Yeter artık, naylon faturadan korkarak çalışmak istemiyorum...

Herkes güven, güven diyor bu zamanda babamın oğluna bile güvenemiyorsam mükelleflerime nasıl güveneceğim yeter artık bu naylon fatura kabusu. Odamız neden sesimize kulak vermiyor ben bu müteselsil sorumlulukla çalışmak istemiyorum, bu mesleği seçmek isteyenlerede uzak durun diyorum. Bana denetleme yetkisi vermeden benden nasıl sorumluluk beklenir anlayamıyorum.... Odamız aciz kalıyor....

Ynt: Yeter artık, naylon faturadan korkarak çalışmak istemiyorum...

Piyasa tamamen boyle donuyor oda ne yapacak siz size gelen evrakın naylon oldugunu bılmekle mukellef degılsınız

Ama onayladığım beyannamelerden dolayı 213 sayılı vuk'nun mükerrer 227 inci maddesine göre mükellefle birlikte müteselsilen sorumluyum. Sorumluluğum vergi denetmeninin insiyatifine kalmış...Bu nasıl iştir...

iyide naylon faturadan mali müşavir sorumlu olmaz ki,sonuçta ne getirise onu işliyorsun ymm yada denetci değillizki.

Ek bi inceleme gerektirmeden naylon olduğu belli olan faturalarda mütesselsilen sorumlusun.
diğerlerinde değil
benimde bilgim o yönde.

Yukarıdaki fıkra hükümlerine göre beyannameyi imzalayan veya tasdik raporunu düzenleyen meslek mensupları, imzaladıkları beyannamelerde veya düzenledikleri tasdik raporlarında yer alan bilgilerin defter kayıtlarına ve bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkan vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, ceza, gecikme faizlerinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulurlar.

ben burdanda aynı sonucu cıkarıyorum.

Sahte fatura naıl anlaşılır? Ne gibi hususlara dikkat etmemiz gerekir. Bir vergi denetmeninin bu konuda ışık tutacak tespitleri;

1) Mal veya hizmet alınan firma veya kişinin işyerine gidip gerçekte böyle bir faaliyeti varmı yokmu öğrenebilir, şüphelendiğiniz fatura üzerinde yazan telefonlardan işyerini sorgulayabilirsiniz. Fatura cildi no.su gibi sorular sorabilirsiniz.

2) Mal veya hizmet alınan firmanın veya kişinin size verdiği faturanın kendilerine ait olup olmadığına dikkat ediniz. Eğer size, mal aldığım yerden fatura kesitereceğim diyorsa o fatura sahte olabilir. ( Mükellefleri bu konuda uyarın.)

3) İnternet ile birlikte artık neredeyse her şirketin web sitesi bulunmakta. Sizde internet üzerinden böyle bir firmanın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer mal veya hizmet aldığınız firmanın web sitesi varsa sizde olumlu bir kanaat oluşabilir. Şirketin ismini google arama motoruna yazmanız yeterli olacaktır.

4) Mal veya hizmet aldığınız mükelleflere ödemeleri bankadan yapmanız o malı gerçekten aldığınıza dair bir kanıt olur. Ancak tamamını bankadan ödeyip sonra geri kalan kısmını alma yoluna başvurmayın. Çünkü vergi incelemesi sırasında ortaya çıkıyor. (Burası önemli)

5) Bir diğer ispat şekli, aldığınız malın nakliyesini nasıl sağladığınız hususu ki, malın nakliyesi belgelerle ispatlanabilecek ise olumlu kanaat oluşturabilir.

6) Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden mal aldığınız mükelleflerin faal olup olmadıklarına bakabilirsiniz. Bazen bakıyorsunuz mükellef terk etmiş ancak terk tarihinden sonra fatura düzenlemiş. İşte web sitesinden bakarsanız bunun önüne geçmiş olursunuz.

Yukarıda değindiğimiz hususlara azami şekilde dikkat edilirse sahte belge kullanma nedeniyle karşılaşabileceğiniz müeyyidelerden kurtulabilirsiniz. Bilindiği üzere artık ba ve bs formları aylık olarak verilmekte ve verilen bu formlar çapraz kontrole tabi tutulmaktadır. Bu nedenle sahte belge kullanımının tespit edilmesi son derece kolaylaşmaktadır.

Mahmut SUÇİÇEK
Vergi Denetmeni

Vergi denetmenin tespitlerine gerçeklik katayım biraz...

1-Ya fatura alınan firma muhasebeciyle aynı şehirde değilse adamın işyerine nasıl gideceğim? Telefonla aradım "sanane kardeşim senin böle bi yetkin varmı" derse ne cevap vereceğim?

2-Gelen faturaların içeriği itibariyle faaliyet konusuyla örtüşüyorsa ne yapacağım?

3- Zaten var olan şirketlerde yapmadıkları işlere fatura keserek naylon fatura düzenlemiş olmuyorlarmı?

4- Neredeyse mükelleflerin %60 ının belli dönemler halinde bankayla sorunu oluyor ve ödemeyi elden yada vadeli çekle yapmayı tercih ediyorlar bu durumda ne yapacağım?

5-Hemen hemen bütün faturalar irsaliyeli fatura...????

6-Gelir idaresi başkanlığının web sitesinde gerçekte faal olan bazı firmalar çıkmıyor "hata veriyor" ama vergi dairesinde kayıtlarından var olduğu anlaşılıyor ne olacak şimdi???

