Yeni Bağımsız Denetim Sahaları

Önder68

Katkı Sunan Üye
Merhaba Değerli Meslektaşlar
Yeni AVM Kanun Tasarısı İle İlgili Görüşmelere TURMOB Müdahil Olmalı

Bildiğim kadarıyla "Alışveriş Merkezleri, Zincir Mağazalar ve Büyük Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslağı? komisyonda görüşülmekte ve ilgili taraflarca tartışılmakta. Ancak bu konu gündemin yoğunluğundan kamuoyuna fazla yansımadı. Şimdi diyeceksiniz ki AVM kanun taslağı ile Turmob'un ne ilgisi var. Evet bu kanun tasarısı daha çok büyük marketlerin şehirdışına çıkarılması yada pazar günleri ve belli saatlerde kapalı olması gibi konuları ele alarak küçük esnafın tamamen yok olmasını engelleme olarak ifade edebiliriz En azından tarafımızdan böyle algılandı. Bu kanun tasarısı ele alınırken AVMlerin bir düzene tabi olması belli kurallar konulalarak düzenlemeler yapılması da hedefleniyor. Şimdi Turmobla ilgi kurduğum yanına gelelim. AVMler derken En az 40-50 büro yada işyeri olan büyük çapta alışveriş merkezlerinden bahsediyoruz. Bunların avm yönetimleri olmakta birlikte halen kat mülkiyetine göre yönetilmekte ve genelde işletme defteri tutmakta olup gelir ve kdv mükellefiyetleri söz konusu olmayıp muhtasar beyanname ve SGK bildirimleri yapmaktadırlar. Fakat gözlemlediğim kadarıyla işletme defteri bol sıfırlı bütçeleri olan harcamları yüksek tutarlara ulaşan kira bedelleri belli bir standartın üzerinde olan AVMlere yetersiz gelmekte kat mülkiyeti kanunuda ihtiyacı karşılamamaktadır. Kaanatimce vakıflar gibi ayrı bir Tek Düzen Hesap Planı uygulanıp Kat Mülkiyetinde ayrı bir düzenleme yapılıp yönetimlerin sorumlulukları belirlenip profosyonel yönetime tamamen geçilip, bağımsız denetime tabi olmalıdır. İlk bakışta bunlar yüksek maliyet gibi gözükecektir. Fakat yüksek bütçlerimn yapıldığı bu gibi yerlerde sorumluluklar belirlenip hatalar ve bu hatalardan kaynaklanan mağduriyetler önlecektir diye düşünüyorum. Burada teknik ayrıntılarına giremedim Fakat istendiği taktirde hesap planı ve bağımsız denetim konusunda detaylı önerileri ortaya koyabiliriz.
Tüm meslektaşlarıma bu yoğun günlerde kolaylıklar dilerim Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Önder Bağımsız Denetim A.Ş
Sorumlu Ortak Başdenetçi
Önder TUNABOYLU

Ynt: Yeni Bağımsız Denetim Sahaları

önder bey buna benzer konuyu apartman ve site yönetimlerinin sorumluluğu ve denetimi hususunda ele almıştık aslında bu belirttiğiniz konu bir çok yerde mevcut avm'ler, siteler, çok fazla daireden oluşan gökdelen tarzı büyük binalar ,iş hanları ,devremülkler,yazlık siteler,sanayi siteleri vb. yerlerde birçok sorunlar mevcut ve tümüyle denetimsiz neredeyse ve her zaman şaibe altında bulunan yönetim ve kat maliklerince sadece dert yanma ama kontrol yok nasıl denetleneceğine dair hususlar belirsiz... ::)

Bu da ayri bir denetim sahasi olabilirmi Sn. Onder Bey. ;

Turkiye'de sadece bir denetim firmasi AVM lerde Ciro denetimi yapip Ciro uzerinden kira alan AVM patronlarina sonuclari raporluyor .

Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle Hamdi levent ve İkafalı arkadaşlar görüş belirtmişler Kendilerine katılıyor ve selamlarımı gönderiyorum İkafalı arkadaş bence dediğiniz gibi özellikleri itibariyle AVM ciro denetimi ve bağımsız denetimi yeni ve ayrı bir denetim sahası bence olabilir. Hatta şunu söyleyebilirim Bu konuda Spk'daki halka açık şirketlerin denetiminde olduğu gibi Turmob treni kaçırmaktadır.

