izin falan vermiyorum diyecek yada tam gün izin alsın diyecek veya işçisini çok seven bir işverense tamam bütün ücretsiz izinler benden diyecek. İşçi gözünüze bakıyor ne diyeceksiniz. Bu gibi durumlarda ya ücretli izin yapacaksınız hepsini (bunu konuştuk), ya parçalı izin vermeyeceksiniz (işçi mağdur olacak), yada yapabilirseniz ara bir formül ile ücretsizleri bir şekilde toplayıp sgk gününden düşeceksiniz.
çalışan asgari ücretli değilse zaten sorun yok saatlik ücretini kesersiniz gününü tam gösterirsiniz.

ilk yorumumda da bunu anlatmaya çalıştım. kitapta yazana uymuyor olabilir ama kitapta da bu sorunlar da yazmıyor.

Sn. Terapist13,

Ben olması gerekeni söyledim.

Konu olan asgari ücretlinin bütün saatlik ücretsiz izin tutarı değil, Sadece o sürenin SGK prim tutarıdır.

Maliyet artarmış veya işyerinde çalışan fazla imiş veya işveren şöyle - böyle diyecekmiş.
Böyle şey olmaz. O işyerinin kendi sorunudur.

Mevzuat neyse o uygulanır.

Sn. İhsans
konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum
son olarak tabiki herkes istediğini uygulaya bilir.
mevzuata uymak gerekir.
ancak biz burda mevzuatın yanında
yaptığımız uygulamalarıda
yardımcı olmak amacıyla paylaşmaya çalışıyoruz.
kolay gelsin.

BRÜT ÜCRET 837,00
NET ÜCRET 599,21
Çalışma Süresi (Saat) 221,5
SSK (Gün) 30
BRÜT GELİR 823,98
SSK MATRAHI 837,00
SSK PRİMİ 115,36
İŞSİZLİK 8,24
GELİR VERGİSİ 105,06
DAMGA VERGİSİ 5,44
KESİNTİLER TOPLAMI 234,09
NET ÖDENEN 589,89
SSK PRİMİ İşveren 163,22
İŞSİZLİK İşveren 16,74

Hesabı yukarıdaki gibi olacak ama, işveren E-Bildirgeyi verirken 837,00 TL den tahakkuk yapacaktır.

İşverenin kuruma ödeyeceği

SSK PRİMİ İşçi 117,18
İŞSİZLİK İşçi 8,37
SSK PRİMİ İşveren 163,22
İŞSİZLİK İşveren 16,74
305,51

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Sayın ASKN
BRÜT GELİR 823,98 SSK MATRAHI 837,00 ise aradaki fark işverenden hesaplanır diyorsunuz.
Bu şekildeki hesabın bir zamanlar asgari ücretin taban ücretinden az olarak açıklandığı durumda yapıldığını hatırlıyorum. Ama her zaman için geçerli bir hesaplama şekli olduğunu bilmiyordum.