Yıllara sari inşaat kazancı ve geçici vergi ..!

TALHAM

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar malum yıllara sari işlerden elde edilen kazançlar geçici vergiden muaf..

Bizim üç yıldır devam eden işimiz 2011 Ekim ayında sona ermişti.. Bu işle ilgili 250.000 TL kar edilmişti..

Geçici vergi döneminde epeyce araştırma yapıp ve maliye ile de görüşüp geçici vergi beyanında bu karı beyan etmemiştik.. Ki doğrusu da bu çünkü bu işden oluşan 120.000 TL gibi bir stop. kesinti alacağımız var ve kurumlarda kesinleşiyor..
(Geçici de beyan edip vergi ödemek ve stop. alacağından mahsup edememek doğru olmazdı..)

Ancak şimdi kurumlar beyanında bu karı göstereceğimiz ayrı bir alan göremedim.. Bu durumda geçici beyan ile kurumlar tutmayacak.. Ve gelir tablolaları da..

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum..

Saygılar..

Ynt: Yıllara sari inşaat kazancı ve geçici vergi ..!

Zaten geçici vergi ile kurumlar vergisi beyannamelerinin birebir tutması her zaman gerekmez. Gelir tablosu da tutmayabilir, diğer taraftan 4.geçici vergi döneminde 350'de olan tutarı 600'e atmış olmalısınız ancak yine de geçici vergi beyannamesine dahil edilmeyecekti bu tutar. Problem yok yani, yaptığınız işlemler doğrudur.

koraykarakaya ' Alıntı:
Zaten geçici vergi ile kurumlar vergisi beyannamelerinin birebir tutması her zaman gerekmez. Gelir tablosu da tutmayabilir, diğer taraftan 4.geçici vergi döneminde 350'de olan tutarı 600'e atmış olmalısınız ancak yine de geçici vergi beyannamesine dahil edilmeyecekti bu tutar. Problem yok yani, yaptığınız işlemler doğrudur.

Değerli arkadaşım cevap için çok teşekkür ederim.. İnanın çok rahatladım.. Acaba hata mı yaptık diyordum.. Gerçi akşam üstü bir meslektaş şöyle söyledi..
İş bitti diye son dönem geçici vergi de beyan edip çıkan vergiyi % 3 kesintilerden mahsup edebilirmişiz.. Çok aklıma yatmadı ama tedirgin oldum..

Bahsettiğiniz şekilde uygulamanız oldu mu ?
Bu akşam rahat yatabileyim..
Saygılar.

1-Bu gece rahat uyuyun :)

2-Yalnız 4.geçici vergi döneminde de mahsup yapamazsınız, iş bitmiş de olsa YYİO geçici verginin kapsamına girmez, İçinizin daha rahat etmesi için GVK.mük.md.120'nin birinci fıkrasını aşağıda veriyorum

"Ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabı cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, bu Kanunun ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin hükümlerine göre (indirim ve istisnalar ile Vergi Usul Kanununun değerlemeye ait hükümleri de dikkate alınarak) belirlenen ilgili hesap döneminin (4444 sayılı Kanunun 2'nci maddesiyle değiştirilen ibare. Yürürlük; 1.1.2000) altışar aylık(1)(2000/1514 sayılı BKK ile üçer aylık Yürürlük; 01.01.2001)(2) kazançları (42 nci madde kapsamına giren kazançlar ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanların bu işlerden sağladıkları kazançlar hariç) üzerinden 103 üncü maddede yer alan tarifenin ilk gelir dilimine uygulanan oranda geçici vergi öderler. Geçici vergi matrahının hesaplanmasında dönem sonu mal mevcutları, kayıtlar üzerinden tespit edilebilir.(4842 sayılı Kanunun 37/1-h maddesiyle cümle yürürlükten kaldırılmıştır. Yürürlük; 24.04.2003)"

Sn.Koray Karakaya
Teşekkür ederim..
Ancak bahsettiğim arkadaş biz böyle yapıyoruz dilekçeleri yarın sana fakslayacağım dedi çıktı işin içinden :)
Neyse ben uyumaya çalışıp inşallah onlar hata yapıyordur diyeceğim.. :)
Saygılar..

Rica ederim, ancak önemli olan arkadaşınız ne yaptığı veya ne dediği değil, kanunun ne dediği.

Sn.Karakaya çok meşgul ettim ama;
Kurumlar beyanında YYİO kazançları için ayrı bir sütun olsa sıkıntı halledilmiş olmaz mı ?
Ya da öyle bir alan var da biz mi bilmiyoruz ?
İyi akşamlar..

Olsa iyi olur ama yok. Bunun detayı ancak defter kayıtlarına bakınca anlaşılıyor, eğer vergi idaresi aradaki farkın nedenini sorarsa, siz de bu minvalde açıklama yapabilirsiniz.

Tekrar teşekkür ederim... Onlar sormadan kabul tutanakları vs. ile dilekçe yazıp ben izah ederim :)