Daha önce "Türmob Avmlerle ilgili yönetmelik taslağına müdahil olmalı" şeklindeki görüşümü dile getirmiştim.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Dermneği tarafından düzenlenen konferansta "Mağazalarda Kiralama Stratejileri" konulu ıoturumda konuşan AS/Nexıa Türkiye Denetim Direktörü Levent Ergüven , AVMler'de ciro üzerinden kiralanan mekanların doğru getiriyi sağlanmasının önemini vurguladı. Dolayısyla ciro denetiminin yolda olduğunu belirtti. Ergüven Sözleşme maddelerinin iyi anlaşılmaması, kiranın hesaplama maddesinin kiracı tarafından doğru yorumlanamaması durumlarında yanlış cirolar üzerinden kiralar ödenebiliyor. Örneğin mağaza sahipleri bildirim yaparken iadeler ve ,iskontoların düşülmesi gerekirken düşmeyebilir. Bu yapılmazsa mağaza sahibi fazla kira ödeyebiliyor şeklinde konuştu.

Yukarıdaki durumdan bir kaç tespit yapabiliriz;

1-Yeni bir bağımsız denetim sahası söz konusudur.
2- Her zaman olduğu gibi Türmob bu konuda geç kalmaktadır
3- Turmobun 3568de olduğu gibi SMMM/YMM ayrımı yapmayarak bu denetim sahasına müdahil olması ve düzenlemelerde görüşlerini belirtmesi gerekmektedir.
4- Yine her zaman olduğu gibi yabancı ortaklı şirketler bu konuya önceden müdahil olmuşlardır.
5- Sonuç olarak gerekli girişimler yapılmadığı taktirde özellikle smmm meslektaşlarımız için bir gelir kapısı olabilecek yeni bir denetim sahasında hak kaybı ihtimali vardır.

Paylaşım her zaman gereklidir.

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU
SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi
Önder Bağımsız Denetim A.Ş

sn.ikafali,

eğer bilginiz varsa;bu denetimi yapan firma spk ya mı kayıtlı? bir de denetimi yaptığı avm ler istanbul la mı sınırlı?

iyi çalışmalar

Değerli Üstadlar

Konu ile ilgili çok bir bilgim yok o yüzden çok basit gelebilir sanırım size ama

Avm lerinin gelirleri vergi usul kanununda sayılan gelirlerden olmaması nedeni ile mi kurumlar vergisi vermemektemidirler ?

Avm lerin gelirleri-giderleri arasındaki olumlu fark avmlerde yer sahibi olan gerçek kişilerin gelir sayılabilir mi ?

Benzer bir örnek kooperatif tasfiye olup site yönetimine geçip elinde kalan konutları kiraya verip gelir elde etmesi durumunda beyan etme sorumluluğu diğer maliklere ait olmaktadır. Burda da aynı şekilde düşünebilir miyiz?
Buraların denetiminden elde edilecek sonuç bu kişilerin beyan etmediği gelir vergileri midir?

Yoksa avm lerin gelirlerinin aslında ticari kazanç olduğunumu düşünüyoruz

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Sayin nckyildiz

Evet bu firma Spk'ya kayitlidir .Turkiyenin hatta dunyanin onde gelen denetim ve danismanlik firmalarindan birisidir .Denetimi yaptigi firmalar Istanbul ile sinirli degildir ,Erzurum'daki AVM de bile ciro denetimi yapmaktadirlar .

Selamlar ,

Sayin AntZ

Avm lerinin gelirleri vergi usul kanununda sayılan gelirlerden olmaması nedeni ile mi kurumlar vergisi vermemektemidirler ?

Ornegin Istanbul'daki bazi AVM 'ler IS GYO ligina baglidir .Is GYO 'nun ana faaliyet konusuna kira gelirleride girdigi icin ,Kiracilarina fatura keser ve sozkonusu gelir ve giderlerini kurumlar vergisi beyannamesi ile beyan eder .Bu gelirler icin stopaj odemez .

Avm lerin gelirleri-giderleri arasındaki olumlu fark avmlerde yer sahibi olan gerçek kişilerin gelir sayılabilir mi ?

Gercek kisi AVM patronlarininda vergi mukellefiyeti vardir .

