Yazar Kasalarda Fiş İptali?

Mükellefimiz satmış olduğu bir ürünün iadesi yapılmış ve ürünün satışı sırasında ödeme kaydedici cihazda düzenlemiş olduğu fişin iptali için izlenecek yol nedir. Teşekkürler.

Ynt: Yazar Kasalarda Fiş İptali?

eğer aynı ay içinde ise o günün z raporunun üzerine hatalı fişi iliştirip, satış rakamlarından fiş rakamını düşerek kayıtlara alabilirsiniz. ay geçmiş ise gider pusulası ile yapmalısınız.

Gider pusulası ile iade almalısın belirtmemişsin ama Kredi Kartı ile de satmış olabilrsin.

ayrıca,
maliyeye de, hatalı fişin aslını da ekleyerek, bir dilekçe ile bildirmelisiniz..

fiş aslı var ise bildirmeye gerek yok. her hatalı kesilip iptal edilen faturayı bildirmediğimiz gibi.

yazarkasalarda durum farklıdır ama.. aylık raporlarda iptal edilen tutar kadar fazla satış yapılmış gibi görünür. yazarkasanın hafızasında bu satış kayıtlı kalır.. benim bildiğim faturaların hafızası yok :)

üstelik, iptal edilen yazarkasa fişini maliyeye dilekçe ile bildirilmesinin zorunlu olduğunu biliyorum ben..
sayın smmm5804, bence tedbirli olun ve maliyeye de dilekçe ile bildirin.. iyi çalışmalar.

fiş aslı o günün z raporuna iliştirilerek toplam rakamdan hatalı rakam düşerek kayıt yapılır. bunun herhangi bir sakıncası yoktur.

Dilekçe ile vergi dairesine bildirmek zorunluluğu yoktur. ihtiyaridir. Günlük z raporuna , hatalı fişi eklemeniz yeterlidir.