Yıllık İzinde İşten Çıkarıldım

Arkadaşlar merhaba,

Benim bir sorunum var. Yaklaşık olarak 4 yıldır çalıştığım iş yerinden yıllık izimi kullandığım sırada telefonla bildirilerek 3 gün üst üste işe gelmediğim için işten çıkarıldığım söylendi. Yıllık izin meselesinde iş yerinde yazılı olarak tutulan bir tutanak yok. Personel sözlü olarak tarih belirliyor. Yıllık izinlerin belirlendiği dönem olan Nisan ayında ben yıllık iznimi 17-24 Temmuz tarihleri arasında kullanacağımı söylemiş ve Nisan ayında da erken rezervasyon imkanlarıyla rezervasyonumu yaptırmıştım.

Ancak işveren tarafından 23 Temmuz tarihinde işe gelmeme sebebiyle işten çıkarıldığımı öğrendim. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. bana yardımcı olabilirmisiniz? İş yerinde zaten problemli bir dönemdi. Beni işten çıkarmalarını bekliyordum ancak böyle birşey beklemiyordum Yardımlarınızı rica ederim.

Ynt: Yıllık İzinde İşten Çıkarıldım

SEN YILLIK İZNE ÇIKARKEN yıllık izin kağıdı imzaladın mı elinde belge var mı ya da hep böyle şifaen mi yıllık izne çıkartıyorlar?Çok ahlaksızca bir davranış doğrusu ne kadar günah şu mübarek gün insanoğlu neden böyle oldu ki hep mi kendi nefsine hizmet edecek.İşverenle güzelce konuş ikna et ödesinle aksi takdirde onları şikayet edip mahkemeye de verip ütün masraflarla beraber hakkını alabilirsin zira uyanıklık yapmaya kalkıyorlar şahitlerinle beraber işverebdeb korkmadan işçilee birlik olun.

Yıllık izne çıkarken izin kağıdı imzalanmıyor sadece sözlü olarak mutabakata varılıp tarih kesinleştiriliyor. Muhasebe müdürünün haberi olmasına rağmen -haberi olmadığını- söyleyerek bunun aksini iddia ediyor. Ancak iş yerinden bir arkadaşımla bugün görüştüm kendisi yıllık izne çıktığıma dair şahitlik yapacağını söyledi. Ve söylediklerine aynen katılıyorum bu mübarek günde beni ve dolayısıyla ailemi muhtaç bir şekilde kapı önüne koyanların ömür boyu vicdanları rahat yüzü görmesin inşallah.

Tek çıkar yok işi mahkemeye taşımak gibi görünüyor. Yada yapabileceğim başka birşey varmı? İzlemem gereken prosödür yada yol konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Bu nasıl izne çıkmak anlamadım.

Bağlı olduğunuz departmanın şefi müdür yokmu? İzin çizelgesi yokmu? İzin talep formu yokmu?
Çalıştığınız bölümde işbölümü yapılmaz mı?

nguroy ' Alıntı:

Bağlı olduğunuz departmanın şefi müdür yokmu? İzin çizelgesi yokmu? İzin talep formu yokmu?

Şirket ufak bir şirket en fazla 10 kişi çalışıyoruz. İzin çizelgesi falan yok. Çalıştığım bölümde iş bölümü var. Son 4 yılda olduğu gibi patronumuz her sene izinlere karışmıyorum. Kendi aranızda halledin yeterki bana işi aksatarak gelmeyin diyor. Olay bundan ibaret. Herkes birbirinin izniyle çakışmayacak şekilde günlerini ayarlayıp sırasıyla izne çıkıyor.

İzne çıkacağımdan muhasebe müdürünün haberi vardı. Ama kendisi şu anda -haberim yok- şeklinde inkar ediyor. Ama şahitlik edecek arkadadaşlar mevcut. İzne çıkacağımdan tüm şirketin haberi vardı. Hatta tarihler belirlendiğinde ben Nisan ayında tatil programımı bile yaptım. Bundan da herkesin haberi vardı. Zaten son 1 aydır iş yerinde yıldrıma politikası uyguluyorlardı kendim çıkmam için. Ama ben çıkmayınca bu yola başvurdular. Tazminar ödemeden işten çıkarmak amaçları.

nguroy ' Alıntı:

bay bilmiş :) arkadaş bu nasıl modetör böle :)

neyse arkadaşım durumuna üzüldüm geçmiş olsun.

Ne oldu ? Neyi beğenemediniz? Nasıl olucakmış açıklarsanız sevinirim?

nguroy ' Alıntı:
Ne oldu ? Neyi beğenemediniz? Nasıl olucakmış açıklarsanız sevinirim?

yani ne alaka adam danışmış yardımcı olmasanızda halini danışıyor siz kalmışsınız şu yok mu bu yok mu sanki olsa adam açıklamıcak töbe töbe :) sizin hataniz her işyerini büyük ölçekli filan zannediyorsunuz daha önceki konulardanda izlenimim o, yok şefiniz yok mu yok çizelgeniz yok mu :) dikkatinizi çekerim türkiyede orta ölçekli firma oldukça çok ve bu firmalardaki düzen sizin bildiğiniz ISO standartlarına uygun vs vs. filan degil yani bunu bilin arkadaşın mevzuuna gelince tabiki çok etik olmayan bir durum yaşamış ama doğru insanların bunlarla mücadele etmesi gerek velhasıl kelam böle Allah hepimize kolaylıık versin yoğuluktan unuturum herkesin Berat Kandili Kutlu Olsun

İyi de arkadaşım .
Sende çık bunları söyle :eek:. Bana niye bilmiş diyorsun. Benim tepkim mağdur olan arkadaşa değil elbette. Orda bir muhasebe müdürü var nasıl müdürse? Ya da bu firmanın bir smmm si var.
Bu nasıl iş yapmak ona tepkiliyim.
Herşey baştan savma sonrada başımız dertten kurtulmuyor.

Neyse :) Sebebsiz arkadaş. Firma baştan kara zaten. Dava açarsan büyük ihtimalle kazanırsın. İspatlaması Çok zor değil eğer söylediğin gibiyse

YAZIK GERÇEKDEN ÇOK YAZIK İMDi bu durumda bu işverene ne diyelim bilmem ki kar bu şekilde edilmez içiyi sömüren iflah olmaz tekrar konuşun güzelce ikna olmazlarsa şikayet edin mutlaka hakkınızı arayın.

Destekleriniz için teşekkürler. Mahsup arkadaşımızın dediği gibi firma büyük ölçekli bir firma olsa bile az personele çok iş yükleyerek kar elde etme amacı güdüyorlar.

İzlemem gereken yol hakkında bana bilgi verebilecek birileri var mı? Ne yapmam gerekir şu aşamadan sonra. Nerelere başvurmalı ne yapmalıyım?

Önce bölge çalışma müdürlüğüne yazılı şikayet. Daha sonra da yasal yollar var.
Ancak avukatsız olmaz.