Yk Seçimi Olmazsa İmza Sirküsü Nasıl Çıkar (çift İmza Kuralı)

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Merhaba, bir anonim şirket mükellefimizin yönetim kurulu görev süresi doldu ve yeni yönetim kurulu ortaklar arasında uyuşmazlık sebebiyle seçilmemiştir
Yönetim kurulu süresi dolunca aynı zamanda imza sirkülerinin süreside dolmuştur
Firma yeni imza sirküsünü nasıl çıkaracaktır - imza sirküsü olmadan nasıl işlemler yapılacaktır
Çift imza kuralına göre imza sirküsü çıkabilir mi?
Teşekkürler Saygılar

Genel kurul yapılmadan (yönetim kurulu üyeleri belirlenmesi) ve görev dağılımı sonrası tescil ve Tic. Sic. imza sirküsü için yazı alınmadan yenilenemez.

Yönetim Kurulu AŞ lerin en önemli oraganıdır. Eğer seçilemezse genel kurul yanilenir, denetçi veya azınlık ortak genel kurul toplantısı çağrısı yapar. Seçim yapılır. Yine yapılamz ise mahkeme kayyum tayin ederek tasfiye başlatır.

Teşekkürler
O zaman çift imza kuralı
Yönetim Kurulu Seçimi Yapılmış Olacak ancak Temsil İle İlgili Karar Alınmaz sa Geçerli Oluyor Sanırım?

Sanırım yönetime verilen imza yetkisinde "a ile b müştereken imza atarak" vs şeklindeki imza yetkisinden bahsediliyor.

MADDE 370- (1) Esas sözleşmede aksi öngörülmemiş veya yönetim kurulu tek kişiden oluşmuyorsa temsil yetkisi çift imza ile kullanılmak üzere yönetim kuruluna aittir.

(2) Yönetim kurulu, temsil yetkisini bir veya daha fazla murahhas üyeye veya müdür olarak üçüncü kişilere devredebilir. En az bir yönetim kurulu üyesinin temsil yetkisini haiz olması şarttır.

AŞ lerin mutlaka çift imza ile temsil ve ilzam edilmeleri zorunlu değildir. Tek kişi temsil de olabilir. Zaten siz de belirtmişiniz.

Yönetim Kurulunun Süresi dolduğunda....

Genel kurul, Yönetim Kurulu Seçimi, İmza Yetkisi Y.K. tescil ve noterde İmza Sirküleri şeklinde süreç ilerliyor..