YMM lere muafiyet tanındı

Ynt: YMM lere muafiyet tanındı

Ne dediğini zaten bir bilsen :)

hürriyet gazetesini açın internetten yahya arıkanın konuşması var yorum yazın sosyal medyada paylaşım yapın mail atın faks çekin sesimizi duyurmamız için herkesi katkı yapması gerekir saygılar..

Başkan konuşmasının altında bir kardeşimiz yorum yapmış başkan çok yaşa diye, olay buralara gelmeden lobicilik faaliyetlerin yapılması gerekirdi.Bizimkiler lobicilik faaliyetini kıbrısta antalyada yapmışlar.Yazık oldu

Yaa gerçekten bir şak şak çı arkadaş başkana sevgisini acayip belli etmiş.

Bu ne sevgi ahh bu ne ızdırap yalap şap muck muck :)

ışıklar söndü ve bizi aldattılar demiştim kaç ay önce önder mönder nıcklı ....... bana hakret etmişti ve(ileti) nickli üyeliğim silinmişti bu durumda olmamızın nedeni kesinlikle biziz; tekrar edıyorum çaresiz değiliz çare biziz gerçek anlamda mesleğin hakını veren kendini geliştirmiş meslek mensupları bu bu mesleği saygın ve olması yere kesınlıkle getirecektir buna inancım tamdır.

Not: Hakaret etmek yasaktır.

yahu kardeşim hürriyette konuşacağına cumhurbaşkanından randevu alsana onu da mı yapamıyorsan bırak koltuğu git be kardeşim.

ileti1 ' Alıntı:
ışıklar söndü ve bizi aldattılar demiştim kaç ay önce önder mönder nıcklı dangalak bana hakret etmişti ve(ileti) nickli üyeliğim silinmişti bu durumda olmamızın nedeni kesinlikle biziz; tekrar edıyorum çaresiz değiliz çare biziz gerçek anlamda mesleğin hakını veren kendini geliştirmiş meslek mensupları bu bu mesleği saygın ve olması yere kesınlıkle getirecektir buna inancım tamdır.

Çözüm net; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği kurulmalı, mesleki lisanslama yetkisi kgmdsk na verilmeli. Böylelikle yapılan sınavlarında layıkıyla yapılması sağlanmalı.

kime göre neye göre sorgusuz sualsız uyeliğim silnmiş üstelık hakaret edilmişti......kötü söz sahıbıne aittir deyıp cevap yazma gereği duymamıştım .

Aslında muhasebe sisteminin ufrs'den vuk sistemine kaydırılması ile mesleğimize sağlam bir darbe vuruldu. Ama kimse bunu irdelemiyor.

Çözüm net; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği kurulmalı, mesleki lisanslama yetkisi kgmdsk na verilmeli. Böylelikle yapılan sınavlarında layıkıyla yapılması sağlanmalı.
[/quote]

Bence yetkinin KGK ya verilmesi hiç iyi bir şey değil, amannnnn bir daha tekrarlamayalım şeytan doldurur derler.

Adamlar daha web sitesini hazırlayamadılar, geçenlerde kitap satışı ve gazete dağıtımına geçtiler, şu an itibarı ile taşınmaktalar. Taşınma hangi galaksiye bilmiyorum, uzayda hala yol alıyorlar galiba.

Sayın meslekdaşım nasıl ve niçin güvenelim pekiii. ???

Yahya nisbi temsil dediler cumhurbaşkanına çıktın bu sefer ne oldu 25 bin küsür üyen var bi nisbi sistem kadar değerimiz yokmu be sadece mail atarak yasamı değiştirilir bak stajerler bile ilkin verdiği paradan yakınıyor sonrada sana yalakalık yapıyor bari onların suyu hürmetine yalakalına çık git şu ankaraya tesmerden sınavdan 100 beklerken 20 aldık hadi tesmeri mail yağmuruna tutalımmı ulen bu kanunu değiştirmeye çalışıyorsun be adam sınav sonucu değiştirmeye değil bu kadarmı vizyonunuz yok arkadaş yapamıyorsan çek git yapabilen gelsin gitmiyorsanda oy zamanı gelsin görüşürüz Allah büyük.

gitarist34 ' Alıntı:

Bence yetkinin KGK ya verilmesi hiç iyi bir şey değil, amannnnn bir daha tekrarlamayalım şeytan doldurur derler.

