Yıl Sonunda Yapılacak İşlemler Hk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhabalar
Yıl sonu hesaplarında mutabakat sağlamak adına hangi kurumlardan ne tür evraklar temin etmeliyim.
Örneğin; Bankalardan çek depolarının temini,banka-kredi hesaplarının dökümü gibi.
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Sevgili Forumdaş Karaca SMMM
Yılsonu hesaplarında mutabakat sağlamak amacıyla belirttiğin gibi bankalarla gerekli mutabvakatları sağlaman gerekir bunlar eğer vadeli hesabın varsa ve faiz tahakkuk etmişsse gelir kaydını unutmamalısın ayrıca döviz hesapların içinde aynı bununla beraber banka kredileri ile ilgili olarak dönem sonuna kadar oluşan faiz tutarı hesaplanıp gider kaydedilmelidir.yıllık Beyannameye eklemek üzere yıl içinde tevkif yolu ile ödenen verrgilerle ilgili olarak tevkifat yapan kurum ve kuruluşlardan yazılar alınamlıdır.Alıcı ve Satıcılarla ilgili matbu mutabakat mektupları gönderilerek gerekli mutabakatlar yapılmalı hatalar var ise düzeltilmelidir.
Örneğin 120-Alıcılar ve 320-Satıcılardaki ters bakiyeler titizlikle gözden geçirilmelidir.Alınan ve Verilen çeklerin reeskonta tabi tulması halinde oluşan gelir ve gider tutarları vergilemede dikkate alınmamalıdır.Alacak ve Borç senetleri istenirse reeskonta tabi tutulabilir unutulmamalıdırki Alacak senetlerini reeskonta tabi tutanlar mutlak surette borç senetlerinide reeskonta tabi tutmalıdır.senetlerde faiz oranı belli ise bu oran değilse T.C. Merkez Bankası reeskont oranı uygulanarak gerekli kayıtlar yapılması gerekir.

Saygılar
Ferhat

merhaba sayın karacasmmm
smmmsiniz galiba sayın üstadım size üstadım diyorum çünkü sıfat olarak benden kat kat üstünsünüz bu siteye belli bir bilgiye ulaşan belli bir birikimi olan kişilerin uğradınını sanıyorudm fakat bu sorduğunuz sorunun
normal sıradan bir kişinin sormasından hiç bir farkı yoktur lütfen bu kadar basit sorulara yer vermeyelim amacınız vakit geçsinse bu düüşüncenizden vazgeçin çünkü buraya takılan üstadlarımın bu tür şeylere ayıracak vakti yok.sıfatınız var ortada lütfennn!!!!

CEVAP

EVET SAYIN HURİYE HANIM SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZE AYNENN KATILIYORUM. SMMM OLMAK BU KADAR BASİTSE EĞER BİZ BOŞA VAKİT HARCIYORUZ. HİÇBİR MUHASEBE BİLGİSİ OLMAYAN İNSANLAR SMMM OLMUŞ DURUMDA. ACABA TORPİL FALAN MI OLUYO BU İŞLERDE???

sayın karacasmmm,

sanırım siz insanları sınamak için böyle bir soru sordunuz. smmm ünvanı almış yada smmm bürosunda çalışan birinin bu kadar basit bir soru soramasını diğer arkadaşlar gibi yadırgadım. Sorunuz yıl sonunda yapılacak kur değerlemeleri yada faiz kayıtları şeklinde olsaydı belki daha dişe dokunur olabilirdi. Ön muhasebede çalışanlar dahi yıl sonunda mutabakat yapmaları gerektiğini biliyorlar. Lütfen daha hassas olalım soru sorarken gereksiz yer işgal etmeyelim...

Arkadaşlar,SMMM ruhsatı bakkaldan alınmıyor. Sanırım bilgi ve mesleki kültür eksikliğiniz var. Seviyenizi göz önüne alarak "yargısız infazınızdan dolayı" sizi kınıyorum. Bu forum bilgi paylaşım forumudur. İster SMMM ister YMM istediği soruyu sorar,bilen varsa isterse cevaplar. "Aaaa bak SMMM olmuş ama daha bunu bile bilmiyor" demek ne tür bir yaklaşımdır diğer forum üyelerinin takdirine bırakıyorum.
Saygılarımla.

