Yetkim olsa,Tüm Mali Müşavir Odalarını Ve TÜRMOBU Kapatırdım.

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Yetkim olsa,TÜM Mali Müşavir Odalarını ve TÜRMOBU Kapatırdım NOKTA
2 YIL içinde 110 bine çıkacak SMMM Sayısını makul sayılara çekeceklerine hala sınavlara girecek eleman arıyorlar.

Ynt: Yetkim olsa,Tüm Mali Müşavir Odalarını Ve TÜRMOBU Kapatırdım.

At binenin kılıç kuşananın, önemli olan sayı değildir.

memlekette 2009 yılında da 65 - 70 bin avukat vardı.

stajyerzade ' Alıntı:
2 YIL içinde 110 bine çıkacak SMMM Sayısını makul sayılara çekeceklerine hala sınavlara girecek eleman arıyorlar.
Haklısın. Ben senin yerinde olsam bu mesleğin içinde yer almazdım.

battibalikyangider ' Alıntı:
At binenin kılıç kuşananın, önemli olan sayı değildir.

memlekette 2009 yılında da 65 - 70 bin avukat vardı.

unutulan nokta 80 yılda 60 bin oldular .SMMM'ler 22 yılda 110 bine ulaşacak

merak etmeyin onların oranı var belli bir sayı var.. arkadaşlar bunun içinde vefat edenler var emekli olan var işi yapmayanlar var vs.vs. bunlara göre bütçelenip yapıyor bu işler..

Sayın stajyerzade

Sizin mesleğe yeni aday girişini engelleme görüşünüz.

Ne anayasayla, ne insan haklarıyla, nede başka herhangi bir hukuki ve demokratik anlayışla örtüşmüyor.

Serbest bir mesleğe girişi engellemek düşüncenizi anlayamıyorum. Yani bu şunun gibi bir şey. Çok fazla üniversite mezunu var üniversite sınavını kaldıralım.

Kpss sınavını kaldıralım. E çok fazla okur yazar var ilk öğretimi de kaldıralım.

Sizin özellikle bu konuda Türmob ve Odaları suçlamanıza daha bir anlam veremiyorum.

Bu sınavların nasıl yapılacağı ne zamanda bir yapılacağı hangi konulardan sorular yöneltileceği yasa ve yasanın emri ile yönetmelik kapsamında belirlenmiş. Bu yönetmeliktede son imzanın maliye bakanlığında olduğunu daha önceki yazılarımda danıştay kararları vererek yazmıştım.

Yani siz Türmoba diyorsunuz ki, yasayı yönetmeliği hiç uygulama, sınava adam alma! Yani yasayı Türmob mu çıkardı?

SM leri SMMM olarak Türmob mu yaptı? 2008 yılında yasayı Türmob mu değiştirdi meclis mi?

Yani siz nasıl bir yetkiyi kendinizde görmek istiyorsunuz anlamadım. Bu şekliyle TBMM ninde üzerinde bir yetkiniz olmalı ki orayı burayı kapatınız.

Devlet memuriyetinden YMM liğe karşısınız yazılarınızdan okudum ( e kapatın maliye bakanlığını hadi) bir çift laf etmiyorsunuz bakanlığa

SM lerim SMMM olmasına kesin karşısınız (e değiştirin 3568 e eklenen geçici maddeyi hadi de görelim.

Bu memleket gelişecek genişleyecek : nüfus 300 milyona da ulaşacak, meslek mensubu sayısı da yüzbinleri de geçecek.

Staja başlama sınavı ilk yapıldığı dönemde kaç doğru ile staj başlatılıyordu şimdi kaç doğru ile? 65 soru yapıp staj başlatan vardı şu an 80 cevapla 60 ı alırsan öp başına koy. Çok yakında 100 soru ile bile staj başlatılamayacak. Staj 2den 3 yıla çıktı. yeterlilik sınavlarında bazı derslerde görece kolaylaşma olsada bazılarında da görece zorlaşma var.

Ruhsat harçları yükseltiliyor. Meslek mensubu olup bu mesleği icra etmeyi zaten belirli bir seviyede zorlaştırıyorlar sürekli.

