fonradar

Yemek-Personel Giderleri

önmuhasebeci

Katkı Sunan Üye
Selamlar,
şirketimiz 2013 yılında her bir personeline günlük 12.- lira tutarında yemek kuponu
vermektedir.
genel müdür, personel olarak sgk'lı çalışan şirket ortağı, şirket müdürleri ve pazarlama-satış personeli şehir içinde yada dışında,
konferans-sunum-satış toplantısı-müşteri ziyareti-satış gezileri dolayısı ile
bu günlere dair yiyecek-içecek (örneğin havalimanında uçağa binmeden
önce yenilip içilenler) perakende satış fişlerini muhasebe servisine teslim
etmek sureti ile ödemeleri banka kanalı ile yapılmaktadır.
yapılan harcamalar satış-dağıtım, temsil ağırlama, yemek giderleri,
personel masrafları adı altında kayıt altına alınarak giderleşmektedir.

bu harcamaların giderleştirilmesi hususunda bir hata yapılıyor olabilir mi ?
ücret olarak değerlenmesi gereken bir husus ortaya çıkıyor mu ?

iyi çalışmalar.

Sayın önmuhasebeci,

şirketiniz çalışanlarına sağlamış olduğu yemek giderlerini sanırım kuponları aldığınız karşı firma çalışmış olduğunuz şirkete aylık yemek kupon bedeli adı altında fatura düzenliyor ilk olarak bu işlemin kaydını,

ilgili cariye ödeme
102 / xxxxxx (alacak)
320 / xxxxxx (borç) kayıtlara almanız gerekiyor.

fatura ulaştıktan sonra,

320 / xxxxxx (alacak)
770 / xxxxx (borç)
191 /xxxxx (borç)

(genel müdür, personel olarak sgk'lı çalışan şirket ortağı, şirket müdürleri ve pazarlama-satış personeli şehir içinde yada dışında,
konferans-sunum-satış toplantısı-müşteri ziyareti-satış gezileri dolayısı ile
bu günlere dair yiyecek-içecek (örneğin havalimanında uçağa binmeden
önce yenilip içilenler) perakende satış fişlerini muhasebe servisine teslim
etmek sureti ile ödemeleri banka kanalı ile yapılmaktadır.) bu işlemlerin kaydını ise şu şekilde yapmalısınız,

Şirketin ana faaliyet konu ile ilgili bir işin bitirilmesi,tamamlanması ve yerine getirilmesi için bir yere gidiliyor ise ilgili yemek fişlerini harcama yapan kişi gider belgesi oluşturarak onaylı bir şekilde muhasebe departmanına teslim etmesi gerekir yalnız gider belgeleri tarih sırasına göre karışık olmaması gerekir kişi iş avansı almış ise,

195 / xxxxx (borç)
100 /102 / xxxxx (alacak)

belge tesliminde,

740 / xxxxx (borç)
195 / xxxxx (alacak)

kişi iş avansı almamış ise,

740 / xxxxx (borç)
195 / xxxxx (alacak)

ödeme yapılınca,

195 / xxxxx (borç)
100/102 / xxxxx (alacak)

satış pazarlama ile ilgili harcamalarını yukarıdaki örneğe göre 740 yerine 760 hesabı kullanmanız gerekecek.
satış pazarlama ve şirketin ana faaliyet konusu haricindeki yemek giderlerini 770 hesapta takip etmeniz gerekir fakat temsil ağırlama ve satış pazarlama ve ana faaliyet konusu haricindeki yemek giderlerinin 770 li hesaplarda takip edilip edilmeyeceğini yönetiminize danışınız bazı şirketler bu tip harcamaları temsil ağırlama hesabına kayıt atılmasını istemiyor.

İyi Günler.

Son düzenleme:
sayın Demiral,

teşekkür ediyorum, kayıtlar sizin anlattığınız şekilde yapılıyor.

harcırah ödemesi yapılmıyor, gerçek gider uygulaması mevcut.

merak ettiğim konu günlük vergiden muaf yemek parası 12 tl.

fakat bir personel her ne isim altında yemek-içmek ve benzeri bir harcama yaptığında bu tutarların ücret olarak değerlendirilmesinin söz konusu olacağı bir durum mevcut mudur ?

şunu kastetmiyorum yurt dışından gelen müşteriler yemeğe götürülüyor 4 kişinin yemek faturası 5.000 tl.yi bulabiliyor.

benim aklımı karıştıran konu personelin günlük yaptığı yemek harcaması (kupon veriliyor günlük) 12 lirayı aştığında ücretine eklenmesi gerektiği konusunda ?

iyi çalışmalar.

sayın Demiral,

merak ettiğim konu günlük vergiden muaf yemek parası 12 tl.

fakat bir personel her ne isim altında yemek-içmek ve benzeri bir harcama yaptığında bu tutarların ücret olarak değerlendirilmesinin söz konusu olacağı bir durum mevcut mudur ?

284 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
1.2. Hizmet Erbabına İşyeri veya İşyerinin Müştemilatı Dışında Kalan Yerlerde Yemek Verilmek Suretiyle Sağlanan Menfaatlere İlişkin İstisna Tutarı
Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 8 numaralı bendinde yer alan, işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı, 2013 takvim yılında uygulanmak üzere 12.00 TL olarak tespit edilmiştir.

şunu kastetmiyorum yurt dışından gelen müşteriler yemeğe götürülüyor 4 kişinin yemek faturası 5.000 tl.yi bulabiliyor. bu tutarı zaten uygulayamazsınız :banghead:

benim aklımı karıştıran konu personelin günlük yaptığı yemek harcaması (kupon veriliyor günlük) 12 lirayı aştığında ücretine eklenmesi gerektiği konusunda ?

iyi çalışmalar.

İyi Çalışmalar,

Zaten 5000 tl den söz etmiyorum diyor. Arkadaş 12 tlden fazla yemek parası ödersem vergilendirme yapmalımıyım diyor.

Merhaba,

Personel yemek ücreti br haktır. Günlük sınırlar içinde karşılanması bu hakkın bir gereğidir. Bu hakkın kullanımı için ilgili firmalardan sağlanan kart - ticket sistemi için yapılan ödeme ve karşılığı gelen fatura zaten giderleştiriliyor. Personelin dışarıda yapmış olduğu ve iş ile ilgili ve işin devamını gerektirecek haller için yapılan her nevi masraf (temsil, ağırlama, yol ve yemek ücreti, konaklama, ulaşım vb.) masraflar da verilen masraf formları ile giderleştirilebilir. Bunun yasal mevzuatta herhangi bir aykırılığı yoktur.