yıllık izin

eren

Katkı Sunan Üye
çok değerli meslekdaşlarım bizim kendi aramızda tartışıp bir türlü netleştirip ortak bir noktada buluşamadığımız bir durum var.bizim işçilerimiz hep şantiyelerimizde dolaşıyor,diğer şantiyeden genellikle istisnai durumlar hariç çıkışını,kıdem,ihbar,yıllık izin ücreti v.b. bütün haklarını alıp geliyorlar.bazen bizde bulunduğumuz şantiyede aynı işçiyi ekonomik sebeplerden dolayı 5 yıl içinde 7 defa giriş çıkış yaptığımız elemanlarımız var.hepsi bütün haklarını alıyor.ancak şöyle bir durum var işçi 10 ay çalıştı ve 3 sene sonra geldi peki tekrar gelip çalıştığında 2 ay sonra yıllık izin ve kıdem hakedermi?gene aynı şekilde diğer şantiyemizden bütün haklarını alıp gelen işçimiz 2yıl 11 ay 10 gün çalışmış.peki burada 20 gün sonra yıllık izin hakedermi?eğer hakederse işlemler karmakarışık olacak.çünkü 20 gün çalışınca önceki bakiyeden dolayı izin hakeder ama kıdem tazminatı için önemli olan bize giriş tarihi.Peki mantıklı olarak şöyle bir yol izlenebilir mi? işçi nasıl 1 yıl çalıştıktan sonra günü gününe kıdem tazminatını alıyor,peki yıllık izin ücretide çıkışta aynı şekilde hesaplanabilir mi? bütün işçiler diğer şantiyelerden geldiği için hepsinin 3 yıl,6 ay,4 gün veyahut da 2yıl,3 ay 5gün gibi hep küsüratlı.tamam kıdemi günü gününe ödüyoruz peki bu kalan bakiyeler bize giriş yaptıklarında yıllık izinler için hesaba katılmalımıdır?bu şekilde çalışan 150 personelimiz var ve gerek muhasebe,gerek,personel,gereki şçiler ve gerekse müdürümüz arasında bir tartışma var.işin doğrusu nedir?teşekkürler.

Yıllık izin haketmek için, işçinin aralıksız 1 yıl çalışmış olma şartı vardır.Bu sürenin hesabında 4857/54 md.göre işçinin aynı işverenin ,aynı ve değişik işyerlerinde çalışmış olduğu süreler göz önüne alınır.

1-10 ay çalışıp, 3 yıl sonra tekrar işe dönen işçi, 2 ay çalıştıktan sonra
yıllık izin HAKETMEZ, ancak Kıdem Tazminatı HAKEDER (önceki 10
aylık çalışmasındaki çıkış sebebi göz önüne alınarak karar verilir)
2-Diğer şantiyeden bütün haklarını alıp gelen 2 yıl 11 ay 10 gün çalışmış
işçi işveren aynı olduğu için 20 gün sonra yıllık izine hak KAZANIR
3-Kıdem tazminatı hesabı şeklinde kanunen, bir yıllık izin hesaplaması
yok bir yıl aralıksız çalışma şartı var, yani işçiye sen 1,5 çalıştın
14+7=21 iş günü yıllık izin hakediyorsun diyemeyiz.
4-Kıdemi günü gününe ödeseniz dahi, küsüratlar yıllık izin hesabına
bence katılmalıdır.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,peki 10 ay çaloşan işçi 3 sene sonra geldiğinde 2 ay çalıştıkran sonra neden kıdem hakettiği halde yıllık izin haketmez dediniz onu pek anlayamadım,çünkü aşağıda küsüratları hesana katmak gerekir demişsinin.bence kıdem ile yıllık izni beraber haketmeli diye düşünüyorum.Çünkü,ekonomik sebeplerden dolayı işçilerimizi hep biz çıkartuyoruz ve bütün haklarını ödüyoruz.çoğu işçimiz biz haklarımızı almıştık veya 6 aylık ara verme süresini doldurduk onun için önceki çalıştığımız işyerlerinde bu sebeplerden dolayı bize herhangi bir hak verilmiyordu diyorlar.böyle bir durum var mı,süre önemli mi,yıllık izin için mutlaka aralıksız olarak mı çalışmış olması lazım?teşekkürler.

eren' Alıntı:
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,peki 10 ay çaloşan işçi 3 sene sonra geldiğinde 2 ay çalıştıkran sonra neden kıdem hakettiği halde yıllık izin haketmez dediniz onu pek anlayamadım,çünkü aşağıda küsüratları hesana katmak gerekir demişsinin.bence kıdem ile yıllık izni beraber haketmeli diye düşünüyorum.Çünkü,ekonomik sebeplerden dolayı işçilerimizi hep biz çıkartuyoruz ve bütün haklarını ödüyoruz.çoğu işçimiz biz haklarımızı almıştık veya 6 aylık ara verme süresini doldurduk onun için önceki çalıştığımız işyerlerinde bu sebeplerden dolayı bize herhangi bir hak verilmiyordu diyorlar.böyle bir durum var mı,süre önemli mi,yıllık izin için mutlaka aralıksız olarak mı çalışmış olması lazım?teşekkürler.

