Yeni Sigorta Dosyası Açılışı

Arkadaşlar,
13 / 07 /2020 de açılışını verdiğimiz gerçek kişi mükellefin işyerinde sigortalı çalışacak. işyeri bildirgesini sistemden gönderecektim, 7 gün içinde evrakları kuruma vereceğiz, sigortalının işe giriş tarihini 13 temmuz yapabilir miyiz? sistemde işe giriş tarihini ne yazmam lazım? yoklama tutulmadığından sigorta dosyasını 13 ünde yapamadık, lakin hala yoklama tutulmadı bu nedenle sigorta dosyasını bir an evvel açtırmak istedik ancak işe giriş tarihi konusunda kaldım, sigortalı çalışacak kişi, şuanda yeni açılış olduğu için işyerine ara sıra geliyor,

vergi dairesi açılış tarihi 13 temmuz olan mükellefin sigortalı çalıştırmaya başlayacağı tarihe, sisteme gönderdiğimiz işyeri bildirgesinin evrak tarihinden bir gün öncesini mi yazmalıyız? ya da 13 temmuz yazabilir miyim?

İşyeri bildirgesini geriye dönük veremezsiniz. En erken internetten başvuruyu yaptığınız gün veya ileriki bir gün yapabilirsiniz.

Kaldı ki, Ssk dosyasının işyerinin açılış tarihi ile aynı olması gibi bir zorunluluk yok.
Yani bugün itibari ile 22.07.2020 veya ileriki bir tarih olabilir.

İşyeri bildirgesini geriye dönük veremezsiniz. En erken internetten başvuruyu yaptığınız gün veya ileriki bir gün yapabilirsiniz.

Kaldı ki, Ssk dosyasının işyerinin açılış tarihi ile aynı olması gibi bir zorunluluk yok.
Yani bugün itibari ile 22.07.2020 veya ileriki bir tarih olabilir.
Bende bu konuyu arıyordum. İşe başlamada işçi bildirdiysek nasıl olacak . İşyeri bildirgesini ne zaman nasıl vereceğiz aynı gün desek daha yoklama felan da olmadan verilevibiliyor mu.
Vergi dairesindeki işe başlama tarihine işçi girişi olacak yani

Merhaba
tek ortaklı limited şirket kuruluşu yaptık.. Bugün itibariyle vergi dairesine mükellefiyet kaydını yaptırdık.
Şirket yetkilisi Polonya vatandaşı e devleti yok, sgk ile ilgili tüm başvuru şifre vs. vekalet bizde. Biz kendi e-devlet şifremiz ile şirket adına tüzel kişi sigorta açılışı verebilir miyiz? aynı zamanda e bildirge kullanıcısı da olabilir miyiz? 4 personelin sgk girişini yapacağız. Dosyayı nasıl verebilirim.

Merhaba
tek ortaklı limited şirket kuruluşu yaptık.. Bugün itibariyle vergi dairesine mükellefiyet kaydını yaptırdık.
Şirket yetkilisi Polonya vatandaşı e devleti yok, sgk ile ilgili tüm başvuru şifre vs. vekalet bizde. Biz kendi e-devlet şifremiz ile şirket adına tüzel kişi sigorta açılışı verebilir miyiz? aynı zamanda e bildirge kullanıcısı da olabilir miyiz? 4 personelin sgk girişini yapacağız. Dosyayı nasıl verebilirim.
Siz yada muhtemel çalışanı olacak kişi (vekalet sahibi olması) şartı ile sgk dosyası ve e bildirge işlemlerini yapabilirsiniz.

Merhaba
Yani yaparsınız da,e-bildirge kullanıcısı olarak kendinizi bildirmenizi şahsen tavsiye etmem.Büyük sorumluluk almış olursunuz.

şirket kuruluşlarında ticaret sicil otomatik sgk ya bildirim yapıyor, işyeri bildirgesi düzenlemesine gerek yok diye biliyorum. Yanlış mı hatırlıyorum..

şirket kuruluşlarında ticaret sicil otomatik sgk ya bildirim yapıyor, işyeri bildirgesi düzenlemesine gerek yok diye biliyorum. Yanlış mı hatırlıyorum..
Selin selam nasılsın.
Süreç şöyle işliyor.Eğer kuruluşta sigortalı çalışmayacaksa mersis giriş ekranında sigortalı çalışacak/çalışmayacak diye iki seçenek var. ÇALIŞMAYACAK şekilde işaretlenirse şöyle yapılyor.
Oda,sgk'ya bildirimde bulunuyor yine.İşyerine sgk sicil numarası tanımlanıyor ama PASİF HALDE kalıyor.İşçi çalıştırmaya karar verince normal e-sgk üzerinden işyeri bildirgesi gönderiliyor,daha sonra ise,
* pasif halde ki dosyanın aktif hale getirilmesiyle ilgili dilekçe (örneği bende var)
* Şifre formu
* eğer işyeri bildirgesinin ekine koyulmamışsa, imza sirküleri, vergi levhası, yetkili kişinin kimlik örneği
ile birlikte kuruma gidiliyor, hem şifre talebinde bulunuluyor, hemde dosyanın aktif hale gelmesi sağlanıyor.
Ben kuruluşta sigortalı çalışacak seçeneğini hiç işaretlemediğim için bunu işaretlersek süreç nasıl işler onu bilemiyorum.

