Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

• Konbuyu başlatan can3568
  • Başlangıç tarihi
Stajın parasal anlamda üzerimize yüklediği külfete bende sonuna kadar karşyım,çünkü sırf parasızlıktan staj başlatamayan bir sürü insan var, bu tamamen adaletsizce bir şey, ama sıvavın kalkmasına taraftar değilim.Evet bende halen stajiyerim ve bu zor sınava bende gireceğim ama sırf bu yüzden sınav kalksın diyemiyorum. Sınav kalmalı ve bu mesleği hakeden yapmalıdır.Böylece bu meslekte babadan oğula geçişin önü kapanmış olmaktadır.Fırsat eşitliği sağlanmış oluyor.

tabi ki bu mesleği hakeden ve gerçekten seven kişilerin yapması gerekiyor. Bir de olayın şu yönü var 4 yıl okuyorsunuz sonra 2 yıl staj yapabilmek için sınava giriyorsunuz, 2 yıl zor şartlarda çalışıyorsunuz.Bir çok stajyer bu 2 yıllık dönemde ücret almıyor, sigortasını kendi cebinden yatırıyor ve o bürodaki veya şirketteki diğer işçilerin hepsinden daha fazla çalışıyor! Smmm olmak için nelere katlanıyoruz çoğumuz ve hepsinin üstüne zorlu bir yeterlilik sınavı! sınavları da verdiğinizde tüm bu zorluklarla geçen dönemin ardından ruhsat için 3-4 milyar istiyorlar. Bu belgeyi ben hakkımla almadım mı? yada haketmek için daha ne yapmalıyım? 3- 4 milyar ne demek ya? resmen mesleği parayla satıyorlar! Bir de cd çıktı son iki yıldan beri bakalım sırada ne var? Türkiyede bizimle aynı durumda, aynı zorluklarla karşılaşan başka bir meslek grubu var mı? Turmob meslek mensubu sayısının çokluğunu bahane ediyor ve yeni yetişenlerin bu mesleğe girebilmek için maddi manevi tüm varlığını seferber etmesini istiyor. Neymiş efendim mesleği hakeden, gerçekten kaliteli gençler yapsınmış bundan sonra... O zaman sormak lazım , mevcut muhasebeci ve mali müşavir sayısı çok diyorsunuz, zamanında peynir ekmek dağıtır gibi ruhsat dağıtan siz değilmisiniz? diye... Avukatlara da sınav şartı getirmişlerdi bakın adamlar başkaldırdı, dava mava açtı kaldırdı hemde yürürlüğe girmeden, aynı durum 4-5 yıl öncede olmuştu yine kaldırmışlardı. Koyamazlar avukatlara sınav filan,halbu ki avukat sayısı smmm sayısını en az ikiye katlar ona bakarsanız. Biraz da bizim meslekte kimsenin sesi çıkmıyor ve sonuçta turmob da her geçen gün bir zorluk daha çıkartıyor, bir engel daha koyuyor...

Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

SMMM Yeterlilik sınavının iptal edilmesi ile ilgili çalışmalar olduğu duyumu aldım.
Konu ile ilgili bilgisi olan var ise bilgilerini paylaşsın lütfen. Ayrıca bu sınavların iptal edilmesi için üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Başından beri bu sınavların, hele son zamanlarda daha da haksızlıklarla ve suistimallerle rant sağlandığını ortada.
insanları kapının önüne kadar getirip içeri almıyorlar. Belge uğruna ödediğim paraların ve harcadığım zamanın haddi hesabı yok. SMMM sınavlarında tek dersi veremediğim için 2 yıl bekliyorum. 2 yıl sonunda, daha önceden başarılı olduğum derslerden tekrak sınava giricem. Bu şekilde mağdur olan başka kaç kişi var çok merak ediyorum. Ayrıca başarılı olunan derslerden tekrar sınava tabi tutulmasının düpedüz saçmalık olduğunu düşünüyorum. Ben bu kadar çabalarken yakın arkadaşımın (esas mesleği fırıncılık ve halen fırın işletiyor ) bile SMMM belgesinin olduğunu bilmek beni üzüyor.

Sayın OzanCon bu yazım kesinlikle şahsınızla ilgili değildir. Ben bu sınavın kaldırılmasına karşı değilim ama ben sınavın kaldırılması taraftarı değilim çünkü bu mesleği hak edenler yapsın bakın ne kadar güzel siz şu anda belge sahibi değilsiniz çünkü eksik olduğunuz konular var onları tamamlayın o zaman belge sahibi olun. Bende 2007 mart döneminde bitirme sınavına gireceğim bende maddi külfetine ve bir takım büroktarik işlemlere karşıyım ama kesinlikle sınava karşı değilim yoksa önüne gelen mali müşavir olurdu. İnşallah en yakın zamanda belgenizi alırsınız.

arkadaşlar sınavların maddi olarak stajyerleri çok zorladığı doğru! Özellikle bütün sınavları verip ruhsat için 2500-3000 arası bir para ödenmesi korkunç! Zaten insanlar 2 yıl bedava çalışıyor, sınav harcı, yol masrafı, kurs derken bütün parasını harcıyor! Üstüne ruhsat harcı isteniyor! Bu tamamen meslek mensublarının yeni kişileri engellemeye dönük çabaları olarak yorumlanabilir! Oda başkanları stajyer toplantılarında atıp tutuyorlar, sizi ezdirmeyiz falan, ama kendi toplantılarında bunun tam tersinin konuşulduğunu biliyorum! İki yüzlülükten başka bir şey değil! Bazen bu insanların olduğu bir odaya gireceğimi düşünmek midemi bulandırıyor. Lafa gelince hepsi sıkı solcu! ancak içlerinde paraya tapıyorlar! Ama ne olursa olsun sınavlar olmalı! Yoksa daha kötüye gideriz! Harçlar makul sınırlara çekilmeli!

