fonradar

Yıllara yaygın olmayan inşaat işi stopaj kesintisi

Ertann

Tanınmış Üye
Bir inşaat firması inşaat işi yapıyor ve yaptığı iş yıllara sari olduğundan iş yaptığı firma bunlardan % 3 stopaj kesiyor
Bizde bu inşaat firmasına 2 aylık (Mart 2012-Mayıs 2012) bir inşaat işi yaptık ve hakedişimizi aldığımızda bize % 3 stopaj yaptıklarını gördüm
Neden olduğunu sorunca, "Bizden kesildiği için bizde sizden kesiyoruz" cevabını aldım
Yıllara yaygın inşaat işinde her işin kendi içinde yıllara yaygın olmasının önemli olduğunu ve bizim aramızdaki işin 2 aylık ve aynı yıl içinde olduğundan stopaj kesemeyeceğini söylesemde ikna edemedim
Bununla ilgili yasal dayanak nasıl gösterebilirim?
Saygılar

Ynt: Yıllara yaygın olmayan inşaat işi stopaj kesintisi

Öncelikle itirazınız da sonuna kadar haklısınız, ana yüklenicinin yaptığı işin YYİO olması sizin de yaptığınız işin YYİO olduğu anlamına gelmez kesinlikle.

KVK md.15/1-a

"a) Gelir Vergisi Kanununda belirtilen esaslara göre birden fazla takvim yılına yaygın inşaat ve onarım işleri ile uğraşan kurumlara bu işleri ile ilgili olarak yapılan hakediş ödemeleri. "

GVK md.42

"Birden fazla takvim yılına sirayet eden (5035 sayılı Kanunun 48/4-a maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2004, Yürürlük; 02.01.2004) inşaat (dekapaj işleri de inşaat işi sayılır) ve onarma işlerinde(1) kar veya zarar işin bittiği yıl kati olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri sayılarak, mezkur yıl beyannamesinde gösterilir."

Görüldüğü üzere bir inşaat işinin YYİO sayılması için birden çok takvim yılına sirayet etmesi gereklidir. Kanun metni çok açık.