Sizin bu 110 bin korkunuzu da anlayamıyorum. 80 000 dediğiniz meslek mensubunun yarısı bu işi yapıyorsa bile şaşırırım. Belgesi olan bir çok kişi istatistiklerde görünüyor. Ancak fiili olarak mesleği icra etmiyorlar.

Aynı durum doktorlarda da var avukatlarda da var. Öğretmenlerde de çokça var.

Ruhsat almış olanların mesleği bırakanlarının bir çoğu kayıtlarını kapatmıyorlar. Bahsini yaptığınız sayılar çok daha az.

Her 1 haftada bir bu konuyu açıyorsunuz gerçekten çok şaşırıyor ve üzülüyorum. Yakın zamanda oda kurullarından birinde bu görüşünüzü dile getirirseniz hiç olmazsa izleyelim de görelim.

yani kusura bakmayın ama meslek mevzuatı konusunda denetim vb mesleki mevzuatlar dışında hiç yazınız soru veya cevabınız yok siz cidden bu mesleği icra ediyor musunuz?

Türkiyedeki toplam meslek mensubu sayısı
SM SMMM Toplam
16,448 adet 63,319 adet 79,767

inanmayana linki

http://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/...rsiv/turmobwebdb/dosyalar/istatistikler10.pdf

nerden 110.000 rakamını buldunuz orasıda ilginç her stajı başlatan belgeyi alacak diye bir kaidemi var stajını maddi zorluk vb. nedenlerden bitiremeyen , üstadıyla not problemi yaşayan, sınavları veremeyip dosya yakan bir sürü insan var. Sınavda bir sürmen geldi dosya yakan yakana oldu illa dosya yaktırmak isteseler istedikleri herhangi bir dersten meslek hukukundan bile kolayca dosya yaktırırlar.

Sn stajerzade bakın illa sizinle ters gidecek de değilim bu şekilde yazacağınıza şu tabloyu ortaya koyup işte mesleğin durumu deseydiniz başımın üstünde yeriniz vardı

http://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/...Arsiv/turmobwebdb/dosyalar/istatistikler5.pdf

memleketimde ilköğretim mezunu 302 adet SMMM var lise mezunu 6302 adet smmm var daha ilköğretim mezunu ve smmm olacak 1660 tane SM var rezilliğin son noktası

Hiç yasayı meclisten geçirene tepki yok.

Mesleği yapmayı imkansızs hale getirmek için elinden gelen her gün bir bildirim talep eden idareye en ufak bir tepki yok.

Aylık BA - BS - Mizan bildirim her ay kdv her ay muhtasar aylık bildirge
bir yandan istatistik kurumu bindirir bir yandan başka kuruluş

e hadi bir dilekçe yazacağız dediğimizde 10 kişi gelmez. sonra forumda itiraz itiraz üstüne.

25 000 kişilik odaya 15 000 kişi oy atmaya gider. Ondan sonra nolcak bizim için niye konuşmuyorlar denilir. Şurada yazı yazan aday arkadaşlarımın meslek mensubu arkadaşlarımın hepsine soruyorum.

Meslek hayatınız boyunca kaç genel kurula katıldınız? Yani bu işler forumda yazmakla olsaydı herşey olurdu herhalde.

Bu yasa değişeceği zaman 5000 tane dilekçe yazdı bazı arkadaşlarım sırf stajı devam etmekte olanların hakları baki kalsın diye son saniyede geçici 14. madde ile staj uzamasından kurtuldular.

Yusuf sürmen yüzünden psikolojileri alt üst olanlar binlerce sayfa yazdılar burada dilekçe yazalım dedim. Mecidiyeköyde 10 kişi toplanabildik.

Ama o 10 kişi ile binleri buldu dilekçeler ve en nihayetinde sorularda farklılık var.

Açın hak arama grubu konusunda bizi nasıl eleştirmişler, yaptığınızdan hiç bir şey çıkmaz vb diye

çıktı arkadaşlar çıktı... biz finansal muhasebedeki soruların şekli ile ilgili kendimizi dile getirdik ve sonraki dönemde değişiklik oldu.

