Yeni TTK Ünvan Faaliyet Değişikliği

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabaar..yeni ttk ya göre şirketler var olan ünvan ve faaliyet konusunun yanında ayrıca ek olarak yapacakları başka bir faaliyet konusunu anasözleşme ve ünvan değişliğine gitmeden yapabilir diye okuduğumu hatırlıyorum.....fakat aramalarıma rağmen bunu bulamıyorm bu konuda bilgisi olan arkadaşalr var ise yazabilerlermi ..bunun yazılı oduğu kısımı belediyeye göstermemiz gerekiyor.:).teşekkür ederim..

Selamlar
Yeni TTK konusunda "ultra vires" uygulamasını incelemenizi öneririm.
Fakat tam olarak iştigal konusunda değişikliğe gitmesine gerek yoktur gibi bir cümle kurmak bana göre hatalıdır.Nitekim bu uygulamayı okuduğunuzda anlayacaksınız ki, ana sözleşme değişikliği şart olmamakla birlikte sözleşmede belirtilmeyen iştigal konularında da faaliyette bulunulduğu taktirde yönetim kurulu veya şirketin temsil ilzama yetkili kişisi bu işlemlerden de sorumlu olacaktır.Önceki ttk uygulamalarında bu sorumluluk sadece ana sözleşmede belirtilen iştigal konularıyla sınırlı idi,bu yüzden iştigal konuları geniş tutuluyordu.Şimdi ise sözleşmede belirtilenlerin dışında diğer faaliyetlerle de uğraşılması halinde bu işlerden de sorumlu tutulacağı hükmü getirilmiştir.
Bu amaçla ve bu bilinçle olmak şartıyla işletmelerde iştigal konusu değişikliğine gidilmesine gerek yoktur.Bu doğrultuda unvan değişikliğine de gerek duyulmayacaktır.
Saygılar