Yeni Kurulacak Yabancı Tek Ortaklı Şirketin Kurulduktan Hemen Sonra Yabancı İşçi Çalıştırmak İstemesi

Üyelik
13 Haz 2017
Mesajlar
72
Konum
antalya
yabancı ortaklı yeni kurulacak şirkette yabancı işçi çalıştırma

Yeni kurulacak tek kişilik yabancı ortak ve müdürlü ltd.şti. ortak çalışma izni almak istiyor. Ve şirket kutulduktan hemen sonra yabancı işçi çalıştırmak istiyor(oğlunu. oğlu öğrenci. 1 yıl daha okulu var) . Yabancı işçi çalıştırmak için 5 türk işçi çalıştırmak zorunda mı. Yeni kurulan şirket 6 ay boyunca çalıştırmak zorunda değil diye bir durumda var. kafam biraz karıştı.
Alo 170 ile görüştüm. yeni açılışta ilk 6 ay 5 türk çalıştırma veya işçi çalıştırmak zorunda değil dedi.ama Yabancı işçi çalıştırsa da başka işçi çalıştırmasına grek olup olmadığı aklımda kalmamış.
şirket 100.000. tl. sermaye ile kurulacak. ve bu sermaye bankaya yatırılacak. banka hesabı açılabilmesi için kuruluş ile birlikte yetki belgesi alınmalı. sermayenin ödendiğine dair
YMM raporu yeni kuruluşta kaldırılmıs. Smmm düzenlese olurmuş.
başka önemli bir durum varmı..
Aşağıda bu konu ile ilgili bir makale paylaştım

Şirket ortağı yabancıların çalışma izni alma şartları
Yabancı sermayeli şirketler için çalışma izni uygulamaları 4875 numaralı Doğrudan Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında değil, 4817 numaralı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu’nda düzenlenmiştir.

Yönetimde ve çalışma amaçları yetkisi olmadan sadece sermaye ortağı olan kişiler , 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu’nun da amacı “iş” olarak belirleyemez. Bununla beraber, şirketin operasyonlarında aktif olarak rol alan iş ortaklarının çalışma izni almaları gereklidir. Bir yabancı iş ortağı olarak çalışma izni yapabilmek için, işverenler tarafından sağlanması gereken uygunluk kriterlerine ek olarak, yabancı iş ortağının sermaye hissesi toplam sermayenin %20’sinden az olamaz ve en az 40.000 TL olmalıdır.

Yabancı iş ortağı çalışma izni başvurularında, yabancı çalışan kota sistemi son altı ay içinde bir yıllık çalışma izni sağlanmışsa gereklidir. Bu sebeple, yabancı iş ortaklarının iş yerinde 5 Türk tam zamanlı çalışan kriterini ilk başvuruda sağlamaları gerekmemektedir

Yeni kanuna göre anonim şirketlerin Türkiye’de ikamet etmeyen yönetim kurulu üyelerine ve limited şirketlerin şirket yetkilisi olmayan diğer yabancı ortaklarına çalışma izni alma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Yabancılar ülkemizde %100 hisse sahibi olarak şirket kurabilir, devralabilir veya %40 hisseden az olmamak şartı ile (çalışma izni için) şirketlere ortak olabilirler.

Şirket yeni kurulmuş ise 100 bin tl ödenmiş sermayesi olması yeterlidir, ilk altı ay içinde 5 Türk vatandaşı çalıştırılması zorunlu değildir. Lakin şirket kuruluşundan itibaren altı ayın dolmasına müteakip, 5 adet Türk vatandaşı çalıştırmak zorundadır, 5 adet Türk vatandaşı çalıştırmayan şirketin yabancı ortağı için, uzatma başvurusu bakanlık tarafından ret edilir.

Şirket kurulumun tarihinin 6 aydan fazla olması durumunda ise kurulmuş ve yabancı ortağı olan şirketin çalışma izni alabilmesi için ödenmiş sermayesinin en az 100 bin tl olması gerekmektedir ve 5 Türk çalıştırması gereklidir. Ödenmiş sermayenin 100 bin tl olmaması durumunda ise geçmiş dönem cirolarının 800 bin tl ve üzeri olması gerekmektedir.

Şirket müdürü yabancı uyruklu ise o kişinin çalışma izni alması zorunludur.