1950 yılında çıkan kıdem tazminatı yasısnda fasıla yani aralıllarla çalışma durumunda kıdem tazminatı toplanarak hesap edilir

incelemeniz için size 2 adres yooluyorum

http://www.belediyeis.org.tr/belediyeis/arastirma/arastirmalar/dosya_kidem_tazminati.html

diğeri

http://www.alomaliye.com/bilgi_kidem_tazminati.htm

şunuda söyleyeyim yıllık izin tam 1 yıl dolmadan ne kullandırılır nede ücreti ödenir

kolay gelsin

teşekkürler adresleri inceledim,çok sağolun son olarak şu konuyuda bir temize çıkartalıp ben diyorumki 10 ay çalışan işçi bir süre sonra tekrar işe girerse 2 ay sonra hem kıdem hem de yıllık izin hakeder.aksi takdirle ortaya işvereniz kötü niyeti girer ve işçiyi istersen haklarını ödeyip çıkart bir süre sonra tekrar bu işçiyi alıyorsun ve sana bir hizmet veriyor.bence mutlaka bakiyeler de yıllık izinde gözönüne alınıp hizmet süreleri o şekilde birleştirilmeli.Mesala burada son 6yıl içinde işçiyi 3 sefer alıp çıkartmışız.süreler 2yıl8ay10gün, 1yıl6ay, ve 10ay.şimdi biz bu işçinin kıdem+ihbar ve yıllık izin parasını ödüyoruz.peki nerde 10aylık izin bakiyesi ,6aylık izin bakiyesi ve son sekiz ay.8+6+10=24ay=2yıl ben bu işçiyi çıkartıp tektar işe aldığımda bu bakiyeleri ekleyip o şekilde yıllık izinini hesaplamam gerekir.Aksi halde işverenin kötü niyeti çıkar.Siz ne düşünürsünüz?teşekkürler.

eren' Alıntı:
teşekkürler adresleri inceledim,çok sağolun son olarak şu konuyuda bir temize çıkartalıp ben diyorumki 10 ay çalışan işçi bir süre sonra tekrar işe girerse 2 ay sonra hem kıdem hem de yıllık izin hakeder.aksi takdirle ortaya işvereniz kötü niyeti girer ve işçiyi istersen haklarını ödeyip çıkart bir süre sonra tekrar bu işçiyi alıyorsun ve sana bir hizmet veriyor.bence mutlaka bakiyeler de yıllık izinde gözönüne alınıp hizmet süreleri o şekilde birleştirilmeli.Mesala burada son 6yıl içinde işçiyi 3 sefer alıp çıkartmışız.süreler 2yıl8ay10gün, 1yıl6ay, ve 10ay.şimdi biz bu işçinin kıdem+ihbar ve yıllık izin parasını ödüyoruz.peki nerde 10aylık izin bakiyesi ,6aylık izin bakiyesi ve son sekiz ay.8+6+10=24ay=2yıl ben bu işçiyi çıkartıp tektar işe aldığımda bu bakiyeleri ekleyip o şekilde yıllık izinini hesaplamam gerekir.Aksi halde işverenin kötü niyeti çıkar.Siz ne düşünürsünüz?teşekkürler.
Merhaba;
sizin dediğiniz gibi 10 ay çalışmış 3 yıl sonra tekrar işe girmiş bir kişi 2 ay sonra yıllık izinede hak kazanır.
Hatta diyelimki 2 yıl 10 ay çalışmış ve tekrar işe girmiş ise 2 ay sonra 3 yıllık izne hak kazanır ben bu şekilde uyguluyorum.Gerçi bende sizinki gibi yoğun giriş çıkış yok ama örneğin askere gidip gelenler oluyor biz tüm haklarını veriyoruz onlara giderken ama tekrar işe girerlerse yıllık izindeki kıdemini kaldığı yerden devam ettiriyoruz.Böyle bir uygulama var ma ben buna herhangi bir kanunda rastlamadım.Yani her girişte herşeyini sıfırdan başlatan da çok var.Tam bi standart durum sözkonusu değil.
Selamlar.