Yıllık İzin Süresi

kolay gelsin arkadaşlar
işçinin biri çalıştığı işyerinden askerlik nedeniyle ayrılıyor ve kıdem tazminatını alıyor.askerlik dönüşünde tekrar ayrıldığı yerde çalışmaya başlıyor.şimdi tekrar girdiği işyerinde yıllık izin süresi hesaplanırken askerlik öncesi çalışma süreleri göz önünde bulundurulacak mı yoksa kıdem tazminatını aldığından dolayı önce ki çalışmalar göz önünde bulundurulmayacakmı...

Ynt: yıllık izin süresi

yıılık izin süresi hesaplanırken aynı işverene ait tüm çalıştığı süreler toplamı üzerinden hesap yapılır.

Ynt: Yıllık İzin Süresi

yalnız işten çıkarken kıdem tazminatını veriyorlar budurumda bideğişiklik yapmıyormu

Bu konuda daha önce de yorumlar yapıldı. İş kanunu madde olarak yorumlanırsa askerden önceki ve sonraki dönemlerin birleştirilmesi gerekiyor.
Ancak Yargıtayın emeklikten sonra aynı işyerinde çalışma durumu ile ilgili bir içtihadı var. emekli olup kıdem alınınca artık hizmet sıfırlanmıştır. Yeniden işe girerse hizmet de birleşmez diyor. Ben buna katılmıyorum ama durum böyle.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 1991/ 451 Esas, 1991/ 8352 Karar ve 13.05.1991 tarihli kararında ; "Emekli olup, kıdem tazminatı aldıktan sonra işyerinde çalışmasını sürdüren işçinin işyerinden ikinci ayrılışında kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hesabında kıdem tazminatını aldığı önceki süreleri dikkate alınmaz"
heralde bundan bahsediyorsunuz

Evet belirttim. Askerlik için benim bildiğim bir içtihat yok. Sadece hatırlatma yaptım.
Bana kalırsa birleştirilmesi gerekiyor.

mergen ' Alıntı:
kolay gelsin arkadaşlar
işçinin biri çalıştığı işyerinden askerlik nedeniyle ayrılıyor ve kıdem tazminatını alıyor.askerlik dönüşünde tekrar ayrıldığı yerde çalışmaya başlıyor.şimdi tekrar girdiği işyerinde yıllık izin süresi hesaplanırken askerlik öncesi çalışma süreleri göz önünde bulundurulacak mı yoksa kıdem tazminatını aldığından dolayı önce ki çalışmalar göz önünde bulundurulmayacakmı...

Merhaba,

Burada bir alıntı size yardımcı olur.

Okurlarımızdan A. Oğuz YALÇIN soruyor; çalışmış olduğum işyerinde 3 yılımı tamamladıktan sonra askerlik görevimi yapmak üzere kıdem tazminatımı alarak işten ayrıldım. 18 aylık askerlik görevimi tamamladıktan sonra aynı iş yerindeki işime geri döndüm. 4 yıldır da aynı işyerinde çalışmaktayım. Benim sorum senelik izin sürem hesaplanırken askerden önceki 3 yıllık sürem de göz önüne alınacak mı? Yoksa askerlikten sonraki çalışma sürem üzerinden mi senelik izin hakkım hesaplanacak? Askerlik nedeniyle iş sözleşmesi sona erdikten sonra askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmasına devam edenlerin yıllık izin kıdemlerinin devam edip etmeyeceği konusu tartışmalara neden olmaktadır. Hem sosyal açıdan, hem de yıllık ücretli izinle ilgili düzenlemelerin amacına uygun olması bakımından bu durumdaki işçilerin yıllık izin kıdemlerinin devam ettirilmesi gerekmektedir. Askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmasına devam eden işçi ile ilgili olarak Yargıtay`ın bir kararında (9. HD. E.2004/23749, K. 12114, T.17.5.2004) 1475 sayılı İş Kanunu`nun 50. maddesinde; .. yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır Ö denilmektedir. Yasanın bu açık hükmüne ve davacı işçinin askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmasına ve bu ayrılışın askerlik öncesi hizmet süresinin izin günlerinin hesaplanmasında göz önünde tutulacağı maddede açıkça vurgulanmasına rağmen bu yönün tespiti şeklinde dava açılmasının yasal bir yönü bulunmamaktadır denilmek suretiyle askerlik nedeniyle işten ayrıldıktan sonra aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalışmasını sürdüren işçilerin izin kıdemlerinin devam ettirileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla, askerden önce çalıştığı işyerinde tekrar çalışmaya başlayan işçilerin askerlik öncesi hizmet süresinin izin günlerinin hesaplanmasında dikkate alınması gerekmektedir. Bu durumda okurumuz 20 gün yıllık ücretli izin kullanabilecektir. Ancak, yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmayacağından, okurumuza izin süresi 20 işgünü olarak kullandırılacaktır.

KAYNAK : Resul KURT