Yeni Mükellef Olmak Varlık Barışı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba

Kişiye daha önce yurt dışından paralar gelmiş ancak beyan etmemiş. Şimdi mükellefiyet açıp varlık barışından faydalanabilir mi ?

Teşekkür ederim

Sn. Day-Dream,

Varlık barışı kapsamındaki varlıkları "Varlık barışı" çerçevesinde Türkiyeye getirerek banka veya aracı kurumlara bildirebilmek için vergi mükellefi olmanıza gerek yok. Ancak, Kanunun yayımı tarihinden önce Türkiye getirilen varlıkları bu kanun kapsamında bildirime konu edemezsiniz.

Yurt içinde bulunan varlıkların vergi dairelerine beyanında ise kanunun yayımı tarihinde mükellef olunması gerektiğini düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim. Tebliğden bu sonucu çıkaracağımız madde hangisidir. Yani ben bu anlamı çıkaramadım.

Öncelikle Kanun yayımlandığı tarihte gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti yoksa "gelir veya kurumlar vergisi mükellefinin kayıtdışı varlığından söz edilebilir mi?

Öte yandan bu Kanunda veya bu Kanunun açıklamak maksadıyla çıkarılan Tebliğde açık bir ifade yok. Ancak, 5811 sayılı Kanuna ilişkin Tebliğin

"5.3.5. Bildirim ve beyana konu edilen varlıkların gelir unsuru ile ilgisi ve mükellefiyet tesisi

Kanun kapsamında varlıklarını beyan eden ve defter tutma yükümlülüğü bulunmayan gelir vergisi mükellefleri ile ilgili olarak, diğer nedenlerle inceleme yapılması durumunda bulunan matrah farklarının hangi gelir unsuru ile ilgili olduğunun önemi olmaksızın, beyan edilen tutarlar bulunan matrah farklarından mahsup edilecektir.

Beyan tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı olmaksızın devam eden ve defter tutma yükümlülüğü bulunan ticari veya mesleki bir faaliyetle ilgili olarak Kanun kapsamındaki varlıkların beyan edilmesi halinde, bu faaliyete ilişkin olarak tutulması gereken yasal defterlere varlıkların kaydedilmemesi durumunda Kanunun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrası hükmünden yararlanılması mümkün olmayacağından, öncelikle bu şekilde faaliyeti bulunan kişilerin mükellefiyet tesis ettirmeleri gerekecektir."

açıklamasına yer verilmiş.

Daha sonraki varlık barışı kanunlarında veya bunların Tebliğlerde bu yönde bir açıklama olmadığından Kanunun yayımlandığı tarihte mükellefiyet yoksa yurt içi varlık bildirilemez diye düşünüyorum.

(5811 hariç) Kanunun yayımlandığı tarihte gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti olmayan bir müşterisi olup sonradan mükellefiyet tesis ettirip varlık barışı kapsamında beyan edebilen var mıdır acaba? Bizimle paylaşabilir

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Ancak bir iç genelge var. O genelgeye göre Öte yandan, potansiyel mükellef olan gerçek kişilerce Kanun kapsamındaki varlıkların beyan edilmesi halinde, ilgili kişinin mükellefiyet tesisine ilişkin herhangi bir talebi olmaması durumunda mükellefiyet tesis ettirilmeksizin beyanlar kabul edilecektir. Söz konusu beyannamelerde T.C. Kimlik numarasının doğru yazılıp yazılmadığının ise mükellefin kimliğine bakılmak suretiyle kontrol edilebileceği tabiidir. yazıyor

Bu nedenle mükellef olmayanların da bu şekilde varlık barışından faydalanabileceğini düşünüyorum.
Saygılarımla

Bu İç genelge 6736, 7143 veya son düzenleme kapsamındaki varlık barışı için mi çıkarılmış. Zira, son üç varlık barışı için iç genelge çıkarıldığını hatırlamıyorum, eksik biliyor da olabilirim. Bahsettiğiniz varlık barışı iç genelgesi hakkında elinizde varsa bilgi verirseniz biz de okuyalım, öğrenelim. Teşekkürler.

5811 SAYILI KANUN İÇ GENELGESİ SIRA NO : 2009/1

Üstad link veremiyorum. 5811 bu kapsamda mı ?

5811 i ayrı diğer varlık barışlarından ayrı değerlendirmek lazım. Zira, 5811 in tebliğinde buna cevaz verilmiş. İç genelgedeki açıklama da bundan hareketle yapılmış olabilir.

Tebliğde buna cevaz verildiği yorumunuz için teşekkür ederim. 5811 Sayılı kanundan bu yorumu çıkartıp diğer kanunlardan bu yorumu çıkarmamayı hangi maddesine dayandırmaktasınız ?
Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

Sn. Day-Dream,

5811 sayılı Kanuna ilişkin Tebliğin

"5.3.5. Bildirim ve beyana konu edilen varlıkların gelir unsuru ile ilgisi ve mükellefiyet tesisi

Kanun kapsamında varlıklarını beyan eden ve defter tutma yükümlülüğü bulunmayan gelir vergisi mükellefleri ile ilgili olarak, diğer nedenlerle inceleme yapılması durumunda bulunan matrah farklarının hangi gelir unsuru ile ilgili olduğunun önemi olmaksızın, beyan edilen tutarlar bulunan matrah farklarından mahsup edilecektir.

Beyan tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı olmaksızın devam eden ve defter tutma yükümlülüğü bulunan ticari veya mesleki bir faaliyetle ilgili olarak Kanun kapsamındaki varlıkların beyan edilmesi halinde, bu faaliyete ilişkin olarak tutulması gereken yasal defterlere varlıkların kaydedilmemesi durumunda Kanunun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrası hükmünden yararlanılması mümkün olmayacağından, öncelikle bu şekilde faaliyeti bulunan kişilerin mükellefiyet tesis ettirmeleri gerekecektir."

açıklamasına yer verilmiş.

Yani konu açıkça ifade edilmiş. İdare bunu 5811 sayılı Kanunda yer alan usul ve esasları belirleme yetkisine dayanarak yapmış.

Zaten 5811 sayılı Kanun en büyük avantajı mahsup uygulaması idi. 6736 ve takip eden yasalardaki varlık barışı mahsup tarzı bir uygulama yok. Yapısal olarak farklı bir varlık barışı mevcut. Bakanlık gördüğüm kadarıyla bu yönde bir yetki kullanmamış.

Farklı düşünüyorsanız son kanunun yayımlandığı tarihte gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmaya bir kişi yada kurum için varlık barışı kapsamında beyanda bulunmanızda fayda var. Bakanlığın yaklaşımını da görmüş oluruz. Veya bu konuda özelge de istenebilir nasıl olsa yıl sonuna kadar süre var.

Üstad teşekkür ederim. Aslında bulunduk ve ödemesini yaptık. Ama bu durumun hangi noktada fayda sağlayacağından emin değilim.

Üstad 7143 e göre bir özelge paylaşıyorum yorumunuz nedir ?

Bence tebliğ'de böyle bir şart olmadığı için bu konuda bir açık kapı var gibi.

O tarihte mükellefiyetin açık değil yararlanamazsın diyemezler gibi geliyor. Mükellefiyeti kapalı biri sormuş

...Söz konusu faaliyetler nedeni ile elde edilen ancak kanuni defter kayıtlarınızda yer almayan tutarlar ile ilgili olarak 7143 sayılı....beyan edilmesi ve ödenmesi şartı ile yararlanılması mümkündür..