Yıl Sonu İşlemleri

Peşin ödenen vergiler ve fonlar hesabında toplanan gecici vergi ve kesinti yoluyla ödenen vergiler yıl sonu karından ayrılan vergi karşılığından fazla ise sonraki dönem mahsup edilmeye devam edermi?

Örneğin;
Kurum kazancı 10.000.ytl
Dön.Karı Vergi karşılığı 3.000.ytl
Ödenen Geçici vergi 12.000.ytl
Kesinti yoluyla ödenen vergi 5.000.ytl

Yukardaki örneğe göre sormak istediğim ilk olarak şubatda verilecek 4. dönem gecici vergi beyannamesinde sonraki döneme devreden tevkifat tutarı olan 2.000.ytl'yi ne zaman mahsup edeceğiz? 2006 yılında beyan edecek kurumlar vergisi beyannamesinde yukardaki rakamlara göre 2.000.ytl iadesi gereken kurumlar vergisi oluyor ve 12.000.ytl'de iadesi gereken geçici vergi oluyor. Bu rakamlar iademei oluyor yoksa sonraki dönemler ödenecek olan vergilerden mahsupmu oluyor yoksa terkinmi ediliyor?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın herkeze iyi çalışmalar...

Tam olarak anlayamadım ama,

hesaplanan Kurmlar vergisi-ödenen geçici vergi-kesinti yolu ile ödenen vergi= (eksi ise) iade/mahsup vergi.

iade zhmetlidir, mahsup yoluna gitme daha az zahmetlidirç.

Sayın forumdaş Mc Bilal

GVK'nun mükerrer 120 maddesinde üçer aylık dönemler halinde tahakkuk ettirelerek ödenen geçici vergi yıllık kazanç vergisinden mahsup edilir mahsup edilemeyen geçici vergi red ve iade olunur.ödenmeyen vergiler ile sonradan (ikmalen veya resen) tarh edilen vergiler (mahsup süresi geçmiş vergiler)terkin olunur ancak bu vergiler üzerinden gecikme faizi hesaplanarak ödenir.ödenmeyen geçici vergi yıllık kazanç vergisinden mahsup edilmez.
FERHAT

Sayın forumda Mc Bilal Yazım eksik kaldı son bir şey daha ilave etmek istiyorum.

Ödenen geçici vergi tutarının ilgili döneme ait kurumlar vergisinden fazla olması halinde mahsup edilmeyen tutar mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilecektir.Bu mahsuba rağmen arta kalan bir miktarın bulunması halinde kalan kısım mükellefin o yılın sonuna kadar yazılı olarak bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurması halinde nakden iade edilecektir.Benim şahsi fikrim eğer böyle bir durum olması halinde vergi borçlarına mahsup istenmsi yolundadır.çünkü mahsup yoluna gidildiğinde hemen işleme konuyor ve 15 gün içinde sonuçlanıyor nakit istendiğinde birçok sıkıntı çıkıyor.

FERHAT

Değerli arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.
Ferhat arkadaşın verdiği cevaba istinaden şunun sormak istiyorum, vergi borçlarına mahsup derken aylık muhtasar veya kdv beyannamesi ile tahakkuk eden vergiden de mahsup edilebilirmi?
Bu mahsuplara rağmen arta kalan kısım kalırsa yıl sonuna kadar vergi dairesine müracaat edilmesi halinde iade edilebiceğini belirtmiş. Müracaat edilmeyipde sonraki yıllarda da vergiden mahsup edilebilrmi?

kolay gelsin iyi çalışmalar...