Ben muhasebeci olarak bana gelen faturaları ba-bs de beyan ediyorum peki bunların naylon olduğu anlaşıldığında benim ne suçum var?
Neden müteselsil sorumluyum.. Benim burdaki düşüncem mükellef eksenli değil tamamiyle muhasebeci taraflıdır.. hadi bakalım ne olacak şimdi? şüphelendiğim müşterimi şikayet mi edeyim ? ya faturalar gerçekse?

Soru soracak, sorgulayacak ve gözlem yapacaksınız, kanun size bu yetkiyi vermiş. Ayrıca yapacağınız bu işlemler bile bir nevi denetim niteliğidir. Bu bizim mesleki kanunumuzda da yer alıyor.

Herşeyi, sorgulamadan oluruna bırakmamalıyız. İş, biz meslek mensuplarına düşüyor. Mükellef bilerek bu faturaları alır yada almaz; onu bilemeyiz. Ancak alınan faturaların tutarları iş hacmine göre tuhaflık gösteriyorsa bunu sorgulayacak ve gözlemini yapacak olan bizleriz yani meslek mensupları.

sorularınıza geçelim;
1- Size böyle bir yaklaşımda bulunurlarsa, kimliğinizi, ünvanınızı çekinmeden kullanıp, durumun ciddiyetini ön planda tutup o şekilde hareket edin.

2- Sorgulayacaksınız, naylon fatura olduğuna kanaat getirebilmeniz için mesleki anlamda iyi gözlemci olmanız gerekir.

3- Aynı durum grup şirketlerdede oluyor. Olmayan bir durum üzerinden hareketle KDV için birbirlerine fatura kesiyorlar.

4- Elden ödemenin önüne geçip, banka kanalıyla yapılması konusunda ısrar edeceksiniz.

5- irsaliye bağlı yada irsaliyeli fatura.. her nevi belgeyi sorgulayacaksınız..

Birde firmanın cirosu bir anda çok artip son bir süre hep devreden gidiyorsa oda dikkat çekiyormuş

işi bilen smmm naylon faturayı anlaaaar.. kimse kendini savunmasın hepimiz biliyoruz mükellefin iş durumunu nereden ne alacağını mükellefini tanıyan smmm illaki bilir.. ama bilmiyormuş gibi mükellefi savunmak için cevaplar verir.. ;)

Arkadaşlar Yurtdışından gelen bir faturanın naylon olup olmadığını nasıl anlarız bana yardımcı olurmusunuz?

Yurt dışında genelde zaten resmi fatura diye birşey yoktur. Antetli kağıda invoice yazılsa yeterli olur.
Zaten şimdi torba yasa ile tüm geçmiş işlemler sıfırlanıyor. Meslektaşlar mükelleflerini torba yasadan yararlanma konusunda ikna etmeliler.
Bu sefer sunulan baya büyük bir olanak. Hatta gelmiş geçmiş en büyük vergi affı diyebiliriz.

nguroy ' Alıntı:
Yurt dışında genelde zaten resmi fatura diye birşey yoktur. Antetli kağıda invoice yazılsa yeterli olur.
Zaten şimdi torba yasa ile tüm geçmiş işlemler sıfırlanıyor. Meslektaşlar mükelleflerini torba yasadan yararlanma konusunda ikna etmeliler.
Bu sefer sunulan baya büyük bir olanak. Hatta gelmiş geçmiş en büyük vergi affı diyebiliriz.
Teşekkür ederim.

efatura sistemi genele yayılmadıkça bu işin sonu gelmez habere tartışır dururuz hasan kel'di yok kel hasan'dı diye ;D ;D ;D

irem35 üstadım yazdığın şeyler için teşekkür ederim ama hala daha kesin bi yargı yok farkındamısınız? Naylon faturayı vergi denetmeninin önüne koyun bu faturanın naylon olduğunu kesinlikle anlayamaz yok böyle bir sistem... Yapmayın allah aşkına mesleğimiz naylon fatura konusunda ince bir ipliğe bağlı kaderimiz resmen vergi denetmenin yazacağı inceleme raporundaki sorumluluktan ibaret. Vergi denetmeni muhasebecinin suçu olmadığına kanaat getirirse bize sorumluluk yazmıyor ve kurtuluyoruz. İyide yıllarca emek harcayarak kazandığımız belgemiz bu kadarmı basit şekilde riske girebilir sizce burda birliğimizin bir suçu yokmu?

Bir şirketin ünvanında tekstil, turizm,inşaat,otomotiv v.b. çok fazla sayıda farklı sektöre ait ünvan geçiyorsa büyük ihtimalle patlak firmadır.Genellikle de telefon numarası ve adres yanlıştır.
Ben şüphelendiğim bu tür ünvanlı şirketleri telefonla arayıp o firma olup olmadığını tespit etmeye çalışıyorum.
Ayrıca bu tip firmalar BA-BS ye girmemek için 4.900-4.950 gibi rakamlarla fatura kesiyor.(Mükellefle anlaşmalı)Ayrıca bu faturalar genelde kapalı fatura şeklinde düzenleniyor.
ben ödemelerin bankadan yada çek ile ödeme yapılıp yapılmadığına bakıyorum. Bundan daha fazla yapacak bişey de yok sanırım.
İş tamamen mükellefte bitiyor.