Ben bütün derslerden geçmiş belgemi de almaya hak kazanmıştım.

Sırf başvuru konusunda bir araya gelebilmeleri için yardımcı oldum ve sonuçta oldu. İyi veya kötü bazı sesler duyuldu.

Şimdi aynı isyanı maliyet için okuyorum:)

biz toplanmak için çırpınırken bir dilekçeye imza atmayan arkadaşlarımın bir çoğu malesef mağdur.

Bir araya gelebilirlerse yine başarırlar, ama gelemeyeceklerine kendilerini öyle bir inandırmışlar ki....

bazen kişiye sadece kendisi yardım edebilir.

Biz bir araya gelip nasıl ciddi bir denetim firması işi yapabiliriz onu konuşacağımıza sürekli sayı şu oldu bu oldu onu konuşuyoruz.

Arkadaşlar devrimizde bakkalara bile şirket olun başka çareniz yok diyor idare. Günümüz koşullarında hepimiz mağduruz. Sayı her alanda çok. Artık ekmek aslanın miğdesinde.

Ben bir araya gelerek ciddi işler başaracak bir ekip olarak çalışmaktan başka çözüm göremiyorum.

Forumda SMMM alımını durduralım demekle, armut piş ağzıma düş olmaz bu işler.

Hadi bırakalım, velevki meslek mensubu almayı durdurdular, ne olacak sizin mükellef bulma ihtimalinizin artacağını mı düşünüyorsunuz:)

TÜRMOBUN avukatlığına soyunmaya ne meraklıymışsınız.Türmob ve Odaları savunmana gerek yok .Onların sana ihtiyaçları inan ki yok.Daha önceki yazıların tam tersi yönde zaten .Türmob hakkında çok da iyi şeyler yazmamışsın .Bir tezat oluyor.Ayrıca dünya uygulamalarından bihabersin.İmkansız dediğin uygulamayı dünya üzerinde bir ülke uyguluyor.Mali müşavir alımlarını durdurdu. Ancak ölen mali müşavir yerine tekrar yeni birini alıyorlar...

Burada bir görüş dile getirdim. Bunu Türmobun avukatlığı olarak sadece ve sadece demogoji aracı olarak kullanmışsınız.

Kimin kime ne konuda ihtiyacı olup olmayacağı konusunda ahkam kesmek size mi düştü? Ben bir kurumu mu savundum? yoksa mevcut durumu onların yaratmadığını mı dile getirdim bir okuyun bakalım.

Dünyada sadece 1 ülkede uygulanan bir uygulamayı bilmemem, dünya uygulamasından bi haber olmak demek mi? Siz hangi ülkelerin muhasebe sistemlerinden haberdarsınız isterseniz bir tartışmada alman, birleşik krallık ve amerika muhasebe sistemlerini eyaletler bazında tartışabiliriz.

daha uzağa gidelim diyorsanız australia kuzey bölgesinde menkul sermaye iratlarının nasıl hesaplandığını da size anlatayım da öğrenin.

Benim bildiğim bir uygulamaya dünya uygulaması demek için dünyada baskın olarak tercih edilen bir yöntem olarak belirlenmiş olması gerekir.

Bu mesleğin meslek olmasını belirleyen ülkeler ise amerika ve ingilteredir. benim yakinen takip ettiğim kadarıyla da CPA ve ACCA alımları da halen devam etmektedir.

hangi ülke ölenin yerine meslek mensubu alıyormuş söylerseniz bütün mevzuatı burada paylaşırım o ülkeyle ilgili.. kendime saklamam.

Ben Türmob herşeyi doğru yapıyor sütten çıkmış ak kaşık mı dedim?
Elbetteki eleştridim daha önce yine de eleştriecek milyon tane mesele var.

Fakat mesleğe girişteki sayıyı sınırlamamakla suçlamak düpedüz abesle iştigaldir.

kendisine kanunla verilmiş görevi nasıl yapmaz adamlar arkadaşım bir izah etmeniz gerekiyor.

O dünya üzerinde meslek mensubu alımını durduran ülkede bunu mesleki oda mı yapmış meclis mi onu da bir yazıverin de öğrenelim.

