'Yine' Yüksek Maaş-Düşük Prim..

Öncelikle merhaba;

Sizlere iletmek istediğim konu aşağıdaki gibidir. Aralık 2010'dan beri çalıştığım işyerimde Asgari Ücretli olarak SGK primlerimin ödendiğini öğrendim. Herhangi bir sözleşmem yok. Yalnızca SSK girişlerimle; yaptığım işlerin mailleri ile ve işyeri kamera kayıtlarımla konuyu ispatlayabilirim.

Maaşım Banka hesabıma 3 farklı hesaptan yatıyor. Ödemelerin kalem açıklamaları ise şöyle;

İnt-HVL-İş avansı
İnt-HVL- Ödeme
İnt-HVL-Transfer

vs gibi açıklamaları var. Maaş kalemi altında bir ödeme yok. fakat asgari ücret bedelinde de yukarıdaki kalemler kullanılıyor. Kalan maaş bedeller için de yine yukarıdaki açıklama kullanılıyor.

İş mahkemesinde konuyu nasıl şikayetçi olarak taşıyabilirim ya da kullanabilirim. Ya da dilekçem nasıl olmalıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: 'Yine' Yüksek Maaş-Düşük Prim..

!!!
Bölge Çalışma Müdürlüğü ve SGK na primlerinizin düşük ücret üzerinden ödendiğini belirten bir şikayette bulunabilirsiniz.
Çalışmaya devam edip, şikayetiniz nedeniyle incelemeye gelen müfettişler sorduğunda( eğer sormak için sizi çağırırlarsa) gerçek aldığınız ücreti belirterek zapta geçirtirsiniz.
Daha sonra ilgili kurumlar, primlerin eksik ödenen kısımlarını faiziyle birlikte tahsil edip, gerekli İPC uygularlar.
Sonrasında ...
Sonrasında olacakları , durumun düzelip düzelmediğini sanırım siz göremezsiniz o işyerinde :)

keremcem ' Alıntı:
!!!

Sonrasında olacakları , durumun düzelip düzelmediğini sanırım siz göremezsiniz o işyerinde :)

:) :) Müfettişin gelmesine bile kalmaz canım. Şikayet ettiğiniz duyulduğu an işiniz bitmiştir. :)

nguroy ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
!!!

:) :) Müfettişin gelmesine bile kalmaz canım. Şikayet ettiğiniz duyulduğu an işiniz bitmiştir. :)
Soru sahibi sn.üye arkadaş şikayetini kimseye açıklamazsa öyle bir ihtimal var :)

Teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için. :) Sorun değil. Hatta hiç de bile değil.

Çünkü ben dahil toplamda 80 kişiyiz. Hepsinin hakkını yiyorlar. Dilekçe ve muhattap örneği verirseniz çok sevinirim. Ben bu yola baş koydum.

Teşekkür ederim ;D ;D ;D ;D

Ben derim ki,
bulunduğunuz bölgedeki Bölge Çalışma Müdürlüğüne bir gidin,
orada bulunan iş müffettişleriyle görüşün. Kendileri yardımcı olacaklardır bu konuda size.

80kişi konusuna gelince;
NAsrettin Hoca ve Timur'un fillerini bilirmisiniz? :)

sayın ümit 34 öncelikle size hayatta başarılar, girdiginiz mücadele güzel bi mücadele fakat bu iş yüzünden işinizden olacaksınız. ayrılıp yeni bir firmaya gireceksiniz göreceksinizki oda aynı şeyi yapıyor. bunun için holding veya büyük veya yabancı bir firmaya girmelisiniz. durum biraz siyasi olacak ama her iki tarafda haklı. işveren vergi yükü dolayısıyla bir takım kayıt dışı işler yapıyor. tabii bizlerde çalışanlar olarak hakkımızı tam olarak istiyoruz. ama işin kötüsü kanunlara tam uyan firmalar çok az.uysada sonu kötü oluyor. daha önce çalıştığım firma 60 personelin sgk sını aldığı maaş üzerinden ödüyordu yani aylık 25.000-30.000 tl sgk ya para ödüyordu.bide tabi muhtasarla vergi dairesine ödenen parada cabası. neyse işin kısası şirket 2 sene sonra battı. anlatmak istediğim sıkıntı aslında her iki taraf içinde büyük. Allah kolaylık versin