Adamlar daha web sitesini hazırlayamadılar, geçenlerde kitap satışı ve gazete dağıtımına geçtiler, şu an itibarı ile taşınmaktalar. Taşınma hangi galaksiye bilmiyorum, uzayda hala yol alıyorlar galiba.

Sayın meslekdaşım nasıl ve niçin güvenelim pekiii. ???
[/quote]

Şu anda temer'in sınav sistemi yetersiz. Bu sınav sisteminin revziyonu gerekiyor. Öncelikle benim şahsi kanaatim mali müşavirlerin turmob ile yollarının ayrılması, sonrasında da bu sınavların alyıkı ile yapılmasını sağlayacak bir kurumun oluşturulması. Öylesine bir ifade idi o kurum.

Sayın bakemr Tesmerin yetersizliği konuunda ben de size katılıyorum. Böyle bir sınav sistemi olmaz.

SPK ciddiyeti ile sınav yapan bir kurum olabilir, mesela ben spk nın sınav sistemini çok beğeniyorum. Bağımsız bir kurum olmalı, KGK gibi devlete göbekten bağlı olmamalı.

bu hürriyetteki yazıya yorum yapabilen var mı arkadaşlar yazıyorum ama kabul görmüyor mudur nedir bu arada size bir yorumu aynen aktarıyorum ;

'mali musavirler. üzülmeyin ama bu bir gercek. lutfen siz once gidin ymm olun ekip kurun sonra gelin. kac buyuk firma smm ile iş yapabiliyor. sizin yapacağınız ancak goturu usulu bakkal hesabı vermek. sizi deneyen biri olarak bu islerin sizlerle olmayacağı çok acık.'

işte smmm lerin durumu dışarıdan görünen resim daha ne diyeyim ki..

ben şuna inanıyorum ve bencede şöyle olmalı
sınav şartı getirilmeli denetçilik için
ve bu sınava smmm belgesi olan herkes önşartsız katılmalı
ama sınav olmalı sınavı veren smmler bu belgeyi almalı
yahya arıkanın yaptığı stratejik hatada bu mecliste heryerde herkes biliyor çoğu smmm nin sınavsız smmm ruhsatını aldığını, mezuniyetlerinin olmadığını
sen adamların üzerine benim ilkokul mezunu smmmide denetçi olmalı dersen bunu kimse yemez ymmlerde yemez
herkez herkesi biliyor.

sınav olmazsa denetçilikte bu işinde çılkı çıkar ymmmlere muafiyet tanındı eyvallah yapacak bişey yok
bundan sonra bence amaç ruhsatı olanlara sınavla bu belgenin verilmesidir
ama sınav harbi sınav olmalı
herkese verilseydi bu belge ne olurdu çıkı çıkardı
yok arkadaş ben ilkokul mezunu ,emek harcamadan sınavsız belge alanlarla aynı işi yapmak istemiyorum
hiç olmazsa bu sınavla farkımız çıkar ortaya
ama şunuda söylüyorum oda seçimlerinde umarım çoğu arkadaş laflarını yemez
ben kendi açımdan söylüyorum yahya arıkanın karşısında seçimi kazanabilecek en güçlü
adaya vereceğim oyumu

1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girecek olan YTTK beraberinde bağımsız denetim olgusunu da getirmektedir. Bu amaçla TURMOB tarafından İl Odaları aracılığı ile denetim eğitimleri verilmiş bir çok SMMM ise sertifikalarını almış yada almaya başlamıştır.

Ancak son yapılan düzenleme ile her nedense Bağımsız Denetim yapacak olanlar arasında sayılan SMMM?ler saf dışı bırakılarak YMM?lere yetki verilmiştir.

(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları halinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir."

