YMM lere muafiyet tanındı

Ynt: YMM lere muafiyet tanındı

şulem01 ' Alıntı:
bir ymm gördüğünde ne tarz hareket edeceğini daha iyi kestirip yorumlar.

smmmler ise kafasına göre takılmayı çok sever.
bütün genellemeler yanlıştır bu da dahil :)

şulem01 ' Alıntı:
dediğim gibi sen 85 bin kişi içerisindeki bir kaç tanesisin.

hem bu meslek başına geldikçe öğrenilir ama bir ymm gördüğünde ne tarz hareket edeceğini daha iyi kestirip yorumlar.

smmmler ise kafasına göre takılmayı çok sever.

Belki patronu okurda en kısa yoldan kapıyı gösterir korkusu ile SMMM'lere en acımasız ve akıl almaz hakaretlerde bulunarak kendine bir reklam senaryosu düzen SMMM adayının yazılarını lütfen okunuz da stajyer seçiminde yapılabilecek en ufak bir hatanın meslek camiasına verebileceği yıkımı görün.
Kendisinin staj yaptığı YMM'in de bir zamanlar SMMM olduğunu ne yazık ki bilmiyor.
SMMM olmadan YMM'lik ise kendisinin ifade ettiği 2005 yılı öncesinden gelmektedir ki 3568 sayılı yasa zaten onlar için çıkarılmıştır.
85 bin kişilik bir meslek camiasının 75 binini bedavacı ve stajsız olarak belirleyerek kendini henüz müşavir bile olmadan kalan 10 binin içinde değerlendirebilecek kadar fütursuz.
Daha mesleğe bile kabul edilmemişken(zira hala stajer)Bagımsız denetim üzerine akıllara zarar yorumlar....
İtiraz ettiğiniz an,kaliifiye 10 binin içine alarak diğerlerine aynı hız ile saldırı.
Ben sindiremedim,sindirebilen arkadaşlarımı da kutluyorum.

Duygularımı ifade ettiniz Teşekkür ederim

şulem01 ' Alıntı:
İlkokul mezunuda var ortaokulda lisede lisans mezunu daha yeni yeni 2-3 yıl staj yaparak sınav komsiyonun altında binlerce takla atarak gelen üniversiteliler var.

Oda başkanlarına bak il bazında neredeyse hepsi 20 yıldır başkan.

yönetime bak hepsi siyaset arenasına çıkmak için o koltuğu kullanıyor.

meslekte birlik sıfır meslekte etik yok haksız rekabet dersen bakkal bile senle dalga geçiyor.

bu üste saydıklarımı meslek hukukunda stajerlere soruyorlar hemde kazık şekilde.

Öyle kdv beyannamesi ve bordro yaparak mali müşavirim cakası satmayın.Muhasebe programları sayesinde gizlediğiniz yalan dolan saçma sapan mizanları ancak bankalar yer.

ter döktüğüm bu smmm yolunda denetçi olmak istersem yine ter döker olurum.

şulem01,

Öncelikle yazını büyük bir zevkle okuduğumu, yukarıda alıntıladığım kısımlarına da harfiyen katıldığımı belirtmeliyim.

Fakat okumaya devam ettikçe elma ile armudu karıştırdığını gördüm.

Meclisteki vekillere neden teşekkür etme ihtiyacı duydun ki?

-Birilerine imtiyaz sağlama konusunda oldukça iyi oldukları için mi?

Bu forumdaki sanırım hiçbir üye, bu belge bedava verilsin demiyor. Tam aksine, sınavla verilsin ama herkese sınavla verilsin diyor. Hiçbir zümreye mesleki ünvanı ya da deneyimi nedeni ile kıyak çekilmesin.

Ant Z'nin UFRS mesajına; 85.000 kişi içerisinde bir kaç tanesin demişsin ve geçiştirmişsin.

Tersini düşünsene biraz da...

Denetim konusunda, örneğin; 4.000 YMM mesleki bilgi açısından yeterli olsa ve sadece 50'si yetersiz olsa, diğerleri yanında o yetersiz YMM'lerin de bu belgeyi hak etmeden alması senin içine siner mi?

Yoksa, hepsinin sınava girip, 50'sinin yetersizlikleri nedeni ile elenmesi mi doğrudur?

Mesajının sonunda, istersem denetçi olmak için de ter dökerim demişsin. Olması gereken de bu zaten ve herkes aynısını söylüyor.

Forumda, "bana denetçilik belgesi sınavsız verilsin" diyen bir tane bile mesaj bulamazsın. YMM'ler de dahil herkes ter döksün deniyor.

Sadece "YMM'lere böyle bir imtiyaz verilmemeli" diyen insanlara, niçin "bizi de bedavadan denetçi yapın" diyorlarmış gibi davrandığını inan anlamadım.