Sayın Stajer66, heyecanını ve düşüncelerini anlıyorum. Zamanında bende senin gibi düşünüyordum. Hakeden almalı. Ancak 90 lık kağıdına 30 not verdiklerinde ne demek istediğimi anlıyacaksın. Umarım düşüncelerin ondan sonrada değişmez. Zira önüne gelen zamanında Mali Müşavir olmuş zaten. Amaç seni soyabildikleri kadar soymak sonrada sınırlı pastadan pay vermemek. Ayrıca hakeden almalı derken kime ve neye göre hakeden tartışma konusudur. Hakedeni, sınav kağıdını inceleyen asistanlar değil piyasa koşulları belirliyor zaten. 2007/Mart sınavlarında sana ve sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah hiç bir meslektaşım benim gibi mağdur olmaz.

Sayın OzanCon belki yazımda onları belirtmemiş olabilirim. O konuda sana tamamen katılıyorum. Arkadaşların anlattığına göre tabi duyum bunlar inşallah doğru değildir. İllere kota koyuyorlarmış şu ilden şu kadar kişi kazanacak şu ilden şu kadar felen diye. Ama ben sınavların dürüst ve tarafsız olarak yapılmasına taraftarım. Çünkü bu mesleği önüne gelen yapmamalı. Ben Yozgat da o kadar muhasebeci gördüm ki değil büyük işletmelerin bakkalların bile muhasebesini yapmamalı. Tek temennim bu mesleği hak edenlerin yapması bütün meslektaşlarıma başarılar.

Arkadaşlar illere kota konduğu falan doğru değil! Bence insanlar kazanamayınca bu gibi şeylere bel bağlıyorlar! Abartılacak bir sınav değil! Bu şekilde söylemlere kulak vermeyin! Moralinizi bozmayın! Çalışan kazanır!!!

ilginç öneriler var

Merhaba Arkadaşlar;
Aslında konu o kadar karışıkki, o kadar derin açılımları varki.Ne zaman ki hepsi tek tek çözümlenir işte o zaman bir bütün olarak adaletten bahsedilebilir.Adaletsizlik bu mesleğin heryerinde var bence.Ama fazla dallandırıp budaklandırmadan konunuzla ilgili fikirlerimi belirtmek isterim.

İlk öncelikle bence ülkenin ihtiyacıyla doğru orantılı bu mesleğe insanlar kabul edilmeli.Aynı öğretmenlik,noterlik,gibi.. avukatlarla, doktorlarla kıyaslamayın kendinizi.. O meslek gruplarında o mesleği yapan kişilerin azlığından dolayı sınavla alma gibi bir lüks yoktur.Mesela ingilizce öğretmenliği ile türkçe öğretmenliğini aynı kefeye koyamadıığınız gibi.Bizim şanssızlığımız bu mesleğe her fakülteden girebiliyor neredeyse.!!!

Eğer sınav olmazsa her mezun olan kişinin akraba yakınından felan mutlaka 5-10 defter işşyeri bulur, bu durmdada herkes mali müşavir olurdu.Düşenebiliyormusunuz herkes malimüşavir.O zaman inanın sizde bu işi bırakırdınız.Onun için sınav muhakkak olmalı.

Ama tabi bu demek değildir ki sınavlar için ruhsat için şu için bu için herşey için milyarlarca para toplayabilirler, hakları yok.İşte adaletsizlik burada.İnsanlar parasızlıktan sınavlara başvuru yapamıyorsa işte burada adaletsizlik var.Asıl olan bu sınavlar ücretsiz olmalı ancak sınavlarda bence yeterince zor olmalı.Ayrıca sınavlar ne kadar zor olmalı diyorsam, zamanında beleşten belge dağıttıkları eski smmm lerede belli periyotlarla (mesela 2 sene veya 4 senede bir...)(ciddi anlamda-peşkeş çekilmeden ayrımcılık yapılmadan) sınava tabi tutulup, yeterlilikleri güncel tutulmalı diye düşünüyorum.

65 yaşında, bilgisayarın klavyesine dokunmayan, muhasebenin m sinden anlamayan insanlar tanıyorum, stajyerleri çalışanları sayesinde bu mesleği yapıyorlar ve milyarca para kazanıyorlar.Ben işte bunların bu meslekten çıkarılmasını istiyorum.

Bu mesleğe girmek sadece istemekle olmaz yada hayatınızda tesadüfen muhasebeci oldunuz diye smmm olmayı sınavsız parasız külfetsiz istemekte olmaz...Çalışınca, sabredince, sebat edince oluyor arkadaşlar...

Herkese başarılar, Gönül isterki herkesin hayattan istedikleri olsun.

Kolay Gelsin.

ben çok şükür belgeyi almaya hak kazandım ama arkadaşlara hak veriyorum.Etrafımızdan duyuyoruz ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem ama sınavı geçmeyi hak etmeyen insanların bir şekilde ruhsat sahibi yapıldığını. Madem sınav varkende haketmeyenler ruhsat sahibi olabiliyor, o zaman sınav sadece maddi külfet getiriyor demektir. Yapılması gereken ya sadece hakedenlerin ruhsat almasını sağlayacak bir sınav sistemi olması ya da sınavın kaldırılmasıdır.