Yeni TTK'da Yapılacak Değişiklikler Özetle Şöyle

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Yeni TTK'da Yapılacak Değişiklikler Özetle Şöyle

Ticaret Kanunu?na Kayserili ayarı

Yürürlüğe girdiğinden bu yana tartışılan Türk Ticaret Kanunu?nda yapılacak değişikliklere son şekli verildi.

Değişikliğin detaylarını Ticaret Bakanı Yazıcı açıkladı.

Ticaret yasası böyle çıkarsa piyasada Kayserili kalmaz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, iş dünyasından gelen eleştirileri dikkate alarak yeni TTK?da 25 ila 30 maddede değişiklik yapacaklarını, bu sayede şirket yönetiminde 'yüksek tahsilli olma' şartını da kaldıracaklarını söyledi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu?yla ilgili eleştirileri dikkate alarak çeşitli düzenlemeler yapacaklarını bildirdi. Bunları önümüzdeki hafta pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında görüşeceklerini belirten Yazıcı, daha sonra Meclis?teki diğer siyasi parti gruplarıyla da görüşüp gerekli değişiklikleri yapacaklarını söyledi.

'Niye konmuş bilmiyorum'

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası?nın düzenlediği toplantıda soruları yanıtlayan Yazıcı, değiştirilecek maddelerin başında şirket yönetim kurullarında aranan ?yüksek tahsil" şartının geldiğini söyledi.

Yeni TTK?ya göre şirket yöneticilerinin en az 4?te 1?inin yüksek tahsilli olması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, şunları söyledi:

"Bu şart niye konmuş bilmiyorum. Bu şartın şirket yapısının güçlü olmasıyla hiçbir ilgisi yok. Eğer bu madde böyle kalırsa ticarette Kayserili kalmaz. Malum, okumayan Kayserili ticarete atılıyor, çok da başarılı oluyor..."

Şirketten para çekme

Yazıcı, yapacakları bir diğer değişiklikle de şirket ortaklarının şirketten para çekmesini engelleyen maddeyi yumuşatacaklarını söyledi. Şirket ortaklarının, ?Şirket benim değil mi, neden para almayayım?? eleştirisini getirdiklerini belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

'Kızımı evlendiriyorum'

"Size ait bir parayı tahsil ediyorsunuz ama geliyorsunuz bir süre sonra 'kızımı evlendiriyorum, otomobili değiştiriyorum, para alacağım.' Böyle bir şey yok. Yeni kanun bunu yasaklıyor.

Bugün yürürlükte bulunun kanunda da var ama biz bu alandaki kaygıları giderici bir formül geliştirdik. Şirket ortağı kâr avansına mahsuben borç alabilecek. Ama bu alanı ucu açık bir şekilde değiştirmemiz, tamamen kanunun direğini tahrip etmemiz anlamına gelir, o direği koruyacağız. Hangi koşullarla para alabileceğini çok sıkı kayıtlara bağlıyoruz."

Hapis cezası sınırlanıyor

Yeni TTK'da yapılacak değişiklikler özetle şöyle:

* Adli para cezalarında ön ödeme 90 gün ve altındaki para cezaları için uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile suç olarak tanımlanan 11 eylem ön ödeme kapsamına alınacak

* Şirketlerin mevcut sözleşmelerini yeni kanuna göre uyarlamalarıiçin gereken süre 1 yıla uzatılacak.

* İnternet sayfası kurma yükümlülüğünü düzenleyen maddeden KOBİ'ler muaf tutulacak. İnternet sayfası düzenlememeye verilecek 6 ay adli para cezası da yarı yarıya azaltılarak 3 aya indirilecek.

* Yazar kasa fişlerinde patronların isminin yazılmayacak

* İşletmelerin yeni kanunda tepki gösterdiği kapanış onayına tutulacak defter sayısını düzenleyen madde de yumuşatılarak zorunlu 7 defterden sadece yevmiye defteri için kapanış onayı alınması yeterli sayılacak.

KAYNAK:BUGÜN

Ynt: Yeni TTK'da Yapılacak Değişiklikler Özetle Şöyle

Arkadaşlar yeni T.T.K yürürlüğe girmeden önce şirket mükelleflerimizin dağıtılmamış geçmiş yıl karlarını sermayeye ilave etmeyi düşünüyoruz.doğru mu yaparız yoksa acelemi ediyoruz emin değiliz.düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.