şulem01 ' Alıntı:
Olayın başı smmm olan insanlarda hangi biri çalışanına düzgün maaş veriyor stajerin çilesi ortada.

Ama

Ymmler öyle değil iş ve maaş konusunda daha düzgünler.

SMMM'lerin ve YMM'lerin personellerine ne zaman ve hangi tutarda maaş ödediklerinin imtiyazlı denetçilik ile olan alakası ise apayrı uzmanlık alanı olsa gerek.

Kanun hazırlığında şöyle bir konuşma mı olduğunu sandın acaba?

-YMM'ler personel maaşlarını zamanında veriyor.
-SMMM'ler personel maaşlarını zamanında vermiyor.

O halde neden YMM'lere sınavsız denetçilik hakkı vermiyoruz ki?

İçini ferah tut. İnan bana böyle bir konuşma geçmemiştir.

Biraz uzun oldu ama şöyle kısaca toparlamak istiyorum:

Her zaman elmalarla elmaları, armutlarla armutları topla.

şulem01 ' Alıntı:
stajerler olaya girerken 2.000 tlsi gidiyor.

ruhsatda 4.000 tlsi gidiyor sesiniz çıkmıyor.

Nerden biliyorsun çıkmadığını ? Allah aşkına artık genelleme yapma herkesi aynı kefeye koyma , kendi ayakların üzerinde bir büro aç çevir,istihdam yarat, sonra gel tekrar konuşalım

şulem01 ' Alıntı:
Peki o zaman siz neden ymmlere bu hak tanındıda bize tanınmadı diye veryansın ediyorsunuz ?

yada farkında değilmisiniz smmm belgesinin o düşündüğünüz gibi değerinin olmadığını bununda örgütlenemeyen meslek odalar sayesinde olduğunun.

şimdi bağımsızlık denetim sınavı yapılacak başvuru bedeli 1.500 tl.

dosya açtırmak 750 tl odaya bağış 500 tl

deseler

ne diyeceksiniz merak ediyorum.

25 kuruşa satılan dosyalar staj başlatmada odalarda 250 tl'ye satılıyor o zaman nerelerdeydiniz.

O zaman sizde ymm sınavına girin smmmlikten kurtulun bağımsız denetçiliğin kapısını açın

Sayın şulem01,

Olmadı ki!

Yine elma ile armudu toplamaya çalışıyorsunuz:
Ruhsat bedeli ve muafiyet arasında nasıl bir ilişki kurabildiğinizi merak ettim.

Ayrıca, "Peki o zaman siz neden ymmlere bu hak tanındıda bize tanınmadı diye veryansın ediyorsunuz ?" diyen kim?

Bir örnek gösterebilir misiniz?

Hoş, onu da belki bir kişi demiştir. Bir genelleme uzmanı olarak 85.000 kişinin fikri olduğu genellemesini yaparsınız.

Bir de çok rica edeceğim, ben hergün SMMM'lerle görüşüyorum ne demektir, açıklayabilir misiniz?

Bu foruma üye olanların doktor, marangoz ya da dişçi olduğunu, ayda bir defa evrak verirken mi SMMM gördüğünü sanıyorsunuz?

Şulem001 sen önce smmm ol öyle gel de konuşalım.Kulaktan dolma bilgilerle burda atıp tutuyorsun.Biz sınavsız versinler o belgeyi filan demiyoruz.

şule hanım sayın gokhanuy söylediği gibi siz önce beğenmediğiniz smmm lerin sahip olduğu belgeyi alın ondan sonra bu sayfada yorum yapın, smmmlerin büyük bir kısmını yetersiz buluyorsunuz peki 4.000 ymm nin hepsi yeterlimi ? yaşadığım bir olay, kdv iade raporu çalışması yaparken bir ymm yüklenilen kdv yi tam olarak bilmiyordu olabilir herkes herşeyi bilecek diye bir şey yok, bu işin doğrusu eşit şartlarda herkes sınava girer başarılı olan denetçi olur,bir kesime ayrıcalık tanınarak bu iş olmaz.
smmm adayısınız ymm leri hareretle savunuyorsunuz yoksa bu yazıyı ymm niz mi yazdırdı.

şulem01 ' Alıntı:
Peki o zaman siz neden ymmlere bu hak tanındıda bize tanınmadı diye veryansın ediyorsunuz ?

yada farkında değilmisiniz smmm belgesinin o düşündüğünüz gibi değerinin olmadığını bununda örgütlenemeyen meslek odalar sayesinde olduğunun.

şimdi bağımsızlık denetim sınavı yapılacak başvuru bedeli 1.500 tl.

dosya açtırmak 750 tl odaya bağış 500 tl

deseler

ne diyeceksiniz merak ediyorum.

25 kuruşa satılan dosyalar staj başlatmada odalarda 250 tl'ye satılıyor o zaman nerelerdeydiniz.