Yabancı ortağın, Türkiye de geçerli bir ikamet tezkeresi bulunması durumunda yurt içinden, ikamet tezkeresi olmaması durumunda vatandaşı olduğu ülkenin Türk büyükelçiliği aracılığıyla çalışma izni müracaatı yapılır.

Suriye vatandaşları, Suudi Arabistan, Lübnan ve Kuveyt deki Türk büyükelçilikleri vasıtasıyla Yurt dışı çalışma izni başvurusu için gerekli olan referans numaralarını alabilirler.

En çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de, birinci senenin sonunda yapılan çalışma izni uzatma başvurularında, şirketin, SGK, VERGİ, BAĞKUR borcu bulunmaması veya yapılandırılmış olması gerekmektedir.

Yabancı ortaklı şirketlerin ödenmiş sermayeleri 100 bin tl nin altına olamaz, yeni açılmış yabancı ortaklı şirketlerde ilk altı ay beş sigortalı Türk çalışan şartı aranmamaktadır. Kuruluş tarihi altı ayı geçmiş yabancı ortaklı şirketlerde, yabancı ortağın çalışma izni alabilmesi için beş sigortalı Türk personelin çalışması gerekmektedir, bu kriter istisna uygulamasına tabii değildir. Yabancı şirket ortağının, şirketin ödenmiş sermayesinin 100 bin tl olması durumda en %40 hisse sahibi olması gerekmektedir, ödenmiş sermaye 200 bin tl ve üzerinde olması durumunda ise %20 hisse sahibi olması yeterlidir, %20 den az hisse sahibi olan yabancı ortaklar çalışma izni alamazlar.Şirket ortağı çalışma izni yurt içi başvurularında istenilen bilgi ve belgeler

Başvuru dilekçesi
Ticaret Odası’ndan alınmış Faaliyet Belgesi
Son yıla ait vergi dairesi veya yeminli mali müşavir onaylı bilanço
Kuruluşun en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
Vekâletname
Yabancı ortaktan İstenen Belgeler;

İkamet tezkeresi(En az 6 aylık)
Kimlik bilgilerini gösteren pasaport sureti
Noter onaylı ve Türkçe tercümeli diploma veya mezuniyet belgesi
1 adet fotoğraf
Yabancı ortaktan istenilen bilgiler ;

İşyeri SGK numarası
Yabancının telefon numarası
Yabancının medeni hali
Yabancının yurtdışı ikamet adresi
Yabancının yurtiçi ikamet adresi
Yabancı şirket ortağı yurt dışı başvurusunda istenilen bilgi ve belgeler

Konsolosluk başvurusu;

Konsolosluk başvuru dilekçesi
Belirli Süreli İş sözleşmesi
Sabıka kağıdı
Doğum belgesi
Ticaret sicil gazetesi
Vergi Levhası
İmza Sirküleri
Bakanlık Başvurusu

Başvuru Dilekçesi
Ticaret Odası’ndan alınmış faaliyet belgesi
Son yıla ait vergi dairesi veya yeminli mali müşavir onaylı bilanço
Kuruluşun en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
Vekâletname
Yabancıdan İstenen Belgeler;

Kimlik bilgilerini gösteren pasaport sureti
Noter onaylı ve Türkçe tercümeli diploma veya mezuniyet belgesi
1 adet fotoğraf
İlk başvuruda çalışma izinler bir senelik olarak verilmektedir, birinci senenin dolmasına iki ay kala uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir. Uzatma başvurularında şirketin, vergi, SGK, Bağkur borçlarının bulunmaması, prim ödemelerin tam olarak gösterilmiş olması gerekmektedir.
makale Ata kurumsal sitesinde yayınlanmış

Alıntı ile Cevapla
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,308
Konum
İstanbul
Yeni kurulan şirket için çalışma izni başvurusunu yapın, ilk altı ay için 5 türk şartı aranmıyor, çalışma iznini alırsınız, bir yıllık olarak.
Sonra uzatmak için tekrar 2.yılda başvurduğunuzda eğer ikinci altı aylık dönemde 5 türk çalıştırmamışsanız red verirler. Alamazsınız ve aynı yerden tekrar başvurmak için 1 yıl beklemek zorunda kalırsınız.
 
Üst