Yukarıdaki kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere SMMM?lere hak gaspı yapılarak YMM?lere karşılıksız koşulsuz denetçi unvanı verilmiştir. Bu aşamada sormak gerekir ki TURMOB ne gibi girişimler yaparak 80.000 kişilik SMMM?lerin hakkını aramıştır? Yada YMM?lerin işini kolaylaştırmak için neler yapmıştır?

Zaten yönetimdeki 5/4 dengesizliği sürekli SMMM?ler tarafından şikayet edilirken aynı zamanda TURMOB?un YMM?lere yeni bir kıyak çekmesinin sebebini tüm meslek mensupları gibi bende çok merak ediyorum.

Son olarak Meslek tanımımızda geçen aşağıdaki C bendinin kaldırılması da yasal bir zorunluluk olmuştur;

a) Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin, genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince defterlerini tutmak, bilanço, kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işlerini yapmak,

b) Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin, muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirliklerini yapmak,

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmaktır.

Sonuç olarak 80.000 SMMM?nin kayıtlı olduğu TURMOB artık 4.000 kişilik YMM?nin gölgesi altında kalmaktan kurtulmalı yada güzide meslek mensupları yeni bir birlik kurmak durumunda kalacaktır. Mali sistemin üvey çocuğu olan SMMM?lere önce TURMOB?un sahip çıkması gerekir..

Yücel ÜNAL
Stajer SMMM

arkadaşım böyle bir ünvan varmı stajer smmm diye
al işte suç işliyorsun biz daha neyi tartışıyoruz bilgi insanıyız sorsanız işi biliyoruz
valla yazık yaa yalandan yere forumda yazı yazma arkadaşım
gülünç duruma düşüyorsun,

sayın arkadaşlar özellikle sayın medcezir sınav sınav diye tutturmuşsun bir türkü gidiyorsun. Staj sınavı desen verdik 7 tane yeterlilik sınavı desen girdik 4 yıllık üniversite okuduk binlerce lira para harcadık daha yetmedi mi daha bitmedi mi nereye kadar deseler ki şimdi birde denetim sınavı yapacağız binlerce lira dosya parası isteyeceğiz bu şartlarda nerden bulupta sınava gireceğiz. hadi parayı bulduk zaten ailemize zaman ayıramıyorduk birde bu sınav için mi gece gündüz çalışıp zaman ayıracağız. Eğer bir standart getireceklerse bu işe üniversite mezunu olmayanları bağımsız denetim yaptırmasınlar Nasıl bizleri SMMM olmak için zorlu sınavlara sokup ecel terleri döktürdülerse onları Özel SMMM sınavı diye bir sınavla bu ünvanı verdilerse şimdi fakülte mezunlarına versinler onları lise ilkokul ortaokul mezunlarını bu sınava tabi tutsunlar. Ama burda görüyorum ki herkes kabullenmeye başlamış sınav olsun ona da gireriz yok bilmem ne yaparız. Bu kadar olmaz koyun bir millet olmaya devam arkadaşlar.

S.M Mali Müşavir

ileti1 ' Alıntı:

kime göre neye göre sorgusuz sualsız uyeliğim silnmiş üstelık hakaret edilmişti......kötü söz sahıbıne aittir deyıp cevap yazma gereği duymamıştım .

Sayın ileti1
"dangalak bana hakret etmişti ve(ileti) nickli üyeliğim silinmişti " demişsiniz aynen kopyaladım.

Sözünüzün başındaki kelime Türkiyenin neresine giderseniz hakarettir. Siz bunu hakaret görmüyorsanız lütfen mesleki sitelerde değil başka siterde yazın Burada hiç bir meslektaşımıza hakaret küfür vb izin veremeyiz vermemeliyiz
Ben şahsen ileti1 rumuzlu arkadaşın süresiz bu siteye girmemesini istiyorum.
Buna sessiz kalan arkadaşlara da bir gün sizin başınıza da gelebiklir diyorum.
Suç duyurusu dahil site yönetini işlem yapmay çağırıyorum
Saygılarımla

Mecliste görüşmeler devam etmekte olup, SMMM lere yapılan haksızlık düzeltilecek, SMMM lere de sınavsız denetim yetkisi verilecektir. Yahya ARIKAN

Gelen sms in suretidir............