O zaman sizde ymm sınavına girin smmmlikten kurtulun bağımsız denetçiliğin kapısını açın

sevgili kardeşim, daha bir mesleğin yolunun başındasın. Ama insanları töhmet altında bırakmaktan kendini alı koymuyorsun. Bir yeminsiz meslek mensubu olarak, benim yada buradaki diğer arkadaşların bu belgeleri hangi şartlarda aldıklarını bilebiliyor musun? Burada kimsenin bu mesleği icra etmek için harcadığı emeği, harcadığı maddi bedeli izah etme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıca halen daha bir çok meslektaşımız kendini güncel tutma bir bildi daha fazla öğrenme nedeni ile binlerce lira harcarken sen hangi cüret ile 2005 yılını milat ilan ederek öncesine hakaret edebiliyorsun?
Karşında ki kişinin mesleki bilgi ve birikimini bilmeden, sırf bir diploma farkı nedeni ile o kişiyi aşağılayabiliyorsun?
Bu denetim hususunu farklı noktalara çekmenin anlamı yok. Çünkü ortada yapılan bir haksızlık vardır ve bizler bu formda defalarca bu işin sınav ile olması gerektiğini, bilgisine güvenmeyen bir insanında belgeye sahip olmaması gerektiğini ifade ettik. Gelinen bu noktada SMMM?ler bağımsız denetimin dolaylı olarak dışına itilmiş. Bağımsız denetim, SMMM ve YMM olmayan Bakanlık personeli ile ymm?lere kaydırılmıştır. Bununla birlikte, daha yolun başında olan sizin gibi kardeşlerimizde belgelerini aldıktan sonra maalesef bu denetçilerin yanında çalışan birer denetim elemanı olarak devam etme mecburiyeti ile baş başa kalmışsınızdır.

Burada ki arkadaşlarımızın isyanı ise bunadır.

Cehalet ile merkepliğin baki kalması arasında ki ince çizgiyi yazılarını okudukça daha iyi anlıyorum.

sule01 kodlu kişi, lütfen ait olduğunuz Forum - Stajyer bölümünü kullanınız, yabancı ortamlarda bulunmayınız.

şulem01 ' Alıntı:
Tuna 07 konuyu baştan okunamınız istiyorum.

Çünkü elma armut diyerek manavdan verdiğiniz örneklere bakarsak her gördüğünüz sapı sizde ya elma yada armut ayrımına götürüyorsunuz.

Bazı gerçekleri neden kabul etmek zor ?

Odalar ve yönetimler yetersiz derecede üyesini düşünmüyor ?
Eğitim ve seminerler az
Stajer ve aday meslek mensubu denen genç nesillerin durumu ortada
Hiç bir resmi daire smm'ye güvenmiyor
Banka ve benzeri kuruluşlar Ymm onayı istiyor...

vb... sayacak çok şey var.

siz düğün derdindesin ama cenaze var burda cenaze...

Bakın gerçekten elmalarla elmaları, armutlarla armutları toplamanız lazım. Bu bir şaka değil.

SMMM mesleğinin sorunları ile ilgili görüşlerinizin hemen hepsine katılıyorum. Bunu da zaten belirttim.

Fakat bütün bu sorunları, YMM'lere verilen sınavsız denetçilik hakkının eleştirildiği bir başlıkta,

-Bu SMMM'ler ne kadar tü kaka
-Vay efendim personle maaş da vermezler
-Ruhsat harçlarına da itiraz etmezler
-sınava da girmeden SMMM olmuşlar...vb gibi garip, tutarsız, ön-yargılı ve genellemelerle dolu iddialarla tartışmanız çok manasız.

Burada kimse,

bizi de sınavsız denetçi yapın, demiyor.

Herkes,

Neden YMM'leri sınavsız denetçi yaptınız, diyor.

SMMM mesleğinin sorunları, mesleğin olumlu/olumsuz yönleri: (bak, bu elma)

YMM'lere sınavsız denetçilik hakkı verilmesi: (bu da armut)

İçimizden birisi de sabahtan beri bize hakaret ediyor. Ne cahilliğimiz kaldı, ne personele maaş vermediğimiz..

Burada kimse,

Herkes,

[/quote]

İstanbul Mali müşavirler odası Başkanın açıklamasını okursanız smmmler adına sınavsız denetçi hakkı istiyor.

neyse ben nedesem

cahil ukala hakaret eden olacağım.

şulem01 ' Alıntı:
Burada kimse,

Herkes,

İstanbul Mali müşavirler odası Başkanın açıklamasını okursanız smmmler adına sınavsız denetçi hakkı istiyor.

neyse ben nedesem

cahil ukala hakaret eden olacağım.
[/quote]
Bunu bu hale sokanda, bu denetim işinini cılkını çıkaranda ARıkan ve onun grubu olan turmob yönetimi değil mi? Biz onlar sınav istemezük derken burada sınav olsun diye bağırıyorduk.