Selamlar ,

yeni halka arzlar olacağı ve borsada işlem görecek şirketler artacak bakalım bu yeni pazar büyükleremi gidecek yoksa türmobun ve odaların bu yönde çalışmaları var mı?özellikle tam seçim zamanı genel kurulların en önemli tartışma konularından biri olacaktır pazarda meslek mensuplarının pay almasında yaşadığı zorluklar..
bir de yakın zamanda hepimizn duyacağı ve hatta şimdiden işitmeye başladığımız sosyal güvenlik müşavirliği,iç denetçi,ufrs uzmanı vb. bu konularda ne yazık ki tam bir belirsizlik var özellikle ileriki zamanda kanun teklifleri hazırlandığında bu konuda türmob ve odalar ne kadar hazır olabilecekler?bununla ilgili herhangi bir düzenleme çalışması var mı?bu bahsi geçen yeni meslek gruplarında mesleğe giriş şartları ve çalışma koşulları neler olacak?bu mesleğe girişlerde smmm olma şartı olacak mı?eğer olursa eğitim içerikleri ve saatleri ve uluslararası kuruluş ve birliklerle akreditasyon sağlanacak mı?70000 meslek mensubunun dağılımı nasıl olacak?örneğin kaç bin iç denetçi olacak?ayrıca gib'in yeniden yapılanması durumu var bu yeni yapılanmada meslek mensuplarına ne tür roller ve sorumluluklar düşecek?

Merhaba Hamdi Levent arkadaş odalarımız şu anda seçim hazırlıkları ile uğraşmaktalar Yeni yönetimlerin denetimle ilgili yöneticilerden oluşmasını dilerim Tabi başka sorunlarımız da var Fakat en azından smmmlerin denetimdeki sorunlarını bilecek kadar konuya vakıf olurlarsa o bile şimdilik yeter bence
Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Dün akşam TRT de İMKB başkanı ile yapılan bir program vardı.KOBİ lerin halka açılması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belli kriterleri oluşturan ,mesleki geçmiş 2 sene,geçmiş yıllar zararları sermayenin belli oranında olan vs gibi,KOBİ lerle ilgili başvuruların alındığını ,halka açık şirket sayısı hedefinin 1000 olduğu belirtildi.Halka açılacak KOBİ lerin danışmanı veya denetimcisi olarak ,nede bahsedilen diğer konularda Oda Türmob meslek mensubu konusu geçmedi.Her konuda SPK adres gösterildi.

genel kurullarda ne yazıkki yine ıvır zıvır gündeme dahil konuşmalar uğultular meslek mensubunun derdi ise ne yazık ki kimsenin umrunda değil halbuki meslek mensupları bu işten ekmek yemekte meslek mensubunun geleceği ne olacak bürosunu kapatma noktasına gelmiş büyük şirketlerin haksız rekabetine maruz kalan zor durumdaki smmm'nin geleceği ne olacak? :'( ??? :mad: ::)

Merhaba Hamdi Levent arkadaş fikirlerine katılmamak mümkün değil O zaman seçimlerde bilinçli oy kullanmak gerekiyor diye düşünüyorum Ankaradaki Bağımsız Denetçi ve Bağımsız Denetçi Adaylarına Çağrı kısmında bu fikirden yola çıkarak bir beyin jimnastiği yapıyoruz Diğer illerdeki odalara bağlı smmm arkadaşlarımız da sadece aidat kullanıp rutin işler yapan oda yöneticileri yerine meslektaşın sorunları ile ilgilenen ve yeni çalışma alanları araştırmasını yapan yöneticileri tercih etmelerini diliyorum Bu meslek bizim sahip çıkalım diyorum Bağımsız denetim de mesleğimizin öenmli bir parçasıdır sadece yabancı ortaklı şirketlerin ve ymmlerin tekelinde değildir Eğer tekelleşiyorsa bence bu yanlıştır
Saygılarımla

oda yönetimlerinde mutlaka meslektaşının derdine düşmüş gelip geçen ıvır zıvır gündeme dahil olmayan kişiler olmalı tek derdi meslektaşlarına faydalı olma derdi olmalı ve gündeme dahil olan değil mesleğin sorunlarını gündeme getiren ve çözüm öneren olmalı kısacası herşeyden önce mesleğim ve meslektaşım diyebilmeli ??? :mad: ::)

hamdilevent ' Alıntı:
oda yönetimlerinde mutlaka meslektaşının derdine düşmüş gelip geçen ıvır zıvır gündeme dahil olmayan kişiler olmalı tek derdi meslektaşlarına faydalı olma derdi olmalı ve gündeme dahil olan değil mesleğin sorunlarını gündeme getiren ve çözüm öneren olmalı kısacası herşeyden önce mesleğim ve meslektaşım diyebilmeli ??? :mad: ::)

Bunun için de bence adayların geçmişte neler yaptıklarına bakılmalı ve onlar karşılaştırılmalı diye düşünüyorum Geçmiş geleceğimizin teminatıdır sözünden yola çıkarak seçimlere gitmeliyiz fikrindeyim Fazla tecrübesi olmayan genç adaylar da üretkenlik ve samimiyetlerine göre değerlendirebilir

Saygılarımla