İktisadi Faaliyetler NACE 2 Türkiye İstanbul Ankara İzmir Kurulan Kapanan Kurulan Kapanan Kurulan Kapanan Kurulan Kapanan Kurulan Kapanan
Genel toplam 5.000 984 1.812 463 573 99 295 67 2.320 355

Sadece Şubat/2011 ayı içerisinde türkiyede 5000 yeni şirket kuruldu 984 tanesi kapandı.

Sadece Şubat / 2011 de 4016 yeni şirket var.

hele bir de işletme defterlerine dönün. kaç tanesi açılıyor.

kaç kişi elimdeki mükellef sayısı azaldı diyor?

ülkede kaç işletme var kaç meslek mensubu var?

ne kadar olması gerekli? meslek mensuplarının işletmelere oranı nedir?
Maliye smmm ile sözleşme imzalamayanlara yeterli yaptırımı getiriyor mu?
basit usulun şunun bunun defterini odalar bünyesinde tutmaya müsade eden sistemlere kim itiraz etti?

sorun smmm lerin çokluğundan mı? smmm lerin sadece belli başlı şehirlerde çok yoğun olarak toplanmasından mı kaynaklanıyor.

Bir çok fakültenin mezunlarına meslek mensubu olmaktan başka şans bırakmayan ekonomik sistemle ilgili kimler harekete geçmeli?

Hiç bir aşamada öğrenciyi yoğunluk olmadığını düşündüğünüz! mesleklere yönlendirmeyen eğitim sistemi konusunda kim bir şey yapmalı?

Her üniversitede açılan her yıl on binlerce mezun veren iktisat, maliye, işletme, muhasebesi şusu busu üniversite mezunları ne yapacaklar?

Onu araştırırsınız .Bilgiye ulaşmak O kadar da zor değil ....
Sayı önemli 'Haksız Rekabetin ' en önemli unsuru haline geldi. Üretime dayalı kalkınma modeli 'de uygulanmadığı için durum daha da ümitsiz olacaktır. Sadece yeminli mali müşavirler için yeni iş alanları açılıyor.Zaten mali müşavir olanların %90 'ı müşavirlik hizmeti vermiyor (veremiyor)...
Hükümet yurtdışından 40 Bin ingilizce öğretmeni istihdam edebileceğini söylerken tehlike çanları çalmaya başladı dikkatli olun,2013 'de yeni ttk smmm'ler açısından beklenildiğini vermeme ihtimali giderek artıyor İyimser olanlar olabilir..

Yakında yurtdışından smmm'ler denetim alanı için geleceklerdir.
Bekleyip görelim az bir zaman kaldı..

Şunu da yazayım da bu konudaki son mesajım olsun.

Tobb verilerine göre Türkiyede 1.350.000 den fazla şirket mevcut. Her ne kadar bir kısmı pasif olsa da meslek mensuplarının da bir kısmı pasiftir.

Meslek mensuplarının 37500 tanesi bağımlı çalışmaktadır.

46.120 tanesi ise bağımsız olarak çalışmaktadır.

1350000 - 37500 tane bağımlı = geriye 1312500 şirket kalmaktadır.

1312500 şirket / 46120 meslek mensubu(ymmler dahil!) meslek mensubu başına 28,44 şirket yapmaktadır.

işletmeleri dahil de etmedim.

herkese iyi akşamlar

Maliye bakanlığı sadece ve sadece YMM lerin tam tastikle defter tutmasını yada tam tastikle beyanname vermesini engellese hadi oda olmadı YMM tam tastik sçzleşmesi yapan firmalara SMMM çalıştırma zorunluluğu getirse ortada hiçbir problem kalmayacak, çözüme odaklanılacağına kafaya sayıyı takmışsınız.
Bu memlekette ilkokul mezunu SMMM ler cirit atarken yurt dışından ithal SMMM yi kim ne yapsın şu YMM ler işin cılkını çıkarmasa, herkese fazlasıyla yetecek kadar ekmek var ama bu ülkede onlarda ya rabbena hep bana diyorlar başkada birşey demiyorlar adamlar tam tastikden geçmişler altlarındaki elemanlara SMMM bürosu açtırıp piyasadaki defterleri nasıl toplarız derdindeler.
Bu konu uzar gider çözüm mercii maliye bakanlığı bir gün gelipde YMM leri değilde SMMM leri adam yerine koyarlarsa bu iş çözülür ama YMM lerinde çoğunluğu maliye bakanlığının bünyesinden geldiği için daha çokkk bekleriz.

