Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşleri nedeni ile alt taşerondam kesilen %3 stopaj.

Üyelik
16 Ağu 2013
Mesajlar
1
Konum
ADANA
Sayın Üstadlarım
Mükelllefim inşaat işlerinde malzemesini kendi atölyesinde imal ederek kapı, dolap işlerini yapıyor.
malzemeli alt taşeron sıfatı ile yaptığı bu işlerden iş bitiminde imalatı tamamlıyor ve inşaat firmasına teslim ediyor. %3 stopaj kesiliyor.Bu kesilen stopajı geçici vergide mahsubu yapılabilrmi.217 nolu Gelir vergisi kanunu tebliği Yıllara Sari işleri yapanlar geçici vergi mahsubu yapmazlar diyor.(Mükellefin yıl içerisnde başka işleride mevcut) GV 42. madde aynı anlamda . Ancak burada ortaya çıkan durum
stopaj + geçici vergi ödenmesi sanki bir gelirden çifte vergilendirme gibi. Bu konuda görüşelerinizi bildirmenizi rica ederim.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
1-Mükellefiniz eğer bu kapı dolap işini birden fazla yıla sirayet edecek şekilde yapıyorsa, bu bir YYİO'dur. Bu durumda yapılan hakediş ödemelerinde %3 oranında stopaj yapılır, ancak elde edilen gelir geçici vergiye tabi olmadığı için GVK mük.md.120 uyarınca geçici vergi beyannamesi verilmez.

2-Yok eğer yapılan iş YYİO değilse, bu durumda elde edilen gelir geçici vergi beyannamesinde beyan edilir, ancak bu durumda da stopaj yapılmaması gerekir hak ediş ödemelerinden.

3-Mükellef hem YYİO hem de YYİO olmayan işler yapıyorsa, sadece birden fazla yıla sirayet etmeyen işlerden elde edilen gelir geçici vergi beyannamelerinde beyan edilir. Bu durumda da doğal olarak YYİO nedeni ile yapılan stopajlar geçici vergiye tabi olmadığı için mahsup edilmez.

4-Sonuç olarak yukarıda verdiğimiz bilgilere göre ortada bir yanlış var, onun ne olduğunu da sizin bulmanız gerekiyor.
 
Üst