Yeni İşe Başlama ve Genç Girişimcilik Hakkında

murat384

Katkı Sunan Üye
merhabalar birkaç sorum vardı genç girişimci diye aratıp araştırdım çok aslında ama aklıma takılan yine bir kaç noktanın cevabını bulamadım .
- 1. si bu genç girişimci istisnasının bir son tarihi var mı . ocak 2020 10-15 i arası açsak mesela yararlanabilir miyiz ? (genç girişimci istisnası şartlarını sağlıyoruz )
- birde ocak 10un da açarsam ocak ayında ödeyeceğim bir vergim olur mu boş da olsa (kdv ve başka ne oluyorsa) yoksa şubat ta mı başlıyor .
-son olarak da hazırlık sürecinde bu ay da aldığım faturalarım var 11. ay (masa sandalye tarzı ) onları saklamalı mıyım . 2020 1. ayda açılınca kullanılabilir mi 2 ay geçmiş oluyorya üstünden?
şimdiden teşekkürler.

Genç Girişimci istisnasının herhangi bir tarih sınırlaması yok. 29 yaşından küçük olması ve ilk defa gelir vergisi mükellefi olması gerekiyor
3065 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin (3) numaralı fıkrasında yapılan değişiklikle, indirim hakkının, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden takvim yılı sonuna kadar kullanılabilmesine imkân sağlanmaktadır.” dolayısı ile 2019 yılında aldığınız masa sandalyenin kdv si 2020 yılında açılış yaptığınızda kdv sini kullanabileceksiniz.
vergi konusuna gelince bu sizin tamamı ile ticari hacminize bağlı

Genç Girişimci istisnasının herhangi bir tarih sınırlaması yok. 29 yaşından küçük olması ve ilk defa gelir vergisi mükellefi olması gerekiyor
3065 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin (3) numaralı fıkrasında yapılan değişiklikle, indirim hakkının, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden takvim yılı sonuna kadar kullanılabilmesine imkân sağlanmaktadır.” dolayısı ile 2019 yılında aldığınız masa sandalyenin kdv si 2020 yılında açılış yaptığınızda kdv sini kullanabileceksiniz.

Çok teşekkür ederim diğer şartlar aynen dediğiniz gibi sağlıyorum. sadece 2019 bitince bitiyor mu acaba diye onun cevabını bulamamıştım onu öğrenmiş oldum sağolun.

vergi konusunu da eksik sormuşum 10 ocak açılış olunca ocakta beyannamem çıkıyor mu aralık kdv için ? yoksa aralıkda mükellef olmadığım için, şubatta mı ilk beyannamelerimi yolluyorlar

merhaba ben 26 yasımda ilk şahıs şirketimi açtım vergi dairesi sistemlerinde genç girişimci olmama rağmen her ay kdv ödedim %18 + %22 şeklinde ilk yıl da bağkuru cebimden ödedim genç girişimci olayı tamamen düzmecedir.

Sayın doğan,

Genç girişimci istisnasının düzmece olduğunu söylüyorsunuz , oysa ki öyle bir durum sözkonusu değil. Siz kendiniz yada müşaviriniz bu konuyla ile ilgili gereken dilekçeleri düzenleyip vermediyse veya işlemlerinizde eksiklik olmuştur. Ben bu zamana kadar istisna haklarına sahip bir iki müşterime hem bağkur hemde vergi istisnasından yararlandırdım. Ayrıca kdv istisnası zaten yok. kdv de ödemek zorundasınız.

Bilginize

Ayrıca şirketiniz limited olarak kurduysanız zaten şirketlerde bu genç girişimci istisnası uygulanmıyor. sadece gerçek sahış firmalarında geçerlidir. Sanırım siz şti olarak faaliyet gösterdiniz.

hayır hem ben normal şahıs şirketi olarak açtım benden 1 yıl sonrada eşim kendi işi için şahıs firması olarak açtı 2.mizde 29 yas altı idik ve faydalaanamadık yönetmedikte 75.000 tl ye kadar kazanca kdv çıkmadığı yazıyor oysaki ilk açılıştan itibaren fatura çıkmıştıur hatta eşimin şirletrinde maksimum 1000 tl lik ürün sattık ve kapanış verdik toplamda 4.500 tl vergi masrafı çıktı karşımıza kapanışta ödedik onlarıda bağkur konusundada 1 yıl baükur karsılamadı biz açar açmaz bağkur borcu oluşmaya basladı

75BinTL istisna olduğu doğru ancak kdv değil gv için istisna var.
4.500 TL vergi çıktı diyorsunuz, tek kalemde topluyorsunuz vergileri, ancak bunlar stopaj veya kdv olabilir, ne kadarı gelir vergisi buna bakmak gerekir.
Vd'nden aldığınız yazıyı bağkura verirseniz halen de mevcut borcunuz silinebilir. Büyük ihtimal dilekçe içeri verilmemiştir veya verildiyse bile işleme alınmamış olabilir, bunun takipçisi olun, bunu sildirebilirsiniz.