stajyerzade ' Alıntı:
Onu araştırırsınız .Bilgiye ulaşmak O kadar da zor değil ....
Sayı önemli 'Haksız Rekabetin ' en önemli unsuru haline geldi. Üretime dayalı kalkınma modeli 'de uygulanmadığı için durum daha da ümitsiz olacaktır. Sadece yeminli mali müşavirler için yeni iş alanları açılıyor.Zaten mali müşavir olanların %90 'ı müşavirlik hizmeti vermiyor (veremiyor)...
Hükümet yurtdışından 40 Bin ingilizce öğretmeni istihdam edebileceğini söylerken tehlike çanları çalmaya başladı dikkatli olun,2013 'de yeni ttk smmm'ler açısından beklenildiğini vermeme ihtimali giderek artıyor İyimser olanlar olabilir..

Yakında yurtdışından smmm'ler denetim alanı için geleceklerdir.
Bekleyip görelim az bir zaman kaldı..

Bak ben gene insaflıymışım ben hepsini iş yapıyor dedim siz %90ı çalışmıyor diyorsunuz. Yurt dışından devlet maaşı ile buraya ne ingilizce öğretmeni gelir (normal vatandaş dışında öğretmenden bahsediyorum kurslardaki çöpçülerin öğretmen gibi ders anlattırılmasından değil) nede çalışır.

Bakın nede güzel o ekonomi modeli bu ekonomi modeli diye anlatıyorsunuz. Şimdi ben size soruyorum. Bunları uygulamakla mükellef olan türmob mu idare mi ?

Türmob yönetim kurulu benzin döküp kendini yaksa bunlar değişir mi? Bunlar ülkemizin genel sorunları. Amerika batı eyaletlerinde bir cpa yılda 70- ve sonsuza... para kazanabilirken bizdeki gerçekten işini son derece iyi yapan smmm ler bile yanına yaklaşamıyor bu paraların.

Bunun suçlusu Türmob mu ülkemizin anlayışı mı?

SMMM odaları ve Türmob çıkacak afların mesleğe yara aldıracağı konusunda bangır bangır yayınlar yaptılar idare dinledi mi?

Şimdi af yasası çıktı. İstersen meslek mensuplarının hepsini yok edelim. ne önemi kaldı ki:)

git vergi dairesine doldur bir matbuu dilekçe öde 5 - 10 bin tl para ne inceleme var ne başka bir şey..

bu millet iyi smmm yi iyi ymm yi ne yapsın? hepsini geçtik.. kralına ceza kessinler ne olur ki? girersin uzlaşmaya bir avukatla zaten %93 ünü siliyorlar cezanın oldu bitti..

bunları Türmob mu yaptı?

bizim yapacağımız en önemli şey, dünyadaki modeli ülkemizde uygulamak, bakın denetim firmaları nasıl uyguluyorlar, alıyorlar bir yurt dışı denetim firması markası, kuruyorlar ekiplerini e haklı olarak kazanıyorlar.

mesleğe yeni girmiş mali müşavirlerin çevreleri çok geniş değilse kesinlikle birleşmeleri gerekiyor. ben bağımlı çalışmaktada çok büyük risk görüyorum. kurumsal devasa firmalar bile olsa ülkede ne olacağı belli değil ki.