Yıldırım YILDIZ' Alıntı:
Arkadaşlar,SMMM ruhsatı bakkaldan alınmıyor. Sanırım bilgi ve mesleki kültür eksikliğiniz var. Seviyenizi göz önüne alarak "yargısız infazınızdan dolayı" sizi kınıyorum. Bu forum bilgi paylaşım forumudur. İster SMMM ister YMM istediği soruyu sorar,bilen varsa isterse cevaplar. "Aaaa bak SMMM olmuş ama daha bunu bile bilmiyor" demek ne tür bir yaklaşımdır diğer forum üyelerinin takdirine bırakıyorum.
Saygılarımla.

sayın yıldırım yıldız beni sanırım yanlış anladınız.belge almanın kolaylığını anlatmadımki size ..ruhsatın alınmaısnın gerçekten çok zor olduğunu bilgi birikimi olmadan kesinlikle belge alınamayacağını vurgulamak için yazmıştım.Fakat soru o kadar basitki bunu koskoca smmm yani doğruyu bilen diye belgesi olan arkadaşımız yazmış benim şşakınlığım buna.
açıkçası garipsedim yani....

Yıldırım YILDIZ
Yeni Üye

Tarih: Cmt Eyl 03, 2005 10:01 am Mesaj konusu: Bölge Çalışma Dosya Açtırmak

--------------------------------------------------------------------------------

Merhaba Üstadlar,
Yeni SSK İşyeri No alındı arkasından Böl.Çal. da dosya açtırmam gerekiyor sanırım,bunun için hangi evraklar lazım ve eğer başka işlemlerde yapmam gerekiyorsa belirtirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar!

bu işten ekmek yiyen birisi yukarıdaki sorunun konusunu oluşturan kırtasiyeyi bilmeli. yani okumalı, araştırmalı, aramalı...

doğal olarak herkesin herşeyi bilmesi mümkün değil. öğrenmenin de yaşı yok ancak ZAHMET OLMADAN DA RAHMET OLMUYOR. işte bunu unutmamalı, işte bunu şiar edinmeli.

Saygılarımla,

Yıldırım YILDIZ' Alıntı:
Saygılarımla.

sayın yıldız,

smmm ruhsatının bakkaldan alınmadığını biliyoruz ama bilgi ve kültür eksiliği olan burda sanırım biz değil sizsiniz. Seviye tartışmasına girmek anlamsız. Smmm adıyla buraya yazı yazıyorsanız biraz ağırlığınız olmalı bu kadar basit sorular sorulmamalı.. Ben smmm değilim ama seviyemide iyi biliyorum.

Tekrar ediyorum,bu forum bilgi paylaşım forumudur.Her forum üyesinin şaşkınlığını,tepkisini dile getireceği bir forum değildir. Bilginizi paylaşmak istiyorsanız topiclere cevap verirsiniz.Bu kadar basit.Sizin,diğer arkadaşların ve benım bu yazdıklarım forumumuzu kirletmekten öteye gitmiyor.Umarım bu sefer dedıklerımı anlayabilmişsinizdir.Forumu daha fazla gereksiz cevaplarla doldurmamak adına bu topic altında daha fazla cevap yazmayacağımı bildirmek isterim.
Saygılarımla.

Yıldırım YILDIZ' Alıntı:
Tekrar ediyorum,bu forum bilgi paylaşım forumudur.Her forum üyesinin şaşkınlığını,tepkisini dile getireceği bir forum değildir. Bilginizi paylaşmak istiyorsanız topiclere cevap verirsiniz.Bu kadar basit.Sizin,diğer arkadaşların ve benım bu yazdıklarım forumumuzu kirletmekten öteye gitmiyor.Umarım bu sefer dedıklerımı anlayabilmişsinizdir.Forumu daha fazla gereksiz cevaplarla doldurmamak adına bu topic altında daha fazla cevap yazmayacağımı bildirmek isterim.
Saygılarımla.
evet sayın yıldırım
gereksiz sorulara böyle gereksiz cevaplar verilebilri anca
ayrıca size cevap verin diye mesaj atan olmadı siz kimi savuyosunuz kii
yazın diyede ısrar eden yok zaten.
ben sadece tepkimi belirtitm o kadar bu işin ehliyim beni m kapı gibi belgem var maliii müşavirim diyenlere benim feryadım size değil haa üstünüze alınıyosanız gene diyecek birşeyim yokk iyi günler efendim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...