Yeni Yapılandırmaya Gore Hem Taksitler Hem Güncel Borçlar Ödenmeli mi ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
7143 kanun ile sgk primleri taksitlendirdik ve taksitleri öderken birden güncel sgk primleri ödenmiyor diye taksitlendirme de bozulmuştu
7256 yeni yapilandirmada da hem taksitlerin hem de güncel sgk prim borçlarının birlikte ödeme zorunlulugu varmıdır
Güncel çıkan sgk primlerini odemeyince taksitleri odesek te yapilandirma bozulur mu
Bu Kanunda da bu düzenleme varmıdır
Kolay gelsin

Merhaba
Sgk bu konuda maalesef biraz katı.Taksitlerle güncel borcu aynı anda istiyor.Taksitleri de 1 yıl içinde en fazla 2 defa aksatabilirsiniz. Bu kuralı değiştirmediler.Vergi dairesi bu kuralı aramıyor ama sgk maalesef arıyor.

SGK genelgesinde böyle bir durum yoktur yani yapılandırma harici borc odenmezse 7256 af bozulmaz

Merhaba
Sgk bu konuda maalesef biraz katı.Taksitlerle güncel borcu aynı anda istiyor.Taksitleri de 1 yıl içinde en fazla 2 defa aksatabilirsiniz. Bu kuralı değiştirmediler.Vergi dairesi bu kuralı aramıyor ama sgk maalesef arıyor.
Üstad bundan emin misiniz? Ben böyle bir şey okumadım gözden kaçmış olabilir, eğer bu durum varsa mükellefleri bilgilendirmek lazım.

Üstad bundan emin misiniz? Ben böyle bir şey okumadım gözden kaçmış olabilir, eğer bu durum varsa mükellefleri bilgilendirmek lazım.
Birkaç mükellefimde sgk cari primlerinin düzenli ödenmemesinden dolayı yapılandırmanın bozulduğuna şahit oldum.Her ne kadar sgk web sayfasında aşağıdaki şekilde yazılmış olsada;
YAPILANDIRMANIN BOZULMASI
  • Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi
  • İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.
Ayrıca;
  • Taksitli ödemelerde (taksitin %10’unu geçmemek üzere) 10 TL’ye kadar eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır
  • Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabileceklerdir.
tecrübelerim cari primlerinde ödenmesi gerektiğini söylüyor.Ama kurumdan kuruma da değişebilir tabiki.

Eskiden böyle bir durum vardı bende hatırlıyorum, ancak en azından son 2 yapılandırmada bunla alakalı şart koymadılar diye hatırlıyorum.

O halde tek yapabileceğimiz (kanunda da bu konuda açıklama yoksa) sgk web sayfasında yapılan uyarıyı baz alarak mükellefe bilgi vermek olacaktır.Bu şekilde sorumluluğumuzu üzerimizden atarız hiç değilse.