yevmiye defteri hk.

smmm

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar yevmiye defterleri sayfası yetmediği zaman arkasına çekilebiliyormuş bu konudada mükteza varmış ben hiç rastlamadım sadece danıştay kararı olduğunu biliyorum. eğer mükteza varsa bilenlerin ilgilenmesini rica ediyorum.

Aşağıda Mahkeme Kararı var Umarım İşine yarar

T.C. KARAMAN SULH CEZA MAHKEMESİ SAYI ESAS NO 2002/493 D.İŞKARAR NO 2002/493 D.İŞHAKİM HÜSEYİN ALAÇAM 24452KATİP NİHAL ATİLAMUTERİZ MEHMET YAŞAR HANCI, İsmet paşa cad. no.28 otururKARŞI TARAF KARAMAN SSK İL MÜDÜRLÜĞÜ DAVA İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZKARAR TARİHİ 26.09.2002 Yukarda açık kimliği yazılı sanıklar hakkındaki kamu davasının mahkememizde yapılan yargılaması sonucunda: GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: Muteriz hakkında müfettiş raporunda belirtildiği üzere tasdike tabi defterin dolmasına karşın yeni defter tasdik ettirilmeden onaysız arka sahifelere kayıt yapılması nedeni ile S.S.İ.Y. ‘nin 21.maddesi gereği 21.09.1998 den sonraki aylara ilişkin olarak kayıtlar geçersiz kabul edilecek 18.07.2002 gün ve 11263 sayılı yazısı ile muteriz hakkında idari para cezası uygulanmıştır. Muteriz bu karara karşı idari para cezası itiraz komisyonuna itiraz etmiş komisyon bu kararı 31.07.2002 gün ve 2002/120 kararı ile yasa ve yönetmelik hükümlerine uygun olarak tahakkuk ettirildiği gerekçesi ile reddetmiştir. Dosyanın incelenmesinde muterizin komisyon kararının 08.08.2002 tarihinde tebliğ ettiği ve süresi içerisinde itiraz ettiği görülmüştür. Tüm dosya kapsamından muteriz aleyhine sigorta müfettişi Elif Sarıgül tarafından hazırlanan raporda önyüzleri noter onaylı mühürlü yevmiye defterinin,arka yüzlerinin onaysız ve mühürsüz olması ve buraya kayıt yapılmasının geçersiz kabul edilerek idari para cezası uygulanmış buna ilişkin itirazda komisyonun 31.07.2002 gün ve 2002/120 sayılı kararı ile reddedilmiştir. Noterlikçe ön yüzleri onaylanan ve mühürlenen yevmiye defterinin mutarizce işlemlerinin defterlerin ön yüzünü işlendiği, defterini bitmesi üzerine bilahare gelen işlemlerin bu kez ön yüzü tasdikli olan sayfaların arka yüzü ve işlendiği anlaşılmış olup ön yüzü noter tarafından tasdik edilmiş olan sayfaların bir kısmının arkalarının da kullanılmış olmasının S.S.İ. yönetmeliğinin 21.maddesinin (a fıkrasında) belirtildiği şekilde de defterlerin geçersiz sayılmasına neden olmayacağı kanaatine varılmış ve itirazcının haklı bulunan itirazının kabulüne karar verilmesi gerekmiştir. HÜKÜM: Yukarda açıklandığı üzere, Muterizin itirazının kabulü ile 18.07.2002 gün ve 11623 sayılı yasayla uygulanan idari para cezasının ve gecikme zammının İPTALİNE Yargılama giderlerinin kamu üzerine bırakılmasına Kararın taraflara tebliğine Dair evrak üzerinde kesin olarak karar verildi. 26.09.2002 Hakim 24452