Selin selam nasılsın.
Süreç şöyle işliyor.Eğer kuruluşta sigortalı çalışmayacaksa mersis giriş ekranında sigortalı çalışacak/çalışmayacak diye iki seçenek var. ÇALIŞMAYACAK şekilde işaretlenirse şöyle yapılyor.
Oda,sgk'ya bildirimde bulunuyor yine.İşyerine sgk sicil numarası tanımlanıyor ama PASİF HALDE kalıyor.İşçi çalıştırmaya karar verince normal e-sgk üzerinden işyeri bildirgesi gönderiliyor,daha sonra ise,
* pasif halde ki dosyanın aktif hale getirilmesiyle ilgili dilekçe (örneği bende var)
* Şifre formu
* eğer işyeri bildirgesinin ekine koyulmamışsa, imza sirküleri, vergi levhası, yetkili kişinin kimlik örneği
ile birlikte kuruma gidiliyor, hem şifre talebinde bulunuluyor, hemde dosyanın aktif hale gelmesi sağlanıyor.
Ben kuruluşta sigortalı çalışacak seçeneğini hiç işaretlemediğim için bunu işaretlersek süreç nasıl işler onu bilemiyorum.
selamlar, Tahsin Bey teşekkür ederim siz nasılsınız görüşmeyeli.
süreç ile ilgili dedikleriniz doğru aynen katılıyorum..
şirket kuruluşu sırasında işçi çalışsın çalışmasın sicil, otomatik sgk ya bildirim yapıyor. Dosya her halükarda açılıyor.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta; sicilin bildirmiş olduğu ve sgk da otomatik açılan dosya, bizim e-sgk kanalıyla işyeri bildirgesini düzenlendiğimiz de açılan dosya ile mükerrer kayıt oluşması durumudur. Burada birinin iptali söz konusu.
Bu gibi durumlarla uğraşmamak için sicilin bildirdiği dosya üzerinden sgk işlemlerinin devam etmesini arz eden bir dilekçe ile işlemleri gerçekleştirmek.

Kuruluşta sigortalı çalışacak seçeneğini işaretlediğiniz takdirde, sadece şifre başvurusunda bulunmak yeterli.

Merhaba
Teşekkür ederim Selin hanım bende iyiyim.

"Burada dikkat edilmesi gereken nokta; sicilin bildirmiş olduğu ve sgk da otomatik açılan dosya, bizim e-sgk kanalıyla işyeri bildirgesini düzenlendiğimiz de açılan dosya ile mükerrer kayıt oluşması durumudur. Burada birinin iptali söz konusu."

Evet e-sgk üzerinden yapılan tescil başvurusunda bir referans numarası yazar.Mükerrerliği önlemek için yukarıda verilecek diye yazdığım dilekçe içinde ayrıca not olarak " ......... referans numaramızın da iptal edilmesini..." şeklinde yazılmasını istiyorlar.

Merhaba,yeni konu açmadan buradan sormak istedim.Şube olarak internetten sgk dosya açılışı yapıldı,evrakları int.sisteme yükledim ama henüz tescil onaylanmadı.Tahminen ne kadar sürer tescil onayı?

Merhaba,yeni konu açmadan buradan sormak istedim.Şube olarak internetten sgk dosya açılışı yapıldı,evrakları int.sisteme yükledim ama henüz tescil onaylanmadı.Tahminen ne kadar sürer tescil onayı?
Merhaba
Bununla ilgili bir süre veremiyoruz.
Eğer şirketse; şube işyerleri yeni tescil/yeni şirket gibi muamele görebilir.O nedenle yukarıda yazdığım 8 numaralı mesajda ki süreci takip etmenizi tavsiye ederim.Sgk,sizden hareket bekliyor olabilir.
İşyeri tescil birimiyle görüşüp (referans numarasını bildirerek) dosya hakkında bilgi alabilirsiniz.

Merhaba
Bununla ilgili bir süre veremiyoruz.
Eğer şirketse; şube işyerleri yeni tescil/yeni şirket gibi muamele görebilir.O nedenle yukarıda yazdığım 8 numaralı mesajda ki süreci takip etmenizi tavsiye ederim.Sgk,sizden hareket bekliyor olabilir.
İşyeri tescil birimiyle görüşüp (referans numarasını bildirerek) dosya hakkında bilgi alabilirsiniz.
Teşekkür ederim Tahsin Bey ,telefon ile ulaşmak mümkün değil olmadı pazartesi günü giderim,tekraradan çok teşekkür ederim ,iyi çalışmalar