Yeni kurulan konut yapı kooperatifinde ilk genel kurul hk.

merihs12

Katkı Sunan Üye
Bugün itibariyle yeni bir konut yapı koop. kurmuş bulunmaktaız.İlk genel kurul ne zaman yapılmalı bunun bir süresi var mı yoksa 2012 yi mi beklemeliyiz? Vergi dairesine bildiriliyormu koooperatifler?Bildiriliyorsa hangi vergilere tabi olacak ?

Ynt: yeni kurulan konut yapı koop de ilk genel kurul

2011 de kurduysanız 2012 ilk 6 ayında genel kurul yapacaksınız

Kooperatifiniz ne kooperatifi vergi dairesine bildirim yapacaksınız

Kooperatifin türüne göre açılacak vergiler değişmektedir

konut yapı kooperatifi ....

Katma değer vergisinden mükkelefiyet açtıracaksınız

kdv beyannamesi neden vermek durumundayız o kısmı anlayamadım?

Ynt: Yeni kurulan konut yapı kooperatifinde ilk genel kurul hk.

03.07.2009 tarihine kadar inşaat yapı ruhsatı almış konut yapı kooperatifleri, ister inşat işleri kendileri tarafından yapılsın veya kat karşılığı müteahhit tarafından yapılmış olsun ve üyelerine teslim edecekleri konutların büyüklüğü ne olursa olsun KDV?den istisna edilmiştir.

Bu kapsamdaki kooperatiflerin KDV mükellefiyetini tesis ettirmelerine gerek bulunmamaktadır.

2- 03.07.2009 tarihine kadar inşaat yapı ruhsatı almamış veya bu tarihten sonra kurulacak konut yapı kooperatiflerince üyelerine yapılacak konut teslimlerinde, konutun net alanı 150 m2?ye kadar olanlarda %1, 150 m2?den büyük olanlarda %18 oranında KDV?ye tabi tutulacaktır.

Bu durumdaki kooperatiflerin yapı inşaat ruhsatını aldığı tarihten itibaren katma değer vergisi mükellefiyetlerini tesis ettirmeleri ve üçer aylık dönemler itibariyle katma değer vergisi beyannameleri vermeleri gerekmektedir.

vergi dairesinden açılış formunu doldururken kdv kısmını işaretleyecekmiyim o zaman ?işaretliceksem aylık mı 3 aylık mı?

Evet işaretleyeceksiniz 3 Aylık olarak aman unutmayın genelde 3 aylık kdv pek rastlananan bir uygulama olmadığı için beyannamenin verilmesinde atlama olabiliyor.
www.ozmconsultancy.com
Kooperatif danışmanlığı

bugün ticaret sicilinde tescil işlemi gerçekleşti,şimdi imza sirküleri için nasıl bir yol çizmeli?Karar alınması gerekiyormuş sanırım imza yetkisi için.Bu karar nasıl alınacak ve sicile bildirilecek mi?

Temsil ilzam kararini aldiniz mi karar defterine ?

sayın kooperatif ilginize çok teşekkür ederim. Acil yardımınız gerekiyor.Şimdi tescil ve defter tasdikleri tamam.Vazife taksimi ve imza yetkisi hakkında karar metni de hazr.Yönetim kurulundan 2 kişiye imza yetkisi verilecek .Bu aşamada bu kararı tüm yönetime imzalattıktan sonra imza yetkisi alaack olan 2 kişiyi notere çağırcam ve imza sirkülerini çıakrtcam dorumudur?İmza sirkülerini çıkarttıktan sonra ticaret sicille bir işim var mı yoksa artık vergi dairesi işlemlerine başlayabirlimiyim?

temsil ilzam kararının belirten sicil gazetesini notere götürüp imza sirküleri hazırlatmanız gerekli

yardım için sağolun ,çok faydası oldu imza sirküleri de çıktı,şimdi vergi daresi kaldı ama hala tereddütlerim var vergi mükellefiyeti konusunda. normal bir konut yapı koop bu ve kurumlar vergisi mükellefi olacak mı kdv duurumu ne olacak ?işe başlama formunu doldururken kdv ,stp,ve kurumlar yönünden bir değerlendirme alabilrimiyim sizden?

Kdv ve stopaj actirin simdilik Kurumlari detayli daha sonra yazacagim

Vergi dairesine gittim ve müdür yardımcı tebliğden bakarak bana yardımcı oldu.Şöyle ki; Kooperatif inşaat yapı ruhsatını alana kadar kdv mükellefiyeti olmayacak ,inşaat ruhsatı alındığında vergi daresine dilekçe ile başvurun 3 aylık kdv beyanı için müracat edin dendi. Ben de sadece işebaşlama formunda 3 aylık stopaj ı işaretledim. Kurumlar vergisi de kdv ile paralel olarak mı açılacak onu anlamadım ama bişey de demediler?ne dersiniz sayın kooperatif?

Sayın Merih,

Her halükarda aşağıda yazdığım gibi tesliminiz katma değer vergisine tabi 18 ve 1 metre kareye bağlı olarak

03.07.2009 tarihine kadar inşaat yapı ruhsatı almamış veya bu tarihten sonra kurulacak konut yapı kooperatiflerince üyelerine yapılacak konut teslimlerinde, konutun net alanı 150 m2?ye kadar olanlarda %1, 150 m2?den büyük olanlarda %18 oranında KDV?ye tabi tutulacaktır

tesliminiz kdv ye tabi olduğu içinde mal ve hizmet alımı yaparken ödediğiniz kdv leride ne kadar erkenden indirim konusu yaparsanız o kadar iyi ayrıca konutların altında işyeri var ise onların teslimi zaten %18 o yüzden devreden kdv ne kadar erken birikmeye başlar ise o kadar iyi

www.ozmconsultancy.com
Kooperatif danışmanlığı