fonradar

Yazılım Programı Kiralama

Firma bir yıllığına yazılım programı kiraladı

Hizmet alım faturası olarak değerlendirip fatura üzerindeki iskonto için kayıt yapmayacağım diye düşündüm

ara toplam: 17.973
Kdv 18 : 3.235,14
Yekün: 21.208,14

1- henüz ödemesi yapılmamış bu fatura 320 satıcılar mı 329 diğ.tic.borçlar mı yoksa 336 hs ? nerede takip edilmeli

2- bir yıllığına kiralama olduğu için amortisman ayıracak mıyım ? " işletmede bir yıldan fazla kullanılabilir olması" gerektiğinden direkt giderleştirmeli miyim ?

3- 260 haklar / 267 diğ.maddi olmayan dur.var ??
4- 180 / 280 hs. çalışacak mı ?

Bir faturadan bu kadar çok soru çıktı
Kısacası nasıl kayıt yapmalıyım. BDDK denetimine tabi firma olduğu için çok titizleniyorum :/

Sayın Nerobil

1- henüz ödemesi yapılmamış bu fatura 320 satıcılar mı 329 diğ.tic.borçlar mı yoksa 336 hs ? nerede takip edilmeli

320 Hesapta takip edebilirsiniz.

2- bir yıllığına kiralama olduğu için amortisman ayıracak mıyım ? " işletmede bir yıldan fazla kullanılabilir olması" gerektiğinden direkt giderleştirmeli miyim ?

2019 Yılı için Amortisman sınırı 1.200.-TL. Dolayısıyla yazılım bu tutarın üzerinde ise Amortisman yoluyla değilse direk giderleştirebilirsiniz.

3- 260 haklar / 267 diğ.maddi olmayan dur.var ??

260 Haklar hesabında takip edebilirsiniz.

4- 180 / 280 hs. çalışacak mı ?

Gelecek dönemlerin Amortismanlarını ayırıp isterseniz burada takip edebilirsiniz.

Sayın Nerobil burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta şu eğer siz BDDK denetimine tabi firma iseniz sizin BDDK belirlediği bir hesap planı olması lazım. Ama bu yazdıklarınız yani sorudaki hesap planı VUK'a göre. Mesela
BDDK'ya göre düzenlenen hesap planlarında 010 Kasa, VUK ise 100, BDDK'da 600 Gider ,700 Gelir Hesapları olmasına karşın VUK'da 600 Gelir 700 Gider hesaplarıdır. BDDK' Geçici hesaplar 280 hesaplardır.

Bir yanlışlık yok değil mi ?

Sorunuza göre benim söylediğim şekilde muhasebe kaydı yapmanızda sakınca yok. Ayrıca BDDK'ya denetimine tabi olduğunuz için 260 hesabın Amortisman Giderlerinde Dönemsellik ve Tam açıklama kavramlarına göre 180 ve 280 hesabı kullanmanız mükemmel olur

İlginiz için çok teşekkür ederim.
BDDK bu yeni sektörü faaliyetleri açısından her ne kadar banka gibi değerlendirse de hesap planı konusunda yönlendirme yapmıyor. TDHP kullanabiliyoruz ve ben de o yüzden alışkın olduğum bu sistemi seçtim
Kiraladığım yazılım programı 1 yıllık olduğu için 770 ve 180 hs. çalıştıracağım, satıcı firmayı ise dediğiniz gibi 320 de takip etmek daha sağlıklı görünüyor takip çünkü kendi cüzdan sahiplerimi 336 da takip etmem gerekiyor.
biraz karışık zor ve yeni bir sektör, start up aşamasında olduğum için tam oturtamayıp burada sorularımı paylaşıyorum. Dediğim gibi çok yeni bir sektör elektronik para ihracı :))