çat diye çıkıveriyor adam Türkiye piasasından 39 yaşında bağımlı çalışmış bir smmm olarak gel de iş bul ondan sonra.

güya son mesajımı yazacaktım.

gereksiz yazdım

iyi akşamlar herkese tekrar

stajyerzade ' Alıntı:

Sayın stajyerzade size şunu söyelyeyim muhtemel kendin stajyersin ve yeni meslek mensubunun mesleğe

girmesine Bencilce bir şekilde karşısınız,bu saçma söylemlerinizi staj başlatma sınavına girmeden önce

söylermiydin onu merak ediyorum ama sizi anlıyorum,siz meslekte kendinizi yerli görmüyorusunuz serbest

piyasanın işlemeye çalıştığı bir ülkede,yetersiz mesleki bilginizi Tekelleşme yoluna giderek arayı kapamaya

çalışıyorsunuz. Özetle bu düşünce ve bu kafa yapısı ile demişsiniz ya "Yetkim olsa" kusura bakmayın ama sizin

hiçbir zaman yetkiniz olmaz. Bu kurumlar kamu yararını düşünürlerek yönetilir Bencil düşüncelerle değil. Size

tavsiyem,fazla bişey yazmayın bu konu ile ilgili satır satır aşalarda kaybolsun. Bu taraz düşünceler meslek

mensubuna yada adayına yakışacak yazılar değil...

Tobb verilerine göre Türkiyede 1.350.000 den fazla şirket mevcut. Her ne kadar bir kısmı pasif olsa da meslek mensuplarının da bir kısmı pasiftir.

1312500 şirket / 46120 meslek mensubu(ymmler dahil!) meslek mensubu başına 28,44 şirket yapmaktadır.

Tabiki sayı sorunun sadece bir boyutu ...
Çıkardığın sonuca dayalı standart bir dağılım yok. Kimi smmm ' de 250 'den fazla şirket varken kimisinde de dişe dokunur 2 şirket bile yok.

Zaten şirketlerin %99' u kobidir. Asıl pastayı YMM 'ler Ve Denetim şirketleri paylaşıyor.Müşavirlik hizmeti talep eden şirketleri elinde bulunduran azınlık smmm 'ler hariç çoğu smmm ruhsatlandırmaya ve de yüksek eğitime pek de gerek olmayan işleri yapmaktalar. İlkokul mezunu bile olsa bu işleri yapabilir...

İstanbul YMM odası başkanı anayasayı bilmiyor mu? O BUNDAN SONRA YMM sayısının 'ARTMAMASI İÇİN' elimden geleni yapacağım derken ,bazı aklıevvel smmm'ler smmm sayısı 500 bin olsunyok yok hatta 1 milyon olsun diyecek kadar aklını yitirmişler..

Hatay' da yapılacak olan toplantı da masaya yatırılması gereken konulardan biri' de alınan önlemlere rağmen smmm sayısındaki bilinçsizce artışın haksız rekabete etkileri olması GEREKİR.

stajyerzade ' Alıntı:

Tabiki sayı sorunun sadece bir boyutu ...
Çıkardığın sonuca dayalı standart bir dağılım yok. Kimi smmm ' de 250 'den fazla şirket varken kimisinde de dişe dokunur 2 şirket bile yok.

Zaten şirketlerin %99' u kobidir. Asıl pastayı YMM 'ler Ve Denetim şirketleri paylaşıyor.Müşavirlik hizmeti talep eden şirketleri elinde bulunduran azınlık smmm 'ler hariç çoğu smmm ruhsatlandırmaya ve de yüksek eğitime pek de gerek olmayan işleri yapmaktalar. İlkokul mezunu bile olsa bu işleri yapabilir...

İstanbul YMM odası başkanı anayasayı bilmiyor mu? O BUNDAN SONRA YMM sayısının 'ARTMAMASI İÇİN' elimden geleni yapacağım derken ,bazı aklıevvel smmm'ler smmm sayısı 500 bin olsunyok yok hatta 1 milyon olsun diyecek kadar aklını yitirmişler..

Hatay' da yapılacak olan toplantı da masaya yatırılması gereken konulardan biri' de alınan önlemlere rağmen smmm sayısındaki bilinçsizce artışın haksız rekabete etkileri olması GEREKİR.

Benim soruma hala cevap vermedin iyi güzel diyorsunda,bütün bu dediklerini kendin stajyer sınavına hazırlanıyorken böyle fanatikçe söylüyormuydun,ben onu merak ediyorum?? Dünya adil değil bizim mesleğimiz olsun işini iyi yapan her zaman para kazanır.